banner851

banner614

BAŞBAKAN'DAN REVİZYON SİNYALİ

banner619

Başbakan Binali Yıldırım, 16 Nisan'da sandık başına gidilen Anayasa Değişikliği Referandumu'ndan parti olarak kendi paylarına düşen mesajı aldıklarını belirterek, gerek yerel yönetimler, gerek teşkilatlar, gerekse hükümet faaliyetlerinde gerekli adımların atılacağını söyledi.

banner846
Siyaset 19.04.2017, 13:52 19.04.2017, 15:59
3228
banner844
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Genel Merkezi'ne gelişi sırasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. CHP'nin, halk oylamasının ardından Yüksek Seçim Kuruluna (YSK)  yaptığı başvurulara ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Başbakan Yıldırım, kararı verecek olanın YSK olduğunu, seçimlerin de YSK'nın sevk ve idaresinde gerçekleştiğini belirtti.

"Halkın kararı nettir, sonuç evettir"
Kesin olmayan sonuçlara göre, yüzde 51,41 'evet' ve yüzde 48,59 da 'hayır' oyu çıktığını anımsatan Yıldırım, "Dolayısıyla anayasa değişikliğine yönelik halk oylamasında sonuç 'evet' olarak tecelli etmiştir. Halkın kararı nettir, sonuç evettir. Tabii 'evet' de veren 'hayır' da veren vatandaşlarımızın kararı başımızın tacıdır." diye konuştu.

"Sokağa insanları davet etmek yanlıştır"
İtirazın gerekçesine ilişkin bir başka soru üzerine de Başbakan Yıldırım, şunları söyledi: "İtiraz gerekçesi, nedenleri vesaire dediğim gibi Yüksek Seçim Kurulu'nun konusudur. Biz Yüksek Seçim Kurulu'nun vereceği kararı yorumlayacak veya itirazın gerekçelerini ben bilemem, itiraz edenler gerekçelerini mutlaka yazmışlardır ama şu bilinmelidir ki seçim esnasında her türlü karar alınırken, bütün partilerin temsilcileri vardır, gerek sandık başlarında gerek ilçe seçim kurullarında, gerek Yüksek Seçim Kurulu'nda bütün partilerin görevlileri mevcuttur. Dolayısıyla bu gerçeğin dikkate alınmasında fayda vardır. Seçimler nasıl demokrasinin tecelli etmesiyse, itiraz da hukukun bir aracıdır, yoludur, hak arama aracıdır ama hak arama yolları bununla sınırlı kalmak zorundadır. Bunun dışına taşıp, sokağa insanları davet etmek, bu yanlıştır, meşruiyet çizgisinden çıkmaktır.Ana muhalefet Partisi Genel Başkanı'nın daha sorumlu hareket etmesini bekliyoruz. 'Bu sonuçları tanımayacağız.' tarzında talihsiz bir beyanı olmuştur. Halkın tanıdığı sonuçları ana muhalefet partisinin tanımaması kabul edilebilir bir şey değildir. Bu yanlıştan bir an önce dönülmelidir."

"Partiye katılması için gerekli daveti yapacağız"
YSK'nın kesin sonuçları ilan etmesiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın partisiyle ilişiğinin tekrar yasal olarak kurulabileceğini kaydeden Başbakan Yıldırım, "Önceki anayasada 'partisiyle ilişiği kesilir' maddesi vardı, bu kalkmış oldu. Dolayısıyla partiye, AK Parti'ye girebilecek, biz de memnuniyetle Cumhurbaşkanımızın kurucusu olduğu partiye katılması için gerekli daveti yapacağız." ifadesini kullandı.

"Olağanüstü kongre söz konusu değil"
Başbakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: "AK Parti zaten bir kongre sürecine girmiş durumda. İlçelerimizden, illerden başlayarak bu yıl içerisinde, bu yıl sonuna kadar bütün kongrelerimizi yenileyeceğiz. Bir kan tazelemesi, heyecan tazelemesi yapacağız. 2018'de de inşallah olağan kongremizi gerçekleştireceğiz ve ondan sonra da 2019 Mart yerel seçimleri, 3 Kasım 2019 birleştirilmiş Meclis ve cumhurbaşkanlığı seçimine hazırlıklarımızı sürdüreceğiz. Süreç bu şekilde işleyecek dolayısıyla bu arada herhangi bir olağanüstü kongre söz konusu değil. Cumhurbaşkanımızın partimize katılması işi hemen olacak, ondan sonraki süreç tabii ki partimizin genel kurullarının konuşup görüşüp karar vereceği bir iştir."

