banner851

banner614

Şart 50 dekar ve üzerini kapsıyor.

Kimyevi gübre desteklemesinde toprak analizi şartı aranıyor. Yıl başından başlayıp bir yıl sürecek olan gübre desteğine toprak analizi şartı 50 dekar altındaki arazileri kapsamıyor.

banner619
Sağlık & Çevre 21.08.2009, 18:03
189
Şart 50 dekar ve üzerini kapsıyor.

Kimyevi gübre desteklemesinde toprak analizi şartı aranıyor. Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı 50 dekar ve üzeri her bir tarım arazisinin kimyevi gübre desteklenmesinden faydalanabilmesi için her 50 dekarlık alan için bir analiz olmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş laboratuvarlarda 01 Ocak 2009 tarihi ile son müracaat tarihi olan 04 Aralık 2009 arasında toprak analizi yaptırtarak Toprak Analiz Formu ile İl veya İlçe Tarım Müdürlüklerine müracaat etmesi gerekiyor. 50 dekarın altındaki araziler için ise toprak analizi şartı aranmıyor.
Konu hakkında açıklama yapan İl Tarım Müdürü Ayhan Ünal “ Bilinçli gübreleme yapabilmek için mutlaka toprak analizi yapılmalıdır. Ayrıca bu yıldan itibaren 50 dekar ve üzeri arazilerin kimyevi gübre desteği alabilmesi de toprak analizi şartına bağlanmıştır. İlimizde 4 adet Toprak Analizi desteğinde Tarım ve Köy İşleri Bakanlığımız tarafından yetkilendirilmiş toprak analiz laboratuvarı bulunmaktadır. Bunlar Düzce Merkezde İl Müdürlüğümüz bünyesindeki laboratuvar ile Akçakoca, Cumayeri ve Yığılca İlçe Tarım Müdürlüklerimizde bulunan toprak analizi laboratuvarlarıdır. Üreticilerimiz toprak örneklerini bu laboratuvarlara getirdikleri takdirde tahlilleri yapılabilmektedir” dedi.


Yorumlar (0)