17 günlük tam kapanma döneminde alt yapı çalışmalarının tamamlandığı İstanbul Caddesi’nde dönüşüm çalışmaları önümüzdeki hafta başlıyor. Düzce Belediyesi, Cedidiye Meydanı ve Millet Bahçesi ile bütünleşecek olan Kent Estetiği Projesi’nin ikinci etap çalışmaları için kolları sıvadı. Bitirilmesinin ardından, Düzce’ye yeni modern bir kimlik kazandıracak olan projenin kısa süre içerisinde tamamlanması bekleniyor.

Öncü Haber ekibi, İstanbul Caddesi’ne yeni bir soluk getirecek ‘Dönüşüm Projesi’ ile ilgili sokağın ve esnafın nabzını tuttu. Projenin Düzce’ye çağ atlatacağını söyleyen vatandaşlar, dönüşümün bitmesini dört gözle beklediklerini söyledi.

İşte İstanbul Caddesi ve vatandaşların Kent Estetiği Projesi ikinci etap projesi ile ilgili düşünceleri:

‘Ben İstanbul Caddesi’nde güzel bir görüntü görmek istiyorum”

Fahri Candemir: “İnşallah proje bittiği zaman güzel şeyler olacak. Vatandaşa hizmet her zaman iyidir. Ben bir Düzceli olarak İstanbul Caddesi’nde güzel bir görüntü, temiz bir İstanbul Caddesi, yeşil bir cadde, ağaçlar görmek istiyoruz. Güzel, göze hitap eden bir görünüm istiyoruz.”  

 “Ağaçlandırılıp, ışıklandırılmasını istiyoruz”

Fahri Candemir: “İstanbul Caddesi şu haliyle maalesef iyi değil, biz vatandaş olarak İstanbul Caddesi’nin bu halinden memnun değiliz. Ama proje sonlandırıldığı zaman caddenin son halini merak ediyoruz. Ben bir Düzceli olarak İstanbul Caddesi’nde motosiklet ve bisikletlerin girmesini istemiyorum. Çünkü şu yoldan önceki gibi arabalar geçse çok daha iyi olur. Bisikletler motorlar sağlı sollu geçiyorlar ve nereden çıkacakları belli olmuyor. Biz yayalar sıkıntı çekiyoruz. İstanbul Caddesi’nin ağaçlandırılıp, ışıklandırılmasını istiyoruz. Cedidiye Mahallesi’nden Krempark AVM’ye kadar yolun yayalara açılmasını istiyoruz araç trafiğine kapatılmalı.”

 

“Yürüyüş alanları istiyoruz”

Tahsin Uluğ: “Vatandaş olarak İstanbul Caddesi’nin güzelleştirilmesini istiyoruz. İstanbul Caddesi’nde yürüyüş alanları, peyzaj çalışmaları yapılarak güzelleştirilmesini istiyoruz. Caddenin araç trafiğine kapatılmasını istiyoruz.” 

 

“Doğru düzgün kaldırımımız yok”

Mehmet Uçar: “İstanbul Caddesi’nin şimdiki halini hiç iyi görmüyorum. Bizim belediye başkanı çalışmıyor, doğru düzgün kaldırımımız yok. İstanbul Caddesi’nde örneğin bir karo taşı döşemeli, kaldırımların güzel bir şekilde yapılması gerekiyor. Engelliler için rampalar yapılması gerekiyor. Şuan Düzce Belediyesi çalışmıyor. Belediye İstanbul Caddesi’nde çalışmaya başlayıp projeyi bitirirse güzel olacağını vatandaşların beğeneceğini düşünüyorum. Projenin tamamlanmasını bekleyip göreceğiz.”

 

“Bu Düzce’de çok geç kalmış bir proje

Yavuz Algün: “İstanbul Caddesi malumunuz Düzce’nin belirlenmiş bir ana caddesi oldu. 1990-1993 yılından beri buradayız. Düzce’nin böyle bir değişime ihtiyacı vardı. Deprem sonrası taleplerimiz vardı. Bu caddenin halka açık olması, vatandaşın daha rahat hareket etmesi, malum Adapazarı olsun bolu olsun diğer yerlerde de olsun Düzce’mize çok gecikmiş bir yatırım bu. Şimdiye kadar yapılması gereken bir şeydi. Bu projenin yapılmasından memnunuz. Bu projenin hem esnafa hem vatandaşa daha rahat olacağını düşünüyorum. Bir esnaf olarak caddede doğal olarak halkımızı görmek istiyoruz.  Güzel bir ortam, oturaklar olabilir gayet şık bir şekilde yorulduğunuz zaman ailenizle oturabileceğiniz. Ara ara büfeler olabilir, ihtiyaçların giderebileceği. Çiçekler zaten vazgeçilmezimiz. Bu üçü kompozisyon şeklinde olursa güzel olacağına inanıyorum. Ben inanıyorum ki bu cadde hemen hemen yoğunlukta genelleme olarak ağır ticaret yapılan bir cadde. Yani yüklü ticaretin yapıldığı bir cadde. Buda hep zaman gerektiren dükkânlar. Butik olsun kuyumcu olsun, banka olsun hep araç gerektirmeyen yaya olması gerektiren yerler buralar. Arabadan ziyade yaya olması daha artı olacak esnaflar için.”