banner851

banner955

ONLARI UNUTMAYALIM

Düzce’de etkisi altına alan soğuk hava ve kar yağışı sokaklarda kalan hayvanlar için ölümcül olabiliyor. Düzce Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Şerif Ali Karanfil, soğuk hava şartlarında yaşamları zorlaşan hayvanlar için alınacak küçük önlemlerle hayatlarını kurtarmanın mümkün olduğuna dikkat çekti ve “Sokak hayvanlarını unutmayalım” çağrısı yaptı.

Sağlık & Çevre 25.01.2016, 10:36 26.01.2016, 18:22
935
ONLARI UNUTMAYALIM

 Halen yaşamakta olduğumuz kış mevsimi şartları ve aşırı soğuklar, hayvanları olumsuz etkiliyor. Bu mevsim koşullarında hayvanlarda ölümler arttığına dikkat çeken Düzce Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Şerif Ali Karanfil, “Sahipli kedi ve köpekler ile sokak hayvanları, soğuk ve buna bağlı gelişen yiyecek bulamama gibi nedenlerle zor durumda kalmaktadır. Kaybolma, donma, yaralanma ve ölüm riskinin arttığı bu mevsim koşullarında daha dikkatli olmalıyız. Sahibi olduğumuz ya da sahipsiz hayvanlara karşı İNSAN oluşumuzdan kaynaklı görevlerimizi hatırlamalı hatta daha bir özen göstermeliyiz. Son yılların uzun ve zorlu kışını geçirmekte olduğumuz  şu günlerde bir gerçeğe dikkat çekmek istiyoruz. Zorlu geçen bu mevsim şartlarının güçlü olan biz insanlar tarafından olumsuzluklarının azaltılması hatta yok edilmesi mümkün iken, dünyamızın ve yaşamımızın ortağı hayvanlar alemi için aynı şeyleri söylemek mümkün değildir.” ifadelerini kullandı.

Düzce Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Şerif Ali Karanfil, şu hatırlatmalarda bulunarak açıklamasına devam etti: “Bizler kaloriferli, doğalgazlı, klimalı, ısı yalıtımlı evlerimiz ve işyerlerimizde yaşar, hatta işyeri ve okullarımızı tatil ederken tüm yiyecek ve barınma alanları karla kaplı sahipsiz hayvanlarımızın yaşam şartlarını bir düşünelim. Yaşam için sadece tüyü, gagası, koku almak duyularının dışında bir şeyden istifade edemeyen bu hayvanların, birer anne-baba ya da evlat olduklarını düşünmeye birbirimizi sevk edelim.  Sokakta dolaşan bir kedi ya da köpeğin hatta yaban hayvanının sadece karnını doyurmak için dolaştığını bilmemiz gerekir. Her tarafın karla kaplı olduğu gerçeğinden hareketle yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanları için sokaklarımıza, ev önlerimize ve kırsal alanlara ‘’BEYAZ KAR’’ın içinde fark edilebilecek SİYAH-KAHVERENGİ kaplarda yiyecek –içecek bırakmak CAN KURTARACAKTIR. Su kaynaklarının donduğunun bilinciyle ayağımızla kıracağımız buzun altından çıkan suyun onların yaşamında çok önemli bir yeri olduğunu unutmayalım. Bulabildiği bir kara parçasında yavrusu için yiyecek arayan yaban hayvanını da avlamayalım lütfen. Onları bekleyen yavrularının varlığını bir kez daha düşünelim. Normal zamanlarda onların bizlerin yaşam alanına girmediklerini hatırlayalım. Sokaklarımızda dolaşan aç hayvanların bizden sadece bir kap yiyecek ve su beklentisinde olduğunu bilelim. Dünyamızın ve yaşamımızın ortaklarını bu zor günlerinde hatırlayarak,  onlara beslenme ve barınma konusunda yardımcı olalım.”

Haber;S.KAŞKIR

banner844
Yorumlar (0)
Yeni Sayımız