Düzce Belediyesi Sergi Salonu bugün Cumhuriyet Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan Mukaddes Emanetler Sergisi’ne ev sahipliği yaptı. Peygamber efendimizin Sakal-ı Şerif’inin yer aldığı sergide, yine O’nun çocuklarına ait giysiler, kılıç ve yayların bulunduğu resimler de sergilendi.

“Bir anlık da olsa Peygamberle aranızda bir bağ kuruyorsunuz”
Peygamber efendimizin Sakal-ı Şerifi’nin öneminden bahseden İl Müftüsü Hüseyin Can şunları kaydetti:

“Bunlar gerçekten bizim değerlerimizdir. Hz. Peygamberimizden ve onun ashabından, Peygamberimizin çocuklarının giysileri, Peygamberimizin terliği ve Hırka-ı Şerifi Yavuz Selim ile beraber Osmanlı’ya geçmiştir. Bu emanetleri biz koruyoruz. Sakal-ı Şerif’ler de Türkiye’nin çeşitli yerlerinde muhafaza ediliyor.  Şöyle bir şey yok ama. Bazen soruyorlar bu Sakal-ı Şerifler’de Peygamberimiz, hadi alın bunları saklayın benden sonra benim ümmetime gösterirsin değil. Ashap bir şekilde onu belki Peygamberimizin rızasını alıp sakladığı değerlerdir. Bir anlık da olsa Peygamberle aranızda bir bağ kuruyorsunuz. Peygamberimizin bize bıraktığı 2 emanet var. Birisi Kur-an, birisi sünnet. Kur-an nedir? Allah’ın bize indirdiği hayat kitabıdır. Sünnetim dediği şudur, kavli ve fiili sünneti vardır. O kavli sözleri ile Kur-an’ın anlaşılmasını, fiili sünnetiyle de Hz. Peygamber İslam’ı nasıl yaşatacağını göstermiştir. Kur-an ve sünnete daha çok sarılalım.”“Manevi değerlerimize bağlı kişileriz”
Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, “Biz bu resimlerle Peygamber efendimizin dönemine gitmiş oluyoruz” diyerek şu ifadelerde bulundu:
“O’nun burada ayak izi, giymiş olduğu ayakkabısını görerek, yazılmış olan Kur-an’ı Kerim’leri, ceylan derisine yazılmış olan Kur-an ayetlerini görerek o devirde Kur-an’ı Kerim nasıl meydana getirilmiş, nasıl saklanmış bunları görmüş bulunuyoruz. Peygamber Efendimizin Hırka-ı Şerifi de var. O devirden bu devire kadar nasıl geldiğini de gördük. Biz manevi değerlerimize bağlı kişileriz. Bunların burada sergilenmesi çok güzel bir şey.”“30 adet tablomuz var”
Cumhuriyet Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Atilla Arabacı ise Ramazan ayı dolayısıyla İl Müftülüğü ile birlikte böyle bir proje hazırladıklarını söyleyerek şunları kaydetti:

“Geçen hafta sayın müftümüzle beraber bu projeyi gerçekleştirmeyi düşündük. Burada 30 adet tablomuz var mukaddes emanetlerle ilgili. Kendileri de bize Sakal-ı Şerifleri verebileceklerini, sergileyebileceklerini ifade ettiler.”

İl Müftülüğü tarafından muhafaza edilen Sakal-ı Şerif Belediye sergi salonunda saat 15.00’a kadar vatandaşların ziyaretini bekliyor.

Haber: H.GÜRSOY