banner851

banner614

Açılım Demokratik Temel Hak ve Hürriyetin Açılımıdır !

banner619

Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkanı ve Düzce Milletvekili Yaşar Yakış, Demokratik Açılım konusunda mikrofonlarımıza özel açıklamalarda bulundu.

banner846
Siyaset 30.09.2009, 15:05
184
Açılım Demokratik Temel Hak ve Hürriyetin Açılımıdır !
banner844

Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkanı ve Düzce Milletvekili Yaşar Yakış, 2009-2010 Eğitim ve öğretim yılı eğitim değerlendirmesi toplantısının ardından Demokratik Açılım konusunda mikrofonlarımıza özel açıklamalarda bulundu. Yakış, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasının ardından Kürt açılımı yani bir diğer adıyla Demokratik Açılım konusunun meclise geleceğini söyledi.
Yakış, Kürt açılımının Demokratik açılım olarak algılanması gerektiğini belirterek,Türkiye'de temel hak ve özgürlüklerin alanını genişletmek bu alanda bir açılım yapmak istiyoruz dedi. Demokratik açılımı destekliyor musunuz sorusu üzerine,''Kesinlikle destekliyorum cevabını veren Yakış, daha içeriği belli olmadığı için içeriğini de bilmediğimiz bir şeyi destekliyormuş gibi bir hava estiriliyor. Özellikle muhalefet partileri bunu söylüyorlar. Halbuki bizim söylediğimiz bunun ne olacağını hep beraber konuşmamız lazım Türkiye'de bu açılımın nasıl olması gerektiği konusunda kim ne söyleyeceği varsa herkes eteğindeki taşları dökmeli ondan sonra bu konu tartışmaya açılmalıdır. Orta yol yani Türkiye'nin çoğunluğu neleri istiyor ortaya çıkacak ve o kadarlık bir adım atılacaktır''diye konuştu.


Türkiye'de Demokratik açılım konusunda endişelerin olduğunu belirten Yakış'' bu kültürel açılım sonradan siyasi bağımsızlığa Ülkenin parçalanmasına kadar gider mi diye bir endişe var.Bence o endişenin ötesine çoktan geçtik. Türkiye üniter bir devlettir. Bağımsızlık isyenler yok mu o da var ama sayısı o kadar az ki bunların bizleri korkutacak kadar olmadığını düşünüyorum dedi


Yakış, Abdullah Öcalan'ın düşüncelerini bildirmesi konusundaki soruya ise şöyle cevap verdi: ''Herkes görüşmelerini bildirmeli. Öcalan yattığı hücrede bile görüşlerinin bildirmesinde hiç bir engeli olmaması lazım. O da görüşünü bildirsin peşinden kaç kişi gidiyor onu da görmüş oluruz.Türkiye çoğulcu bir toplumdur. Ben bu kimselerin görüşünden kuşkulanılmaması gerektiğini düşünüyorum. Aksine o görüşlerini bildirsin ki o görüşün ne kadar çarpık bir görüş olduğunu herkes görsün ve peşinden ne kadar az insan gittiği de belli olmalıdır dedi

Yorumlar (0)
26°
açık