banner851

banner614

ÇAKIR: VAKİT NAKİTTİR

1 Ocak itibariyle yürürlüğe giren İş Mahkemeleri Kanunu ile işçi-işveren uyuşmazlıklarında “arabuluculuk” dava şartı haline geldi. İş dünyasında yeni bir dönem başlatacak olan düzenleme hakkında açıklamada bulunan Düzce TSO Başkanı Fahri Çakır, “Uzun yargılama süreleri nedeniyle yıllarca uğraşılan iş davalarının arabuluculuk ile son bulacağını düşünüyorum. Vakit nakittir.” ifadelerini kullandı.

banner619
Siyaset 11.01.2018, 12:31 11.01.2018, 17:56
1839

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fahri Çakır, 1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe giren 7036 Sayılı İş Mahkemeleri Kanunu’nu ile iş uyuşmazlıklarında dava şartı haline gelen arabuluculuğun iş dünyasına olan etkilerini yazılı bir açıklamayla değerlendirdi. Dava şartı arabuluculuk ile iş dünyasına yeni bir soluk geldiğini vurgulayan Çakır, yeni düzenlemede emeği geçen herkese teşekkür ederken, camia olarak sistemin başarısı için üzerlerine düşen ne varsa yapmaya devam edeceklerini vurguladı.

“Arabuluculukta anlaşılan konular tekrar dava konusu yapılamayacak”
Çakır, İş Mahkemeleri Kanunu kapsamında yapılan yeni düzenlemelere ilişkin yaptığı açıklamada, arabuluculuk görüşmeleri sonunda anlaşmaya varan işçi ve işverenin, üzerinde anlaşılmış olan hususları tekrar dava konusu yapmasının mümkün olmadığını belirtirken, düzenlemenin iş dünyası için önemli bir zamandan tasarruf sağlayacağını ifade etti.

Çakır, “İşçi de işveren de ihtiyacını karşılarken bu sorunla uğraşmayı bırakacak, enerjisini, potansiyelini ve zamanını başka işler için kullanabilecektir.” dedi.

“Arabuluculuk sürecindeki gizlilik emsal kararlar oluşmasını engelleyecek”
“Klasik yargılama usulleri ile iş dünyası için büyük sorun haline gelen emsal kararlar; işçi ve işverenin aralarında yapacağı arabuluculuk anlaşma metni gizli olacağından tüm taraflar ve arabulucu bu gizliliğe uymak zorunda olduğundan bir sorun olmaktan çıkacak ve emsal oluşturmayacaktır.” diyerek sözlerine devam eden Düzce TSO Başkanı Çakır, bu değişikliklerin iş dünyası tarafından ayrıntılarıyla öğrenilmesi gerektiğini vurguladı.

Uzun yargılama süreleri nedeniyle yıllarca uğraşılan iş davalarının arabuluculuk ile son bulacağını düşündüğünü dile getiren Çakır, “Vakit nakittir.” sözünün iş dünyasındaki işlerliğinden bahsetti. 

Taraflar bir çözüm üretemezse ne olacak?
Arabuluculuğun genel avantajlarının yanı sıra iş dünyasına olan büyük etkilerinin bu kadarla da kalmadığını belirten Çakır, “Arabuluculuk sürecinde işçi ve işverenin çözüm üretemediklerinin ortaya çıkması halinde arabulucunun bir çözüm önerisi getirebileceğini de sözlerine ekledi.
 
-Yeni düzenleme ile sistem nasıl ilerleyecek?
Çakır, yeni düzenlemeler ışığında sistemi şöyle özetledi: “İşçi, işveren alacağı ve tazminatı ile işe iade talepli iş uyuşmazlıklarında arabuluculuğun dava şartı haline gelmesi ile birlikte taraflar artık ilk oturumda arabuluculuk yolunu deneyecek, arabuluculukta anlaşılmaması halinde mahkemeye başvurabilecek. Sistem adliyelerdeki arabuluculuk büroları üzerinden işleyecek. Arabulucu yapılan arabuluculuk başvurusunu 3 hafta içinde sonuçlandıracak. Tarafların anlaşamaması halinde ilk iki saatlik ücret Adalet Bakanlığı bütçesinden karşılanacak. Taraflardan birinin ilk toplantıya katılmaması sebebiyle arabuluculuk faaliyetinin sona ermesi durumunda toplantıya katılmayan taraf, son tutanakta belirtilecek ve bu taraf davada kısmen veya tamamen haklı çıksa bile yargılama giderinin tamamından sorumlu tutulacak.”

Haber: C. ÜSTÜNER
 

Yorumlar (6)
sende 4 yıl önce
sende bi git artık ya. ama başka işin yok demi?
muhtar 4 yıl önce
sizde bir yolu açsanız da işverenler de nefes alsa. her gün kavga haberlerinizden bıktık. iş ve icraat yapan yönetimlere ihtiyaç var.
insan 4 yıl önce
işveren ve calışan zaten anlışıyor ve calışıyor bu ikikişinin arasına girmenın anlamıne buarayagiren herkes huzur bozuyor
SÜLEYMAN METE 4 yıl önce
BİR DE ESKİDEN HAKİMİN BİLİRKİŞİYE TALİMATLA GÖNDERDİĞİ VE UZMANLIK İSTEYEN TESPİTLERİ ARABULUCUNUN NASIL YAPACAĞINI ANLATSANIZ?
Arabuluculuk 4 yıl önce
Yeni uygulanmaya başlanacak konu hakkında Emekli savcımız, hakimimiz veya mevcut Avukatlarımızdan bilgilendirme beklerdik. Konu siyaset değil, Hukuk...
Apo 4 yıl önce
Ücretsiz bir hizmet mi?