22 Kasımı 23 Kasıma bağlayan gece saat 04.08’de meydana gelen, merkez üssü Gölyaka İlçesi olan 6,0 büyüklüğündeki deprem, Düzce Merkez ve ilçelerinde birçok binanın hasar almasına ve hasardan dolayı yıkım kararı alınmasına neden olurken, günler geçtikçe bilançonun büyüklüğü de gözler önüne seriliyor.

ÇAMLIEVLER SİTESİ ÖLÜM SAÇIYOR

Gümüşova İlçesi Fatih Mahallesi’nde bulunan Çamlıevler sitesi depremin ardından site sakinlerini şoke eden gerçekleri gözler önüne serdi.

İddiaya göre siteyi yapan müteahhit, binanın çatısını ahşap çatı malzemesinden yaptığını ve bacalarını ise tuğladan yaptığını söyleyerek mülk sahiplerine daireleri sattı. Depremin olmasıyla beraber binaların çatı aksamının betonla doldurulduğu ve dışarıdan ahşap boyasıyla boyandığı ortaya çıktı.

Ayrıca bacaların tuğla ile değil Ytong ile yapılarak üzerlerinin de 4 kişinin bile kaldırmakta güçlük çektiği rögar kapaklarıyla kapatıldığı ortaya çıktı.

ÇATIYA KONULAN MERMERLER SABİTLENMEMİŞ

Yüklenici firmanın çatı aksamını süslemek amacıyla kenarlara koyduğu mermerlerin sabitlenmediği depremle birlikte ortaya çıktı.

Deprem esnasında çatı kenarlarına koyulan mermerlerin teker teker çocukların oyun alanı olarak kullandıkları yeşil alanlara düşmesi bina sakinlerini çileden çıkardı.

Çocuklarının oralarda oyun oynadığını ifade eden bina sakinleri, hem yüklenici firmadan hem de buna izin veren denetim firmasından bir açıklama bekliyor.

BİNA SAKİNLERİ ÖNCÜ HABER’E KONUŞTU

Konuya ilişkin Öncü Haber mikrofonlarına konuşan site sakini Fatih çakır; “biz para istemiyoruz, yardım da dilenmiyoruz. Bize bu binayı farklı vaatlerle satan müteahhit ve onu denetleyen yapı denetim firmasının bu işin hesabını vermesini istiyoruz. Bizim burada çoluğumuz çocuğumuz yaşıyor, o mermerler birinin kafasına düşseydi ne olacaktı?” ifadelerine yer verdi.”

YARALANAN 3 KİŞİ HASTANEYE KALDIRILDI YARALANAN 3 KİŞİ HASTANEYE KALDIRILDI

Çatının ağırlığından dolayı binaların duvarlarında yarıklar oluşan sitede kalamayan sakinler, çadır kentte yaşıyor. Çatıda gelişigüzel kullanılan malzemelerden dolayı binanın hasarlandığı öne süren site sakinleri, mağduriyetlerinin giderilmesi için yetkililerden yardım bekliyor.