banner851

banner614

KÖYLÜ DİRENİYOR!

Konular farklı olsa da ortak tepki "Doğa katlediliyor!" Düzce'de kurulmak istenen ancak halkın gözünde 'çevre kıyımı' olarak görülen tesisler için mücadelenin iki adı var: Dava ve eylem!

banner619
Sağlık & Çevre 22.02.2016, 15:23
1550
KÖYLÜ DİRENİYOR!
 Halk hakkını mahkemede arıyor

Düzce'de "çevre katliamı" olarak gördükleri tesislerin bölgelerinde faaliyet göstermesine sessiz kalmayan halk, artık soluğu mahkemede alıyor. Taş ocağı, HES ve katı atık depolama gibi tesislerin doğayı mahvettiğini savunan köylülerin sergilediği direniş çoğu kez lehte sonuçlanıyor. Dava açmanın yanı sıra sabah-akşam nöbet tutarak, imza kampanyaları ve basın açıklamaları düzenleyerek kamuoyunun dikkatini çekmeye çalışan vatandaşlar, yetkilileri göreve çağırıyor. Kendilerine destek olunması için büyük çaba sarf eden eylemdeki köylülerin ortak dilleri ise "Sadece köyümüze değil, Düzce'ye zarar veriliyor" oluyor.


Gözler bölgeye çevriliyor


Direniş ve eylemler, siyasilerin de gözünü bölgeye çeviriyor. Özellikle muhalefet partileri yerel yönetimler eliyle yapılan ya da bakanlıklar tarafından verilen raporlar doğrultusunda kurulmasına izin verilen tesisler için halkı bölgede ziyaret ederek "Yanınızdayız mesajı veriyor." Özellikle CHP'nin Düzce'den sorumlu vekilleri konuları meclise kadar taşıyarak, önergelerle sorularına cevap istiyor. Köylüler, kendilerince halkı eylemlerinde mutlu sona ulaşmak için mücade ederken ilin idarecileri de gelişmeleri yakından takip ediyor. Kimsenin mağdur olmaması istenirken nihai sonuç için mahkeme kararları bekleniyor.


Katı atık ve taş ocağına tepkiler...


Son dönemde Düzce'de direnişlere sahne olan konuların başında taş ocakları ve katı atık depolama tesisi geliyor. Esençam, Hasanlar ve Esentepe köylüleri Hecinler mevkiindeki çöp depolama tesisinin bölgeden kaldırılması için yıllardır yürüttükleri hukuk savaşını sinek ve kokudan artık evlerinde oturamaz durama gelince eyleme döktü. Yaklaşık 1.5 aydır tesis kapısının önünde kamp kuran 3 köyün sakinleri, tesis bölgeden komple kaldırılana kadar mücadele etmekte kararlı olduklarını her fırsatta dile getiriyor ve ilgili tüm kesimleri kendilerine destek olmaya çağırıyor.


Akçakoca Akkaya Köyü’nde ise şu günlerde taş ocağının faaliyet alanının genişlememesi için direniş var. Uzun yıllardır bölgede bulunan taş ocağının kapasitesini arttırılacağını haber alan köylüler ÇED raporunun işletme lehine verilmemesi adına itirazda bulunmuş ancak ÇED Raporu Değerlendirme Komisyonu’ndan olumlu rapor çıkmıştı. Şimdi komisyon kararına itiraz için harekete geçiliyor.

 HABER;C.ÜSTÜNER

banner844
Yorumlar (11)
koylu 6 yıl önce
Bukadar akıllı varsa cogaldiniz demekki çoğaltan sagolsun
adamın teki 6 yıl önce
Malum partiden aynı hassasiyeti Yalova'da yol bahanesiyle kesilen ağaçlar için de beklerdik ki samimi olduğunuzu bilelim.
CAN . D 6 yıl önce
NERDE CHP ORDA BILIN KI EYLEM KAOS CHP EYLEM PESINDE AK PARTI DE GÜZELIM ÜLKEMIZIN KALKINMASI ICIN CABA HARCIYO BUNLARINA ENGELEMEK ICIN MIMARLAR ODASI CHP HDP EL ELE YAZIK
CAN . D 6 yıl önce
CHP NIN TEK BIR HIZMETI YOK HIZMET YAPILANADA KARSILAR BU NEYIN ZIHNIYETI HEE HALKIMIZI KANDIRMAYIN CEVRE YOK OLUYOMUS YOK OLAN CHP BÖYLEMI OY ALACAGINIZI ZAN EDIYONUZ HE KAOS KAOS
Arda can 6 yıl önce
Hidro Elektrik Santrali yapılmasıııınn!! Nükleer Elektrik Santrali yapılmasıın!! İstemezük istemezük! E ama elektrik faturaları neden pahalı neden cari açık var başka ülkelerden elektrik ithal ediyoruz?? Millete de yaranılmaz! Bu kadar çok akarsuyun olduğu hangi ülkede HES YOK? Hangi gelişmiş ülkede NÜKLEER SANTRAL YOK???
Ayhan 6 yıl önce
Bu taşocakları olmazsa evler içinde oturduğunuz evler yattığınız uyuduğunuz evler , hastaneler emniyet adli kurumlar daha neler neler yürüdüğünüz yollar kaldırımlar dere yatakları arabanızla gittiğiniz asfalt hani herkes yeni yol istiyor ya bunlar sadece bazıları nerden hangi maddeden yapacaksınız nerede oturacaksınız
ÖNCE SAĞLIK 6 yıl önce
Yatırım, İnsan sağlığı ve refahı içindir, Para ve AKP siyasetçileri zengin olun diye değil, Yatırım ,ormanlar yok edilerek, Tarım alanları, Tabiat canlıları yok edilerek yapılmaz, Biraz mantıklı olun, Biraz merhametli olun, Biraz İnsan sağlığına önem verin.
nsm 6 yıl önce
secilen ve görevini düzce'ye hizmet yerine "birilerini yedirtmemek" olarak algilayan fedakar(!) düzce milletvekillerinin niye giki cikmiyor? bu halk sizi secmedi mi? yoksa siz patagonya milletvekili olarak mi meclise girdiniz?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın