banner851

banner614

SAĞLIK YÜRÜYÜŞÜ...

3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası dolayısıyla Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından “Sağlık İçin Yürüyelim” sloganıyla bir yürüyüş gerçekleştirildi. Organizasyon kapsamında Gaziantep Caddesi'nden Anıtpark'a kadar yürüyüş yapıldı.

banner619
Sağlık & Çevre 09.09.2013, 17:52
118
SAĞLIK YÜRÜYÜŞÜ...

“HAREKET EDENDE STRES OLMAZ”

3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası'nda Düzce Halk Sağlığı Müdürlüğü organizasyonuyla düzenlenen “Sağlık için Yürüyelim” etkinliğine Vali Yardımcısı Miktat Alan ve Halk Sağlığı Müdür Rıfat Poyraz da katıldı. Etkinlik kapsamında Gaziantep Caddesi'nden Anıtpark'a kadar yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşün sonunda vatandaşlara su ve elma ikram edildi. Yürüyüşün ardından konuşan Düzce Halk Sağlığı Müdürü Rıfat Poyraz, hareket edenlerde stresin olmayacağını söyledi.

Poyraz, “Halk Sağlığı Haftası'nın ana teması “Sağlık İçin Hareket Edelim” olarak belirlendi. Birçok bulaşıcı olmayan kronik hastalıklar, kronik damar hastalığı, şeker hastalığı solunuım yolu hastalıkları ölümlerin yüzde 60'ını oluşturmaktadır. Bu da daha çok hareketsizlikle ilgili. Maalesef hareket etmiyoruz, kadınlarımızın yüzde 87'si erkeklerimizin yüzde 77'si hareket etmiyor. Yaşlılarımızın da ancak yüzde 30'u belirli zamanlarda yürüyüş yapıyor. Fiziksel aktivitenin hem ruh sağlığımıza hem beden sağlığımıza hem yaşlılığımıza çok olumlu katkıları var. Hareket edenlerde depresyon olmaz daha az olur, kas kitlesini korur, kemikleri daha sağlam olur. Şu anda en azından çocukluk çağındaki gençlerimizi spora yönlendirerek onlarda bu alışkanlığı kazandırırsak ileri yaşlarda da faydası olur diye düşünüyorum. Onun için hepimiz haftada 3 kez yarım saat 45 dakika yürüyüş yapmalıyız. Çocuklarımızı okullarda spora yönlendirelim, hareket edelim. Harekette bereket vardır, hareket ettiğimiz zaman ömrümüz daha bereketli daha uzun daha sağlıklı olur.” şeklinde konuştu.

 

Haber: M. YILMAZ

Yorumlar (0)