banner614

“BU MESELEYİ ÖNCELİKLİ ELE ALMALIYIZ”

banner619

Vatan Partisi Düzce İl Başkanı Fethi Sönmez, Düzce’nin hava kirliliğinde ‘tehlikeli’ sınıfına atlayarak Türkiye’de zirveye oturmasıyla ilgili basın açıklaması yayımladı. Sönmez, Düzce’de yıllar içinde hava kirliliği sorununa yönelik hangi çalışmaların yapıldığını sorarak yetkililere Orhan Veli’nin şiiriyle seslendi: “Kimimiz öldük, Kimimiz nutuk mu söyledik?”

Siyaset 30.11.2020, 15:15 30.11.2020, 15:00
2441
“BU MESELEYİ ÖNCELİKLİ ELE ALMALIYIZ”
banner785

Düzce’nin hava kirliliği endeksinde 0-50 içerisinde olması gereken verinin 313’e kadar çıkması ve Düzce’nin ‘tehlikeli’ sınıfına giren ve dışarı çıkılmasının önerilmediği bu rakamla Türkiye’deki havası en kirli şehir olmasının yankıları sürüyor. Vatandaşlar ve muhalefet partilerinin temsilcileri Düzce’de yıllardır süregelen problemle ilgili hangi adımların atıldığını soruyor. Konu ile ilgili açıklama yayımlayan Vatan Partisi Düzce İl Başkanı Fethi Sönmez, herkesin aklındaki o soruyu yetkililere sordu. 

Sönmez, açıklamasına “Yıllardır boğuştuğumuz, daha doğrusu boğulduğumuz hava kirliliğinde yine birinci olduk. Geçen yıllar Bursa’da da ciddi boyutta hava kirliliği vardı, bugün havası en temiz iller arasında görülüyor. Peki yıllardır bu konuda biz ne yaptık?  Şairimiz  Orhan Velinin dediği gibi “Kimimiz öldük, Kimimiz nutuk mu söyledik?” ifadeleriyle başladı.

“BUNUN SORUMLUSU KİM?”

Açıklamasının devamında Sönmez yetkilerin cevaplaması için bir dizi soru sordu: “Kim sorumlu? Hava kirliliğine sebep ne? Düzce’nin coğrafi konumu mu? Kullanılan yakıtlar mı? Son yıllarda artan sanayileşme ve merkezde artan nüfus yoğunluğu mu? Ya da hepsi veya başka sebepler mi? Hava kirliliğine karşı çözümümüz ne?”

Düzce’de hava kirliliğinin önlenmesi için tek ve kolay bir çözüm olmadığını belirten Sönmez, “Bunun için bilimsel verileri esas alan acil bir çalışma yapılmalı. Buna üniversitemiz katkı sunmalı. Bunun dışında şehir plancısından çevre mühendisliğine kadar alakalı tüm kurumların tespit ve çözüm önerileri ışığında bir dosya ve yol haritası belirlememiz gerekiyor. Bu yol haritasında yakın ve uzak vadede yapılması gerekenler belirlenmeli ve yapılmalı. Peki bu işin başında kim olacak, kim sorumlu olmalı? Belediye ve valilik koordineli bir şekilde işin sahibi olmalı. Alınan tedbir ve kararların yerine getirilmesi dosya üzerinden yol haritasına uygun takip edilmeli” sözleriyle kendi önerilerini kamuoyuyla paylaştı.

“ÜÇ YIL ÖNCEKİ TOPLANTIDAN SONUÇ ALAMADIK”

Bugüne kadar çeşitli eylemlerle duruma dikkat çektiklerini belirten Sönmez, “En son üç yıl kadar önce Ticaret Odası salonunda 30’un üzerinde parti ve kitle örgütü temsilcilerinin katılımıyla toplantı yaptık. Yine sonuç alamadık” diyerek atılan adımların sonuçsuz kalmasından yakındı.

“BU MESELEYİ ÖNCELİKLİ ELE ALMALIYIZ”

Hava kirliliğinin dereceye girince gündem olduğunu sonrasında ise unutulduğunu ifade eden Sönmez, “Birinci sorumluluk ve görev yönetenlerde olmak üzere, Düzce Halkı olarak hep birlikte bu meseleyi öncelikli ele almalıyız. Sağlıktan öncelikli bir sorunumuz olamaz. Bundan sonra ne nutuk söyleyelim, ne de hava kirliliğinden ölelim” sözleriyle toplumun her kesimine çağrı yaptı.

HABER: Mehmet GÜNESEN

Yorumlar (9)
Suat 2 ay önce
Ne yöne gittiği bilinmeyen perinçek
Duyarlı vatandaş 2 ay önce
Fabrika bacalarında filtre yok buna neden göz yumuluyor????
Hâlâ doğalgaz gelmeyen mahalleler var
Daha ne olsun hava kirliliğini bunlar oluşturuyor acilen müdahale edin
Muzaffer 2 ay önce
İşsizliği azaltmak için her türlü fabrikaya izin verildi. Çevreyi kirletmeyen fabrikalara izin verilmeliydi. Hava kirliliğinin sebebi önceki yıllarda Düzce yı yönetenlerdir
İlhan 2 ay önce
Deprem sonrası ovada yapılaşma önlenmeliydi. Sorumlu o zaman konuşmayanlarcdır.
Murat 2 ay önce
Türkiye bunu durumu konuşuyor,ne bld başkanı ne başka bir yetkili çıkıp tek kelime etmedi,yazıklar olsun
Halk 2 ay önce
Sorumlulari Akepe ve mehepe..Baska düşmana gerek yok.
YIĞILCALI 2 ay önce
bence C H P
CAN 2 ay önce
PIS KÖMÜR YAKIN LASDIK YAKIN DÜZCEYE PIS KALITESIZ KÖMÜRÜ KIMLER GETIRIYO BELLI BELEDIYE VALI UYUYO NEDEN IZIN VERIYOLARKI
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
az bulutlu