banner851

banner614

BAŞKAN ŞAHİN AYRINTISI DİKKAT ÇEKTİ

CHP Düzce İl Kadın Kolları Başkanı Jale Akyıldız, hükümetin 2020 yılı cinsiyet eşitliği karnesini açıkladı. Karnede, Kaynaşlı Belediye Başkanı Birol Şahin’in Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı hakkında yaptığı açıklamalar, “kadın düşmanı söylemler” olarak nitelendirildi.

banner619
Siyaset 30.12.2020, 17:30
742
BAŞKAN ŞAHİN AYRINTISI DİKKAT ÇEKTİ

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi, 81 ilde eş zamanlı olarak yaptığı açıklama ile 2020 yılını kadın ve çocuk hakları açısından değerlendirdi. Ortak açıklamayı Düzce’de CHP İl Kadın Kolları Başkanı Jale Akyıldız okudu.

Akyıldız, “Hükümetin 2020 cinsiyet eşitliği karnesi” başlığıyla okuduğu metnin tüm Türkiye’de CHP örgütlerinin eş zamanlı yaptıkları bir açıklama olduğunu söyledi.

İşte o açıklamada öne çıkan satır başları:

“- Ocak ayında; 27 kadın cinayeti ve 7 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti.

- Yıldız Teknik Üniversitesi profesörü Bedri Gender, Elazığ depremin gerekçesinin çocuk yaşta evlendirmenin yasaklanması olduğunu açıkladı. İlgili kişi hakkında üniversite tarafından inceleme başlatıldı.

-“Deve sidiği şifalıdır” şeklinde garip açıklamalar yapan Yalova Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Doç. Dr. Ebubekir Sifil, bu defa da erkeğin birden fazla eşinin olabileceğini söyledi, bunun meşru olduğunu iddia etti.

-Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, üniversiteler ve ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından desteklenen bir bilim projesinin afişinde “erkek öğrencilere yöneliktir” yazdı ve kız öğrencileri yok saydı.

-Düzce Kaynaşlı Belediye Başkanı Birol Şahin, Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı hakkında kadın düşmanı açıklamalar listesine bir yenisini ekledi ve kadın sporcuların kendini teşhir ettiğini iddia etti ve “Dünya şampiyonu olsan ne yazar. Dinimize göre kadınlar kendi aralarında spor yapabilirler, erkekler huzurunda açık saçık olarak değil” dedi.

-TÜİK’in bu ay açıkladığı rapora göre; son 1 sene içinde evlilik oranı azalırken, boşanma oranları arttı. Geçen sene öldürülen 474 kadından 114’ü boşanmak veya ayrılmak gibi kendi hayatlarına dair karar almak isterken öldürüldü. Mart ayında; -29 kadın cinayeti ve 9 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti.

-Covid-19 salgını ile birlikte karantina önlemleri ile başlayan eve kapanma uygulamaları, birçok sorunu beraberinde getirdi. Kadınların iş yükü daha da arttı.

-Resmi Gazete’de yayımlanan 2021 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda sadece kadınlara yönelik açılması planlanan bir “kadın üniversitesi” projesi yer aldı.

-Pandemi nedeniyle zorunlu olarak kısa çalışma ödeneğinden faydalanan hamile işçiler, eğer yasada değişiklik yapılmazsa, 90 prim gününü dolduramadıkları için analık ödeneğinden yararlanamayacaklar.

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak; Türkiye’nin her bir köşesinde örgütleniyoruz. Hızla artan kadın üyelerimizle, her geçen gün sesimizi çoğaltıyoruz. Şiddet gören, yalnızlaştırılan kadın ve çocuklara Yaşam Hak destek hattımızla ulaşıyoruz. Onlara “Yalnız değilsin biz varız” diyoruz. Kadın dernekleriyle kenetlenerek, örgütlü mücadelemizi büyütüyoruz. 2021 yılında, dipten gelen bir dalgayla kadınların, ülkemizin kaderini değiştireceğine inanıyor, hepinizi en içten dileklerimizle selamlıyoruz.”

Yorumlar (3)
HA TACİZ HA 1 DEN FAZLA E 10 ay önce
CHP DEKİ GİBİ TACİZLERDE BULUNMAK VARKEN NEDEN ERKEKLER BİRDEN FAZLA EVLENİYORSUNUZ YAHU, TACİZLRİ SAVUNYORSANIZ ONLARADA BİR ŞEY DEMEYİN BAKALIM, DİYEMİYORSUNUZ Kİ TACİZDE YANLIŞTIR, BİRDEN FAZLA EVLENMEKTE DİYE SÖYLESİEİZE
Soru-yorum 10 ay önce
Ah bir de kendi parti içindeki uçkur meselesi hakkında yorum yapsanız. CHP nin içindeki dikta yönetimi hakkında düşünceleriniz nedir? Kral çıplak demekten neden bu kadar tırsıyorsunuz? Seçimlerde genel başkanınızın başarısızlıklarının başarısı hakkındaki yorumlarınız lütfen.
hadi oradan 10 ay önce
CHP başkalarına ahkam keseceğine kendi partisindeki rezaletleri önlesin ilk önce.. Yapmadıkları halt kalmamış