banner851

banner614

Tarım arazisine OSB kurulamayacak.

Sakarya 2. Daire Mahkemesince Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'nin açtığı dava üzerine Organize Sanayi Bölgeleri'yle ilgili önemli bir karar verdi. Mahkeme, Toprak Koruma Kurulu kararını iptal etti.

banner619
Sağlık & Çevre 28.06.2009, 18:55
201
Tarım arazisine OSB kurulamayacak.

Sakarya 2. İdare Mahkemesi, Türk Mühendisler ve Mimar Odaları Birliği bünyesindeki Ziraat Mühendisleri Odası'nın açtığı dava üzerine, Beyköy 'de ki 122 hektarlık 1. sınıf tarım arazisinde Organize Sanayi Bölgesi yapılmasını öngören Toprak Koruma Kurulu kararını iptal etti.

Kararı değerlendiren Ziraat Mühendisleri Odası'ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bundan önce de Adana-Pozantı, ve Çanakkale-Biga"da verimli tarım alanlarına sanayi bölgelerinin kurulmasını mahkeme kararları ile engellemiştik. Elde ettiğimiz mahkeme kararları ve devam eden davalarımız Toprak Koruma Kurullarının 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Yasasının amacına uygun çalışmadığını göstermektedir. Tarım arazilerinin yapılaşmaya açılmadan gelecek kuşaklara taşınabilmesi için siyasi iktidarın keyfi kararlarının engellenmesi ve Toprak Koruma Kurulları üzerindeki siyasi-ekonomik baskılara son verilmesi gerektiğini ifade eden Günaydın,"Alternatif alanlar varken, zaten kısıtlı miktardaki mutlak tarım arazilerinin imara açılarak geri dönüşümsüz bir şekilde kaybedilmesi, çok önemli bir ulusal kaynağımız olan toprağın heba edilmesi anlamına gelmektedir. Bu toprak katliamını durdurmak için mücadelemizi bundan sonra da sürdüreceğiz"

banner844
Yorumlar (0)