banner614

CHP DE SEÇİM BEYANNAMESİNİ AÇIKLADI

banner619

Perşembe günü seçim beyannamesini açıklayan AK Parti’nin ardından Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu’nun önemli konularda önemli vaatler vermesi dikkatlerden kaçmadı .

banner846
Siyaset 26.05.2018, 13:00 28.05.2018, 09:29
1029
banner844

AK Parti’nin ardından Cumhuriyet Halk Partisi de seçim beyannamesini açıkladı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.

"En sorunlu alanlardan biri ekonomidir"
"Türkiye'yi bölgesinde lider yapma kararlılığındayız. En sorunlu alanlardan biri ekonomidir. TL'nin nasıl eridiğini hep birlikte gözlemliyoruz. TL, dünyanın en büyük değer kaybeden paralarından biri oldu. Türkiye'yi nasıl lider yapacağız, eriyen TL ile mi yapacağız? Çiftçi hayatından memnun değil, emekli memnun değil, işçi memnun değil, işsiz hiç memnun değil. Varlık için yoksulluk yaşayan bir Türkiye ile karşı karşıyayız. Kendisini yakan işçi, çiftçi, intihar eden sanayici ve esnaf bunlara bakınca işlerin yolunda gitmediğini görüyoruz. Bu düzeni değiştirmenin sorumluluğu hepimize düşüyor. Bana düşüyor, Muharrem İnce'ye düşüyor. İşçiye, esnafa düşüyor."

"Geleceği sağlıklı bir şekilde planlayacağız"
" Hangi ulusa, devlete bakarsanız bakın, büyük dönüşümler planlama ile olmuştur. 50 ila 100 yılı bir ülke planlamış ise, hangi ürünlerin üretileceğini planlamış ise o ülke saygın olur. 16 yıldır ülkeyi yönetenler devlet düzenleme teşkilatını kapattılar. İnsani Gelişme Stratejileri Bilgi Politikaları Kurumu'nu kuracağız. Sanayici katma değeri yüksek ürün üretecek. İnsan odaklı bir strateji oluşturunca geleceği sağlıklı bir biçimde planlayacağız."

"Dünyanın hiçbir ülkesinde liderler yol yapıyoruz diye övünmez"
"Sanayiler katma değeri yüksek ürünler üretmek zorundadır. Söz sahibi olmak istiyorsak üretmek zorundayız. Bizim hedefimiz, rüyamız onların göremeyecekleri kadar kapsamlıdır, biz bunu biliyoruz. Biz yol yapıyoruz konuşuyoruz. Dünyanın hiçbir ülkesinde liderler yol yapıyoruz diye övünmez. Bizim hedefimiz Türkiye'yi bölgesinde 21.yüzyılın lideri yapmaktır."

" Bundan daha iyi bir proje Türkiye tarihinde yazılmamıştır "
"Bu yıl katma değeri yüksek görülen bir madde, 3 yıl sonra eskimiş sayılabiliyor. Hızlı değişim ve dönüşüme ayak uyduran firmalar KOBİ'lerdir. Bütün KOBİ'lere 1 yıl süreli ödediğin vergi primi kadar sıfır faizli kredi vereceğiz. Alacaksın, işini büyüteceksin. Bunu en kısa sürede hayata geçireceğiz. Bu proje hayata geçince, devlet vergi ve sigorta primlerini zamanında toplar. Herkes yatırır, sıfır faizli kredi almak için. Şu an tahsil edilemeyen bütçe geliri 322 milyar lira. Vergini öde, primini öde, ödediğin kadar sıfır faizli kredi veriyorum. Bundan daha iyi bir proje Türkiye tarihinde yazılmamıştır."

"Çiftçiyi yeniden dünyanın efendisi ilan edeceğiz"
"Batının egemen güçleri Türkiye'nin tarımını çökerttiler. Şimdi o güçler 81 milyonu biz besleyeceğiz kavgasını veriyorlar. Türkiye'yi bu utançtan kurtaracağız. Çiftçiyi güçlendireceğiz. Fındığı en çok biz üretiyoruz ama biz fiyatını belirlemiyoruz. Sözümüz söz, Karadeniz'de Fiskobirlik'i kuracağız, fındığın fiyatını biz belirleyeceğiz. Kırsala 40 bin ziraat mühendisi ve veterineri atayacağız. Tarım ile teknolojiyi buluşturmazsanız verimi göz ardı edersiniz. Tarım ve teknoloji Liseleri kuracağız. Çiftçiyi yeniden milletin efendisi ilan edeceğiz. Çiftçinin borçlarını sonuna kadar sileceğiz. Sana mazotu düşük fiyattan vereceğiz”

"Esnaf Bakanlığı’nı kuracağız"
"Çiftçi bankanın önünde kendini yakmayacak, faizleri silinmiş olacak. Şeker fabrikalarını geri alacağız. İhaleleri iptal edeceğiz, onlar milletindir. Esnaf bakanlığı kuracağız. Esnaf yıllardan beri söylüyor, neden bakanlık kurmuyorsunuz diye. Biz de diyoruz, emekten yana diyoruz, seni kira stopajından kurtaracağız. Esnaf Bakanlığı'nı kuracağız."

