banner851

banner614

"ATATÜRK DEVRİMLERİNİN ALTI OYULUYOR"

banner619

Vatan Partisi İl Başkanı Fethi Sönmez, partililerle birlikte Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 79. yıl dönümü olan 10 Kasım'ın ardından kameraların karşısına geçti ve "Atatürksüz müfredata hayır" dedi. Sınav sistemlerinde yapılan değişiklikleri de eleştiren Sönmez, AK Parti iktidarının eğitim sistemini dinci ve bilimsel, laik eğitim sisteminden uzak olarak değerlendirirken, "Atatürk Devrimlerinin altı oyuluyor" sözlerini kaydetti. Sönmez, partisinin Milli Eğitim Esaslarını da sıraladı.

banner846
Siyaset 11.11.2017, 17:10 12.11.2017, 17:51
537
banner844
Vatan Partisi İl Başkanı Fethi Sönmez, TEOG sınavının kaldırılması başta olmak üzere sınav sistemi ve müfredatlarda yapılan değişiklikler üzerinden iktidara yüklendi.

AK Parti iktidarının her 2 yıl da bir birbiriyle çelişen eğitim sistemleri uygulamaya çalıştığını savunan Sönmez, hükümetin eğitim politikasını dinci ve bilimsel, laik eğitim sisteminden uzak olarak yorumladı. Sönmez şöyle konuştu:

"AKP iktidarı Türkiye’de milli eğitimi ortadan kaldıran bir eğitim düzenlemesine girmiştir. Atatürk Devrimlerinin altı oyuluyor, milli eğitim sistemimiz milli, laik, bilimsel, kamusal temelinden uzaklaştırılıyor. Devletin temel görevi olan eğitim adım adım özelleştirilerek ve devlet okulları imam hatiplere dönüştürülerek çocuklarımızın hak ettikleri çağdaş eğitime erişmeleri engellenmektedir. Türkiye devleti ve milletiyle vatan savaşı verirken, vatan ve millet kavramlarıyla kavga eden bir müfredat kabul edilemez. Cumhuriyet Devriminin altını oymaya kalkan bir eğitim sistemi kurmaya kalkışanlar, başı dik, vatansever, çağdaş, paylaşımcı insan yetiştiremez, çıkarcılığı aşılar, toplumu cemaat ve tarikatlara böler ve bu ülkeyi yönetemez. "

"AKP iktidarının eğitim siyasetine karşı Türkiye'nin ihtiyacı milli, bilimsel ve parasız eğitimdir." diyen Sönmez, "Vatan Partisi’nin kuracağı Milli Hükümet bağımsız, halkçı, demokratik, laik ve bilimsel tek bir eğitim sistemi uygulayacak, "Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür" kuşaklar yetiştirecektir." dedi.

Vatan Partisi İl Başkanı Fethi Sönmez, partisinin Milli Eğitim Esaslarını ise şu şekilde sıraladı:

"Eğitimin Birliği Yasası temel rehber olacaktır, Laiklik milli egemenliğin şartıdır, eğitim, bilime dayalı planlanacaktır, Okul öncesi eğitim teşvik edilecek ve parasız olacaktır, eğitim anaokulundan başlayarak kesintisiz ve zorunlu 12 yıl olacak, eğitim, anaokulundan üniversite sonuna kadar parasız olacaktır, ortaöğretim, çok programlı şekilde düzenlenecek ve güçlü bir rehberlik sistemi altında öğrencilerin yetenek ve eğilimleri izlenecektir, öğrenciler istedikleri ve başarılı olabilecekleri alanlara ait lise türlerine yönlendirilecektir, bütün eğitim-öğretim kademelerinde sanat ve kültürel eğitim ile Spor faaliyetlerine özel önem verilecektir, bütün özel okullar ve özel üniversiteler kamulaştırılacaktır, üniversiteye giriş merkezi sınavlarla olmayacaktır, üniversite dahil bütün öğretim kademelerinde Türkçe öğretim yapılacaktır, öğretmenlik mesleği başarılı, yetenekli ve istekli gençlerimize açık tutulacak, öğretmen yetiştirmede planlama esas alınacaktır.
 
