banner851

banner955

Sağlık'ta 1 Ekim yenilikleri bekleniyor.

Sağlık konusunda yaşanan sorunlara yönelik olarak yeni kanun maddeleri düzenleniyor.

Sağlık & Çevre 13.09.2008, 17:54
187
Sağlık'ta 1 Ekim yenilikleri bekleniyor.
banner1032

Sağlık konusunda önemli yenilikler ve değişiklik getirecek olan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu için 1 Ekim tarihi bekleniyor. Maddelerde yer alan sigortacılık alanında getirilen bazı düzenlemelere göre, Bağ-Kur'lular, iş kazası ve meslek hastalığı ile ayakta tedavilerde günlük kazancının üçte ikisi, yatarak tedavide ise yarısı oranında geçici iş göremezlik ödeneği alabilecek.

Malullük aylığı için daha önce en az yüzde 66 oranında çalışma gücü kaybı aranırken, yeni dönemde bu oran yüzde 60'a indirilecek. İsteğe bağlı sigortalılık için daha önce SSK sigortalısında en az 3 yıl, Emekli Sandığı iştirakçisinde en az 10 yıl sigortalılık süresi aranırken, 1 Ekim'den itibaren sigortalılık şartı kaldırılacak ve kısmi isteğe bağlı sigortalılık imkanı getirilecek.

SSK kapsamında 1 Ekimden önce sigortalı olan ya da emekliliği hak edenler için, emeklilik sonrası çalışmaya devam etmeleri durumunda yüzde 30 oranında sosyal güvenlik destek primi ödenecek.

Bu oranın yüzde 7,5'ini çalışan, geri kalan kısmını işveren karşılayacak. Ayrıca yapılan işin niteliğine göre yüzde 1-6,5 iş kazası ve meslek hastalığı primi yine işveren tarafından ödenecek. Çalışan isterse, sosyal güvenlik destek primi yerine diğer sigorta kollarının primlerini ödeyip emeklilikteki aylığını artırabilecek.

Halen çalışmakta olan tüm sigortalıları kapsayacak şekilde, iş kazası ve meslek hastalığı nedeniyle yüzde 25 ve daha yukarı oranda sakat kalan işçilere bağlanan gelirlere uygulanmakta olan alt sınır kalkacak. Böylece 1 Ekimden sonra sakat kalan işçiye ödenecek gelir, 1 Ekimden önceki miktarın önemli oranda gerisinde kalacak.

1 Ekim'de getirilecek olan sağlıktaki yeni düzenlemelerde diğer alanlarla ilgili düzenlemelerde yer alıyor.

Yorumlar (0)
25
orta şiddetli yağmur