banner851

banner614

ZAYIFLAMA HAPLARI OBEZİTEYE ÇARE DEĞİL!

banner619

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mevlüt Pehlivan, tedavi edilmesi gereken şişmanlık olarak bilinen obezite hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Pehlivan zayıflama haplarının obezitteye çare olmadığını vurguladı.

banner846
Sağlık & Çevre 02.09.2015, 15:49
471
ZAYIFLAMA HAPLARI OBEZİTEYE ÇARE DEĞİL!
banner844
Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mevlüt Pehlivan göre; Bireyin obezite hastalığına yakalanmaması ve buna dur demek için öncelikli olarak düzenli ve sağlıklı bir beslenme şeklinin aşılaması gerekiyor. Obez olan bireyde özgüven problemi olduğu için içine kapanık olarak yaşıyor.Bu da onların girişken olmasını engelliyor ve başarısız olmalarına sebep oluyor…
Pehlivan;  Obeziteye neden olan etmenleri ise şöyle sıralıyor“Yeterli olmayan fiziksel aktivite, yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, hormonal ve metabolik etmenler, sık aralıklarla çok düşük enerjili diyetler uygulama, sigara ve alkol tüketimi, kullanılan bazı ilaçlar (antideprasanlar vb.), doğum sayısı ve doğumlar arası süre gibi birçok etmenin etkisi var. Sağlıklı bir bireye göre obez bir bireyin hareket süresi ve dinamizmi azalır, uyku verimi düşer ki bunun sonucunda da obezite, kişinin daha gergin ve sürekli yorgun bir bireye dönüşmesine neden olarak yaşam konforu ve hayat süresini ciddi anlamda etkiler…
Pehlivan, obezite rahatsızlığı olan hastaların sağlıklı diyet ve spor yapmak yerine çareyi Sağlık Bakanlığı tarafından kabul görmeyen zayıflama hapları, zayıflama bantları gibi yöntemlerde aramasının ciddi sağlık problemlerine ve hatta ölümlere yol açabildiği konusunda uyardı.
Günümüzde cerrahi dışı tedavi yöntemlerinin %5-8 düzeyinde, cerrahi tedavinin ise %70-100 arasında başarı oranına sahip olduğunu bildiren Prof. Dr. Mevlüt Pehlivan, “Obezitenin cerrahi tedavisi deneyimli ellerde en kalıcı tedavi yöntemidir” diye belirtti.
Yorumlar (0)
23°
açık