Yorumlar (17)
Ne kadar çoksunuz 4 yıl önce
Kıytırık bir şapka için idamlar olmuş.Savunulacak yani yok, devrim adına yapılanların amacı halkla islamin bağını kesmekti.Boşuna güzellemeler yapmayin, tarih ve gerçekler ortada.
Doğru 4 yıl önce
En doğru ve haklı yorum senin
Ne oyulması 4 yıl önce
Hükümet bile kemalist oldu, bayram yapmanız lazım.
Kk 4 yıl önce
Atatürk üzerinden prim yapmayı bırakın. Sene 2017 olmuş ilke mi kaldı artık.
Can . D 4 yıl önce
SAYIN SÖNMEZ BASKA ISIN YOKMU SENIN HE MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ÜZERINDEN SIYASET YAPMAAASIN YOK EYLEM PESINDESIN ZATEN GEZIDE YAPDIKLARINI UNUTMADIK TENCERE TAVA CALARAK DESDEK VERDIN EYLEMLER YAPDINIZ DURAN ADAM OLDUNUZ ANCA BUSUNUZ ZIZLER
nsm 4 yıl önce
sizi anlamak mümkün degil. birine ya muhalif olursunuz, ya da beraber olursunuz. erdogan bizim cizgimize geldi deyip neredeyse onunla kanka olmanizi ilan edecek kadar ileri giden siz degil miydiniz? niye yollardasiniz ki simdi?
Hasan Tahsin 4 yıl önce
Atatürk'ün değerini AKP bile anladı,bir avuç dinci halen daha fetö nün taşeronluğunu yapıyor.Milli olan Atatürk'ü server,olmayan ABD ye uşaklığa devam eder.
milli olan erdoğanı sever 4 yıl önce
milli olan erdoğanı sever.olmayan chp ye gider.liderleri de her fırsatta avrupaya gidip ülkesini,erdoğanı şikayet eder.hangi ülkeyle hasımsak onlarla kardeş olurlar.
VATANDAS 4 yıl önce
Keske herkes gercekleri bilse.elestiri hakkimiz olsa ataturke.osmanli nasil feto gibi parcalandigini arastirabilse o zaman cok sasiracaklar herkes.ben fazla yazmiyim sadece sizden ricam arastirin
Yenikentli 4 yıl önce
Osmanlıyı oadisahlarin lüks yaşama hastalı parçaladı.Ataturku savaşması için çağıran padişahtır.ulan düşman işgalinden kurtarmış hala nankörlük yapiyosunuz.Yeter bı bitmediniz nankörlük yapmaktan
Baya 4 yıl önce
Atatürk devrimleri 1923 ten buyana nerdeyse 100 yıl geçti tabi ki de gelişen değişen dünya karşısında geçerliliğini yitiriyor.
Milli 4 yıl önce
Atatürk ilkeleri ile bu ülkeye ne kazandırdınız aya mı çıktınız. Uçak mı yaptınız tüfek top mu ne verdiniz bu millete. Bırakın bu işleri süper güç atatürk ilkeleri ile olunmuyor. Olunsaydı 100 yıl geçti neden olunmadı 1923 ten 1950 ye kadar yönettini
Baki 4 yıl önce
Adaları veren erdoğan değil ismet paşa suçlayacak adam yokya vurun bakalım erdoğan a ayağınıza taş değse erdoğan
Baki Çelik 4 yıl önce
Halkçılık,devletçilik,milliyetçilik,demokrasi,seçme seçilme hakki.bunlarmi zamana uymayan.C.baskaniniz Türkçülüğü bölücülük ilan etti.Turkiye de türküm demek suç.16 adamızı Yunanlılara verdi t Erdoğan.niye hiç elestirmiyosuniz
Zırtingen 4 yıl önce
Afganistan Sudan Yemen de Atatürkçü olduğu için çok ileri yav eşekle aya gitmiş adamlar, yav yorumcu sen ne yiyosan yarısını yiyim de yaşadığın kafanın yarısını yaşıyım
zorlanma 4 yıl önce
saçmalamışsın.uygarlığın atatürk devrimiyle ilgsi yok.bunu mu anlamadın.japonya vs.atatürk devrimiyle mi ilerledi.abd de atatürk mü var.öyle anlatıyorsunuz ki bu ülke devrimler sayesinde marsta koloni kuruyor.sadece hamur yeme ki beynin sağ
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın