banner851

banner614

Sinekli Yaylası'nda Çöp Krizi Çıktı

banner619

Kaynaşlı ilçe sınırlarına bağlan olan Sinekli yaylasındaki evsel atıklar nedeniyle, Bolu Koruma Şubesi müdürlüğü tarafından SAÇAK-DER Derneği’ne yazı yazıldı.

banner846
Sağlık & Çevre 16.11.2010, 18:21
357
Sinekli Yaylası'nda Çöp Krizi Çıktı
banner844

Bolu Koruma Şube Müdürlüğü tarafından Saçak-Der Derneği'ne yazı yazıldı. Yazıda, Sinekli Yaylasında bulunan evsel atıkların toplanması istendi. Bilindiği gibi Samandere Çakırsayfan köylüleri tarafından kurulan SAÇAK-DER, her yıl geleneksel olarak Sinekli Yayla şenlikleri düzenliyor. Düzenlenen bu şenliklerin dışında Sinekli yaylasında günü birlik tatil yapanların, evsel atıklarını yaylanın çeşitli alanlarına atmaları, yaylayı ziyaret edenlerin dikkatini çekti. Birkaç fotoğraf çeken ziyaretçiler, konuyu Bolu’da yerel yayın yapan bir gazeteye getirdi. Gazete haberi yapmasının ardından Bolu Koruma Şubesi Müdürlüğü harekete geçti ve çöplerin temizlenmesi için işlem başlattı. Yaylada her yıl geleneksel olarak şenlikler düzenleyen, SAÇAK-DER'e bir yazı gönderildi. Gönderilen yazıda, yaylaya günü birlik giden vatandaşların evsel atıklarını yaylanın çeşitli bölgelerine attığı ve bu görüntü kirliliğinin kaldırılması istendi.

İşte o yazıdan bölümler;

“Sinekli yayla şenliğine gelip günü birlik piknik yapıp dönen vatandaşların alanda bıraktığı çöplerin, kimliği bilinmeyen kişilerce araçlara doldurulup orman içindeki bu boşluğa döküldüğü tahmin edilmektedir. Ayrıca bundan sonra yapılacak şenliklerde kesinlikle çöp aracı bulundurulması ve bir daha böylesine bir çevre kirliliğine sebebiyet verilmemesi hususlarında hatırlatma ve uyarılarda bulunulmuştur.”

Yorumlar (0)