banner851

banner614

Sigara içme yasağında hiç ceza kesilmedi.

19 Temmuz'da yürürlüğe giren “ Kapalı alanlarda sigara içme yasağı” na Düzce büyük ölçüde uydu. Yasak başlayalı yaklaşık iki ay oldu. Düzce halkı ise bu yasağa sonuna kadar riayet etti.

banner619
Sağlık & Çevre 15.09.2009, 18:35
243
Sigara içme yasağında hiç ceza kesilmedi.

Yaklaşık iki aydan bu yana sürdürülen denetimlerde uyarılar yapılırken, ceza kesilen kimse olmadı.
Yasak kapsamında kapalı alanlarda sigara içilmemesi konusunda Düzceliler duyarlılık gösterince kimse ceza ödemek zorunda kalmadı. Yasağın başladığı 19 Temmuz'dan bu yana, kamu daireleri, özel hukuk büroları, cafe ve restaurant, toplu taşıma araçları gibi toplam 385 kurumda yapılan denetimlerde yasağa uyulduğu için cezai işlem gerçekleştirilmedi.
Yasağın başladığı ilk günlerde Türkiye genelinde bir çok ilde bir çok kişiye ve kuruma ceza kesilirken, Düzce ilk iki ayı cezasız olarak atlattı. Düzce'de sigara yasağına uyum konusunda gösterilen hassasiyetin sevindirici olduğu vurgulanırken, sigara yasağını delerken suçüstü yakalananın hiç olmaması da, yasağa karşı uyum sağlanmasına bağlandı.

Sağlık Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan ekiplerin sigara yasağı ile ilgili denetimleri sürüyor. Kamu alanları ve özel işletmelerde kontrollerin sıklaşarak devam edeceği bildirilirken, ekiplerin para cezası kesmek yerine öncelikle uyarı yapmayı tercih ettikleri belirtildi.

banner844
Yorumlar (0)