banner851

banner614

“AHİ’LİK BİLGİNİN AHLAKLA BULUŞMASIDIR”

DEVA Partisi Düzce İl Başkanı Murat Caymaz, bu yıl 34’üncüsü kutlanan Ahilik Haftası için bir mesaj yayımladı. Caymaz mesajında Ahiliği, bilginin hikmet ve ahlakla buluşması olarak nitelendirdi.

banner619
Siyaset 14.09.2021, 13:50 14.09.2021, 13:39
398
“AHİ’LİK BİLGİNİN AHLAKLA BULUŞMASIDIR”

Ahi Evran tarafından Hacı Bektaş-ı Veli'nin tavsiyesi üzerine kurulan esnaf dayanışma teşkilatı olan Ahilik Haftası, tüm yurtta olduğu gibi Düzce’de de esnaf odaları tarafından çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. DEVA Partisi İl Başkanı Murat Caymaz’da Ahilik Haftası nedeniyle bir mesaj yayımlayarak, esnafların Ahilik Haftasını kutladı.

DEVA Partisi Düzce İl Başkanı Murat Caymaz’ın Ahi’likle ilgili mesajı şu görüşlere yer verdi: “ Medeniyet tarihine kültürümüzün armağan ettiği birçok değer vardır. Bu değerlerden biri de Anadolu' da kök salarak, varlığını yüzyıllar boyunca devam ettiren, Müslüman-Türk toplumunun toplumsal, ekonomik, dini, ahlaki ve kültürel hayatını tanzim eden Ahilik kurumudur.  Ahilik; bilginin hikmetle ahlakla buluşmasıdır. Ahilikte hamt, şükür, kanaat ve hepsinin üzerinde kardeşlik duygularını pekiştirmek vardır. Ahilik sadece iktisadi hayatı yönlendiren bir kurum olmanın ötesinde, temelinde vatan, millet sevgisi bulunan, Türk Milleti’ne has sosyo-ekonomik bir sistemdir. Ahilik iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin kısacası bütün meziyetlerin birleştiği bir sosyal yapıdır. Ahilik, aynı toplumda bulunan insanları birbirine yaklaştıran, kaynaştıran ve dayanışmayı sağlayan milli bir kültürdür.Ahilik Haftası vesilesiyle, medeniyet tarihine Türk kültürünün armağan ettiği bu güçlü mirasın gelecekte de korunmasını temenni ediyor, asırlardır barışın merkezi ve Dünyada ilk ticaretin yapıldığı yerlerden birisi olan ilimizde ekonominin bel kemiği olan esnaf ve sanatkârlarımızın "Ahilik Haftasını" kutluyor, çalışma hayatlarında başarılar diliyorum.”

HABER: Savaş ARI

banner844
Yorumlar (1)
YAVUZ0881 6 gün önce
Bırakın bu işleri daha düne kadar AKP nin canağından yalanırken ne olduda tövbekar oldunuz bırakın bu işleri millet sizin gibi sahtekârlardan bıktı ulan siz bıkmadınız filim firildaklardan çevirmekten