banner851

banner955

CHP'DEN DİKKAT ÇEKEN AFRİN AÇIKLAMASI

CHP İl Başkanı Zekeriya TOZAN Afrin’de şehit düşen ve yaralanan askerlerimiz için yaptığı yazılı basın açıklamasında şehitlerimize rahmet yaralılara ise acil şifalar diledi. Açıklamasında iktidara yüklenen Tozan, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin artık Suriye Hükümeti ile doğrudan görüşmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca Suriye’deki iç savaşın içinden çıkılmaz bir hal aldığına dikkat çeken Tozan, AKP İktidarının Esad’a karşı politika gütmekten vazgeçip uzlaşması gerektiğini belirtti ve ekledi:“Esad’ın devrilmesi demek, Suriye’nin parçalanması, terör örgütlerinin amacına ulaşması demektir.”

Siyaset 02.03.2018, 15:17 02.03.2018, 18:42
871

Zeytin Dalı Harekatı’nın 41.gününde Afrin’den gelen acı haberlerin ardından CHP İl Başkanı Zekeriya Tozan yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Tozan açıklamasına şehitlerimize Allah’tan rahmet yaralılara ise acil şifa dilekleriyle başlarken hedefinde yine iktidar vardı. 2011 yılı itibarı ile AKP’nin Suriye politikasının yanlış olduğunu, “Suriye de iç savaşın sınırlarımızı terör bataklığına çevirebileceğini söylemiştik” diye sürdüren Tozan şunları kaydetti:

“Gelinen noktada sınır güvenliğimizde ki terör unsurlarının yok edilmesi amacı ile Mehmetçiğimiz sınır ötesi operasyonda ve ardı ardına şehit haberleri ile Milletimizin bağrına ateş düşmektedir. AKP iktidarını çözüm süreci ve FETÖ konusunda da uyarmıştık. O yanlış politikaların sonuçlarını da vatan evlatları ödedi.”

“Yüzde 50’ye talep edilen saygı, yüzde 80’lik Esad’a neden gösterilmedi?”
AK Parti iktidarlarının yüzde 50’lik oy oranına saygı talep ettiğini ve bunu “milli iradeye saygı olarak” nitelendirdiğini ifade eden Tozan, açıklamasını şu ifadelerde sürdürdü:

“Elbette bu durum en doğal haklarıdır ve olması gereken de budur. Fakat yüzde 80 oy alan Esad’a ve hükümetine ne kadar saygılı olabilmiştir? 2011 yılında Esad’a karşı bir halk direnişi yoktur, ÖSO’dan ayrılan ve İslamcılık kisvesi altına gizlenen bir IŞİD terör örgütü ortaya çıkmıştır. Sonrasında ise Suriye’nin doğal kaynaklarında gözü olan sömürgeci ve işgalci devletler terör unsurlarını destekleyerek Suriye’yi iç savaşın içine sokmuştur.

“Devletin muhatabı ‘Devlet’ olur”
Afrin'de süren Zeytin Dalı Operasyonunda Mehmetçiğimiz ile ÖSO denilen bir yapı birlikte hareket etmektedir. Devletimizin binlerce yıllık geçmişi ve bu geçmişe bağlı olarak en köklü askeri yapıya sahip ordusu vardır. ÖSO denilen bu yapı kimdir, hangi amaca hizmet etmektedir ve nasıl TSK’mızın muhatabı olabilmektedir? Bu yapının da daha sonra başka unsurların etkisi altında kalıp, karşımıza başka bir sorun olarak çıkmayacağının garantisi var mıdır? Devletlerin gerek siyasi gerekse askeri muhatabı ‘Devlet’ler olur.”


AKP iktidarı Esad ile uzlaşmalıdır
Son olarak Suriye’deki iç savaş giderek içinden çıkılmaz bir hal aldığını kaydeden Tozan şu ifadelerde bulundu:

“Bölgede 60’ın üzerinde örgütten bahsedilmektedir ve Mehmetçiğimiz adeta bir terör bataklığının içine düşmüştür. Gelen şehit haberleri Milletimizi derinden yaralamakta ve endişeye sevk etmektedir. AKP iktidarı ısrarla Esad karşıtı politika gütmekten vazgeçmeli ve Esad ile uzlaşmalıdır. Esad’ın devrilmesi demek, Suriye’nin parçalanması, terör örgütlerinin amacına ulaşması demektir.”

Haber: Ö. YILMAZ

Yorumlar (17)
etken olmak için 5 yıl önce
ülkemiz afrin operasyonu ile artık edilgen değil etken olmak adına önemli bir adım atmış oldu ve ben de varım ve burdayım beni yok sayamazsınız demiş oldu.. sayın tozanın öso ile ilgili açıklamasına ise katılmıyorum.
Cahit 5 yıl önce
Sayin baskan 11 bin km den gelenler akilsizmi. Ulkemizde 80 parti var. Suriyede tek parti. Oy yuzdesini mi mukayese ediyorsunuz. Siz halen 80 yil onceki fikirde kalmisiniz. Degisin artik. Yeni politika uretin. Duzcedeki oy halinize sukredin
DEGİRMENCİ 5 yıl önce
YA TÜRKİYE NİYE PARÇALANSIN :)
PARÇALANAMAYACAĞINI GÖSTERMEK VE BİZ DAHA ÖLMEDİK DEMEYE GİTTİLER...ALLAH AKIL VERSİN SİZE SAYIN TOZAN
bunlar harbi atom bombası 5 yıl önce
En küçük chp bireyinden en yaşlışına kadar harbi atom bombası ya. Oy hesaplamasına bak la geri vitesle ileri gitmeye neden çalışmaktasınız. Cesedin oyu ile RTE nin oyu bur mi? O diktatör evren gibi oy aldı. RTE öyle mi? Aklınıza töbe sarmıs
Selim 5 yıl önce
Coluk cocugu ucaklarla katleden esadla goruselim oyle mi?tayyip diktator esad vatanini savunuyor oyle mi?angajman kurallarini hice sayip ucagimizi dusuren esadlami goruselim?
Asar Deresi 5 yıl önce
Siz suriye ile anlasilsin dediginizde suanda size karsi cikanlar, hukumet suriye ile anlasinca ilk alkislayacaklardir
ALPEREN 5 yıl önce
Sayın Tozan siyaset toplumsal ve bireysel gerçeklere göre şekillenir. Yani bunca yaşanmışlıktan sonra Esad ile bir çözüm kalıcı olmaz. Evet Suriye'ye en baştan müdahil olmak hataydı. Ancak binlerce insan öldükten sonra o toplum kader birliği tesis edemez. Size şiddet uygulayan o zorbalarla siz ne kadar yol alabilirsiniz??? gibi düşünün...
Yazık sana 5 yıl önce
Sizin gibi insanların bu ülkenin suyunu içmesi gerçekten çok acı
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
22
kapalı