"AK Parti olarak mesajı aldık"
Bir gazetecinin kabine revizyonu olup olmayacağı yönündeki sorusu üzerine Yıldırım, şöyle konuştu: "Bu seçim sadece anayasa değişikliği, hükümet sistemi değişikliği konusunda bir sonuç ortaya koymamıştır. Aynı zamanda bu seçimden bütün partilerin alması gereken mesajlar da vardır, biz de AK Parti olarak kendi payımıza düşen mesajı aldık. Nedir mesaj? 'Tamam, AK Parti'ye olan güven devam ediyor ancak şu şu hususlarda da daha dikkatli olmanız gerekiyor' diye bize bir de not düşüyor vatandaş, bunlara dikkat edeceğiz. Bu yüzden de gerek yerel yönetimlerde gerek teşkilatlarımızda gerek hükümet faaliyetlerinde daha vatandaş memnuniyetini arttıracak ne gerekiyorsa o hususlarda adımlar atacağız." 

Başbakan Yıldırım, vatandaşın mesajında ilk etapta neyin görüldüğünün sorulması üzerine de "Genişletilmiş İl Başkanları toplantımız var buralarda konuşacağız, değerlendireceğiz ve önümüzdeki günlerde de bunun adımlarını atacağız, kamuoyuyla da paylaşacağız." yanıtını verdi.

"Millet, bütün partilere ince mesajlar verdi"
Basına yaptığı açıklamalar sonrasında AK Parti İl Başkanı Hikmet Keskin ve Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş ile ana kademe başkanlarının da hazır bulunduğu 16. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda partililere seslenen Yıldırım, milletin, halk oylamasında sadece anayasa değişikliğini oylamadığına, aynı zamanda kendilerine ve bütün partilere ince mesajlar verdiğine dikkati çekerek, "Vatandaşımın, 16 Nisan'da bize ne söylediğini çok iyi anlayacağız, iyi değerlendireceğiz." dedi.
Yorumlar (17)
Mehmet 4 yıl önce
Sayın basbakanım ıscı cıfcı sıze uyarı verdı derhal ıscı cıfcıyı ıktıdara geldığınız gunkı sartlarına kavusturun zengınlere somurtmeyın 10 tl fındık sayın bakan acıklama yapmıs bu mıllet ıyı dayandı akp ye hakkım haram olsun
Yeter artık bitsin bu çil 4 yıl önce
Sayın başbakanım, sizden ricamız şu ayıklama işini ilkönce Düzceden başlasanız iyi olur yoksa bu keleş ve ekibi Düzcenin anasını ağlatmaya devam edecek.Keleş istifa et nolur seni istemiyor bu Düzce yeter artık yeter
Düzce 4 yıl önce
Adalet yerini bulsun isteriz
Ak partili Hasan 4 yıl önce
Sayın Başbakanım revizyona Dış ve Iç isleri Milli savunma bakanından başlamalisiniz ekonomi bakanından turizm bakanından adalet bakanından bakanlar yerlerinde yanlış kararlar alıyorlar Hatta Faruk Özlü yu Milli savunma bakanı yapınız
Vallah bak 4 yıl önce
VAllah keleş başkanı alın bak düzce şaha kalkar
Seçmen 4 yıl önce
Sayin başbakanimiz 100de 70le batinin krali ilan edenlerin yerine 100 de 100 hedefine yarişanlari başimiza getirin ulkemiz şahlansin.ne dersiniz
Gerçek Düzceli 4 yıl önce
Sayın başbakanım keleş ve ekibini görevden aldığınız gün Düzce nin kurtuluşudur
MUHTAR 4 yıl önce
Sayın Başbakan... Düzce belediyesi, Ankara belediyesi ve İstanbul belediye başkanını acilen görevden almalı. Hatta fetöcü olduğu söylenilen millet vekillerini de derhal partisinden atıp adalete teslim etmeli. Yoksa dibe vurursunuz.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın