banner851

banner614

81 İLDEN GELEN ESNAFA SESLENDİ

Hükümet ile 81 ilden esnafı bir araya getiren 'Türkiye Esnaf Buluşması'nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, salondakilere 'Esnafa sicil affı getirdik mi?' diye sordu ancak cevap olarak bankaların affı tanımadığı yanıtını alınca, "Tanımıyorlarsa, biz onlara tanıtmasını biliriz. Bir kanun çıktı mı herkes uyacak kardeşim.' dedi. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise esnafın, büyük zincir mağazalar karşısında haksız rekabete yenik düşmemesi için düzenleme yapılmasını istedi.

banner619
Siyaset 16.01.2018, 16:28 18.01.2018, 09:15
1850

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) tarafından düzenlenen 'Türkiye Esnaf Buluşması' Başbakan Binali Yıldırım, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'nin katılımıyla 'Türkiye Esnaf Buluşması' TESK Genel Merkezi'nde gerçekleştirildi. 81 ilden birlik ve federasyon başkanının da hazır bulunduğu 'Türkiye Esnaf Buluşması'nda konuşan TESK Genel Başkanı Bendrevi Palandöken, esnafın sorunlarıyla ilgili hükümete başvurularında her zaman olumlu sonuç aldıklarını belirterek, bundan duydukları memnuniyeti ifade etti.

"Dünya ne yaptıysa, biz de onu yapalım"
Esnafın, büyük zincir mağazalar karşısında haksız rekabete yenik düşmemesi için düzenleme yapılmasını isteyen Palandöken, "Esnaf olarak çok fazla bir şey istemiyoruz. Kuralların koyulmasını istiyoruz. Dünya ne yaptıysa, biz de onu yapalım. Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Avrupa'da ne varsa ülkemizde de o olsun." diye konuştu.

"Siz, Türkiye'nin görünmez kahramanlarısınız"
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken'in ardından konuşan Başbakan Binali Yıldırım, ülkenin ekonomisinin geleceğinin temelinin esnaf ve sanatkar olduğuna dikkati çekerek, "Birikimleri az olabilir ama hitap ettiği vatandaş kitlesi, gördüğü hizmetin, yaptığı işin sonucu itibarıyla siz Türkiye'nin olmazsa olmazlarısınız. Siz, olmazsanız millet ekmek alıp yiyemez, odun alıp ısınamaz, berbere gidip saçını kestirecek kimse bulamaz. Bir insanın günlük hayatını idame ettirmesi için lazım olan her şey esnaf ve sanatkarlar ancak mümkün. Siz, Türkiye'nin görünmez kahramanlarısınız." ifadelerini kullandı.

"15 yıldır esnafımızın, sanatkarların hep yanında olduk"
"AK Parti hükümetleri olarak 15 yıldır esnafımızın, sanatkarların hep yanında olduk." diyen Yıldırım, şöyle devam etti: "Esnaf ve sanatkarlarımız sektör sektör ele alınıyor, ülkenin esnaf ve sanatkar haritasını çıkarıyoruz. Yaşlılık ve emekli aylığı bağlandıktan sonra çalışmaya devam edenlerin müzmin meseleleri vardı, aylıklarından yüzde 10'luk SGK destek primi kesiliyordu, kaldırdık mı? Kaldırdık. İlk defa işe başlayan genç esnaf ve sanatkarların kazançlarını 3 dönem vergiden muaf tuttuk. Kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyet gösteren sanatkarlarımıza faizsiz kredi desteği sağladık."

"Kanun çıktımı herkes uyacak kardeşim'
'Esnafa sicil affı getirdik mi?' diye soran Yıldırım, salondakilerden 'Tanımıyorlar' cevabını aldı. Yıldırım, bunun üzerine, 'Tanımıyorlarsa, biz onlara tanıtmasını biliriz. Ne demek tanımıyorlar, bir kanun çıktı mı herkes uyacak kardeşim.' şeklinde konuştu.

'Hiç endişeniz olmasın'
Türkiye ekonomisinin sağlam temeller üzerinde olduğunu belirten Yıldırım, 'Hiç endişeniz olmasın. Faiz, kur baskısına boyun eğmeden yolumuza devam ediyoruz. Özellikle esnaflarımızın bu konuda dayanışma ve desteği çok önemli. Buna çok itibar ediyoruz.' diye konuştu.

Haber: C. ÜSTÜNER
 

Yorumlar (6)
DOĞRUCU DAVUT 4 yıl önce
Vatandaşı kandırmayı bırakın yahu kardeşim, millere vergi affı die yalanlar attınız? gittik vergi borcumuzu taksitlendirdik, düzenli olarak da ödüyoruz, Ama vergi dairesi vatandaştan habersiz tapulara, araçlara satılamaz rehini koymuş, kerizmiyiz bunları ipoteklesek zaten kredi alıp peşin öderdik vergi borcunu! birde peşin indiriminden yararlanırdık o zaman! birde faizler yüksek die bağımayın en çok faizi devlet alıyor.
CİHAT 4 yıl önce
Görünmez kahramanlar...ne zaman görülecek, duyulacak !!! aslında görülüyorlar, oda seçimlerinde, genel seçimlerde... ve her zaman hor görülüyorlar...
KahraMan kim. 4 yıl önce
Asıl KahraMAN lar, Man adasında vergisiz şirket kuranlar mı? Hollanda'da 17 şirketi olanlar mı? Gemicikleriyle petrol taşıyanlarmı? Yoksa garibim esnaflarmı?
Düzce91 4 yıl önce
Devletin bankası bile tanımıyor
düzceli 4 yıl önce
81 düzce haklı malesef yabancıların payı %70 falan.
81 düzce 4 yıl önce
devletin bankası mı var merkez bankası bile yabancıların elinde inanmazsan google amcaya sor