banner851

banner614

Uzmanlardan Soba Zehirlenmelerine Karşı Uyarı

banner619

Alınacak basit önlemlerle sobadan sızan karbonmonoksit gazından kaynaklanan ölümlerin önüne geçilebileceğini ve sobaların daha verimli kullanılabileceği belirtildi.

banner846
Sağlık & Çevre 28.11.2010, 14:42
189
Uzmanlardan Soba Zehirlenmelerine Karşı Uyarı
banner844

Uzmanlar, kış mevsiminin gelmesi ve kömürlü sobaların kullanımına başlanmasıyla birlikte yaşanması muhtemel karbonmonoksit gazı zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyardı. Ülkemizde her yıl yüzlerce vatandaşın sobalardan sızan karbonmonoksit gazı zehirlenmelerinden dolayı hayatını kaybettiği belirtilirken, alınacak basit tedbirlerle bu ölümlerin önüne geçilebileceği, sobaların daha verimli kullanılabileceği bildirildi. Konutlarda kullanılan kömür sobalarına ilişkin araştırmalar yapıldığı öğrenilirken, konutlarda genel olarak 4 ayrı tipte soba kullanıldığının tespit edildiği bildirildi.

Uzmanlar, yapılan araştırmaya ilişkin şu bilgileri verdi: ''Türkiye'deki kömür sobalarının ısısal verimi ve karbonmonoksit zehirlenmelerinin önüne geçebilmek için bir çalışma yaptık. Bu çalışmada gördük ki, birkaç basit kuralla soba zehirlenmelerinin önüne geçilebilir. Konutlarda genellikle tuğlalı, dökme demirli, alttan ve önden havalandırmalı kovalı sobaların kullanıldığının yapılan araştırmalarımız net bir şekilde ortaya koyuyor. Her türlü soba için yaklaşık 6 ay araştırma yaptık. Özellikle de karbonmonoksit zehirlenmelerinin önüne geçebilmek için en ideal soba kullanımını belirledik.'' Karbonmonoksit gazı zehirlenmelerine karşı alınacak önlemlerin çok basit olduğunu vurgulayan Tedbirler ise şöyle sıralandı: ''Soba-boru-baca sistemi sızma olmayacak şekilde birbirine sıkıca bağlanmalıdır. Boru-baca sistemi düzenli olarak temizlenmelidir. Soba en az 1 metre, borular ise en az yarım duvarlardan uzakta olmalıdır. Ayrıca soba, alta konulan zemin koruyucusundan 15-30 cm yüksekte bulunmalıdır. Sızma riskini artırmamak amacıyla, 6 metreden daha uzun boru kullanılmamalıdır. Kömür tutuşturmada yarım kilo veya 1 kilo kuru odun ve yarım kilo odun rendesi kullanılmalıdır. Tutuşturmada, çıra, gaz yağı, benzin gibi kullanılmamalı ve sobaya poşet atılmamalıdır. Bunlar boru ve baca içerisine kurumun yapışıp birikmesine ve tıkanmaya neden olup sızıntıya davetiye çıkarmaktadırlar. Kömür üstten tutuşturulmalı, sobaya önce kömür sonra odun ve en üstüne de odun rendesi dökülerek tutuşturulmalıdır. Kömür hızlı ve seri tutuşturulmalı. Bu nedenle, tutuşturma sırasında tamamen kömür kızarana kadar sobanın hiçbir hava kapağı kapatılmamalı ve tutuşmadan sonra yalnızca üst hava kapağı kapatılmalı. Kömür tamamen yanıp bitmeden uyumamalı yada yatma saatinden önce gerekirse sobanın bütün hava kanalları kapatılarak yarım saatte tamamen sönmesi sağlandıktan sonra yatılmalıdır. Soba yakılan mekan her gün düzenli olarak havalandırılmalıdır.''

Haber; Ş. ÇAKIR

Yorumlar (0)