banner851

banner955

“BU KESİNTİ DEĞİL, KRİZDİR”

İran’ın teknik arıza nedeniyle Türkiye’ye gelen doğalgazı kesmesinin ardından başlayan sanayi kuruluşlarındaki doğalgaz kesintisi Düzce’de OSB’lerde bulunan fabrikaları da etkiledi. Düzce’de birçok fabrika üretime ara verdi. İYİ Parti İl Başkanı Yunus Özay Er, AK Partili Milletvekillerine seslenerek, “Enerji kriziyle ilgili sanayicileri ne zaman bilgilendireceksiniz?” diye sordu.

Siyaset 27.01.2022, 12:40
2104
“BU KESİNTİ DEĞİL, KRİZDİR”

İran’dan Türkiye’ye gelen ve İran tarafından kalan doğal gaz iletim hattında meydana gelen arıza nedeniyle doğal gaz çevrim santrallarına gaz kısıntı uygulaması devam ederken, bu durumdan Düzce OSB’lerde bulunan fabrikalarda etkilendi.  İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, sanayide yaşanan 3 günlük enerji kesintisinin Düzce’de ki sanayi kuruluşları ve OSB’leri derinden etkilediğini,  Düzceli sanayici ve üreticilerin önlerini göremediği belirtti.

Türkiye genelinde sanayi tesislerinde yaşanan 3 günlük elektrik kesintisinin hem ülke hem de Düzce sanayicisine büyük zarar verdiğini belirten İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, “Ülkemiz bu gün en önemli enerji krizlerinden birisi ile karşı karşıyadır. Sebeplerinden bağımsız olarak, pandemi döneminde büyük ticari zararlarla karşı karşıya kalan sanayicilerimiz başta olmak üzere üretim noktasında büyük sorumluluklar üstlenen iş dünyasının yaşanan bu sorun karşısındaki çaresizliği son derece üzüntü vericidir” dedi.

Yaşanan enerji kesintisinin başlı başına bir ‘ enerji krizi’ olduğunu belirten Er, “Öncelikle kabul edilmesi gereken husus bu krizin İran’da yaşanan ve ‘ teknik arıza’ kaynaklı olduğu belirtilen krizden çok daha derin ve başlı başına bir ‘ enerji krizi’ olduğudur. Sadece İran’dan gelen gazda kesinti olmamakta, Gazprom şirket yetkililerinin açıklamaları ve yaşandığı belirtilen finansal problemler sebebi ile Rus gazında da yaşanan arz kısıtlaması ve ülkemizdeki depoların öngörüden ve planlamadan uzak bir şekilde tedbirsizce kullanıldığı iddiası bugün belki de tarihimizde çok az rastlanan bir durumu ülkemiz sanayisine yaşatmaktadır” diye konuştu.

Sanayicilerin önünü göremediğini belirten Er, “Düzce de var olan sanayi kuruluşları ve OSB’leri ile bu krizi derinden hissetmekte, Düzceli sanayici ve üreticiler önlerini görememekte, yetkililerden cevap beklemektedir. Bu manada AK Parti Düzce Milletvekillerimizden Düzce kamuoyunu sorduğumuz sorulara cevap vererek  aydınlatmasını  beklemekteyiz” ifadelerini kullandı.

Doğalgaz kesintisi ile ilgili sanayicilerin bilgilendirilmediğini öne süren Er, iktidara ve AK Parti Düzce Milletvekillerine “Yaşanan Doğalgaz arz ve paralelindeki elektrik krizinin sebepleri nelerdir? Gerek İran gerek Rus gerekse de sıvılaştırılmış gaz ithal ettiğimiz Cezayir başta olmak üzere yapılan anlaşmaların geçerliliği ne durumdadır? Ülkeler teknik arıza dışında ülkemize yaptıkları gaz sevkiyatını neden düşürmüştür? Bu yaşanan kriz kaç gün sürecektir ? Planlama yapabilmesi adına sanayicilerimiz sizden somut bir açıklama bir eylem planı beklemektedir. Ülkemizin enerjide dışa bağımlılığı bu derece yüksek iken, doğal enerji kaynaklarımızdan Rüzgar kapasitemizin sadece %21 ‘ini, güneş enerjisi kapasitemizin ise sadece %3’unu kullanmış olmamız iddiasını 20 senelik devr-i iktidarınızın enerji politikaları çerçevesinde nasıl değerlendirirsiniz ?  Ülkemiz enerji konusunda bu derece dışa bağımlı iken ve pandemi döneminde dünya genelinde enerji arzında sorunların yaşandığı ve yaşanacak olduğu öngörülmeli iken, doğalgaz depolama sistemlerimiz ve planlamamızda neden sıkıntı yaşamaktayız ? Basında 8 günlük doğalgaz stokumuzun kaldığı, stoklarımızın öngörüden uzak biçimde fiyatlama adına yaz ayında tüketildiği belirtilmektedir, bu konuyu nasıl netliğe kavuşturabilirsiniz” sorularını yöneltti.

Bu yaşananların Büyük Devlet refleksi olmadığını belirten Er, “ Büyük Devletler ve hükümetler sorunlarını böyle çözmez. Öngörü sahibi olunduğunda ve problemler önceden tahmin edilip tedbir ve alternatif planlama yapıldığında büyük Devlet olunur. Bu yaşadıklarımız “Büyük Devlet” refleksi değildir. Ülkemizin düştüğü bu durum tüm vatansever insanlarımızın son derece büyük endişe ve üzüntü yaşamalarına sebep olmaktadır” ifadelerini kullandı.

Er AK Parti Düzce Milletvekillerine Düzce’yi enerji konusunda yaşananlarla ilgili aydınlatmaya davet ederek, “Ülkemiz ve Düzce ilimiz üretime, ihracata, çalışmaya muhtaçtır. Bu enerji konusunu bugüne kadar Düzce kamuoyu ile paylaşma sorumluluğunu taşıdığınızı  tekrar hatırlatıyor, şu ana kadar ki sessizliğinizin bundan sonra devam etmemesini ve şehrimizi aydınlatmanızı bekliyoruz” açıklamalarında bulundu.

HABER: Savaş ARI

banner844
Yorumlar (4)
vatadaş 11 ay önce
üretmeden demokrasiyi içine sindirmeden devleti yönetmenin sonu iflastır. her gün değişik senaryolarla bir noktadan sonra gidemezsiniz.
vatadaş 11 ay önce
İşin ehlisi yoksa huzurda yok kalkınma da yok. Ne yazık ki, ülkemiz hiç olmamış sıkıntı yaşıyor. İktidar dalga geçiyor.
Düzceli 11 ay önce
Nerede o eskiden tüp yağ kuyruğu vardı diyenler? Bakın sorunlar daha modernize çıkıyor.. Elektrik ve doğal gaz kesintisi var direkt kuyruğa sokmuyorlar seni. Üretimi kesiyorlar, nasıl ama? Beğendiniz mi?
Yorumcu 11 ay önce
Ne teknik arızası vatandaşı kândiriyorlar.adamlar bedava gaz veremeyiz dedi teknik dedikleri bu
Yeni Sayımız