"Ekonomide bunları yapacağız"
"Anadolu'yu mahzun bırakmayacağız. Anadolu'yu yeniden kaldırmak, Muharrem İnce'nin de Kılıçdaroğlu'nun da namus borcudur. Eleştirecekler, nasıl yapacaksınız diye. 16 yılda yapamadınız, 5 yılda yapacağız. bu 2 dev proje, Kafkasların, Balkanların da, Ortadoğu'nun da güvencesi olacak. Oralara da katma değer katacak. Projeyi sadece Türkiye için değil, bölge için üretiyoruz. Hedefimiz bölgesinde 21. yüzyılın lideri yapmak, en saygın hale getirmek. Ekonomide bunları yapacağız."

“Bütün mahallelerde ücretsiz kreş açacağız”
"Çocuklara analitik düşünme ve sorgulama ile ilgili bir sistemi kuracağız. Sorunları çözebilecekleri bir eğitim politikası izleyeceğiz. Batılılar, daha çocuk anne karnındayken eğitimi düşünüyorlar. Bütün mahallelerde ücretsiz kreş açacağız. CHP'li belediyelerin olduğu tüm yerlerde bu var. Bunu Türkiye'ye yayacağız. Çocuk sabah evden çıkacak, okuluna gidecek. Akşam servisine binecek evine gelecek.. Öğretmeni ile bir arada olacak, arkadaşı ile olacak. Aile çocuğunu akşam huzur içinde karşılayacak. Birleştirmiş sınıf uygulamasına son vereceğiz, 21. yüzyıldayız. Rantiye sınıfının eğitim ile sorunu yok, dünyanın parasını kazanıyorlar. Çocuklarını yurtdışına eğitime gönderiyorlar. Garibanın oğlu nereye gidecek? O çocuklara çağdaş eğitimi sağlamak boynumun borcudur, ben bunu yapacağım. Yurtsuz öğrenci kalmayacak, en geç 2 yıl içinde çözeceğiz. Birer, ikişer kişilik odalar. İnternet erişimi olacak. Nitelikli, niteliksiz okul ayrımına son vereceğiz."

“Öğretmen yoksulluk sınırının altında maaş almayacak”

"Teknoloji liseleri açacağız. Bütün OSB'lerde bunu yapacağız. Sigorta primlerini devlet ödeyecek, o çocuklar teknoloji liselerinde katma değeri yüksek ürün üretecekler. Hiçbir fabrika sahibi, ben nitelikli eleman arıyorum, bulamıyorum diyemeyecek. Bir yılda 180 bin öğretmeni atayacağız. Kadrolu, sözleşmeli öğretmen ayıbı var. Bu ayıbı kaldıracağız, öğretmen, öğretmendir. Ne demek sözleşmeli öğretmen? Hiçbir öğretmen, yoksulluk sınıfının altında maaş almayacak."

Haber: M.AYDIN

Yorumlar (9)
.... 3 yıl önce
O kasa başka türlü nasıl boşalıcak ki zaten yakında fındığı 20 asgari ücreti 3.000 yaparsa şaşırmam
Vatandas 3 yıl önce
Aynen dusunmek istiyor insan ama bir sene yaparlar yada yapmazlar gerisi tras sonra ah oylar vah oylar 16 yilda bir bakiniz halinize neler degisti neler degismedi evi olmayan ev sahibi oldu borcla ve ya borçsuz kira oder gibi
Doğrucu köylü 3 yıl önce
Çok yerinde tesbitler ve çok gerçekçi vaatler tebrik ederim chp yi elin avrupa ülkeleri 50 yıl sonrasının pilan bütçesini yapıyor bizimkiler ha bire o kandırdı bu aldattı yok pişmanız affedin böyle ülkemi yönetilir
Y.YILDIRIM 3 yıl önce
Şu ana kadar gösterdikleri vatanperver siyaset için ülkenin kurtuluşu için Cumhuriyetin devmı için oyum sizindir
Yazık 3 yıl önce
Yaw he he öğretmen in ne kadar yüksek maaş aldığından haberi olmayan kemal den ne beklersiniz..
Akın81 3 yıl önce
CHP gecmişte ne yaptıki şimdi yapacak bunlardan bir cacık olmaz reis her zaman seninleyiz
aykhan 3 yıl önce
Devleti kurdu, ilk fabrikaları kurdu, Kıbrıs Barış Harekatını yaptı. Bugün ne yaptı diyorsan Maltepe'de HalkKart'ı getirdi.
nsm 3 yıl önce
bakalim düzceli'ye de cok faydali olacak ve namus sözüyle verilen bu vaatlere de fransiz kalacakmisn sandikta düzce? takip edecegiz seni süründüreni mi yoksa seni sürünmekten kurtarani mi tercih edeceksin.
SelimS 3 yıl önce
Guzel vaatler..bir akpartili ciftci ve isci olarak ne edeyim halen daha ak partiye oy vermeye devam mi edeyim..oyum findiga 15 tl asgari ucrete net 2200 diyen chpye..bu kadar net..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
25°
açık