banner851

banner614

CHP, İNÖNÜ’YÜ UNUTMADI

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Atatürk’ten sonraki Genel Başkanı İsmet İnönü’nün 44. ölüm yıldönümü olması dolayısıyla yazılı bir basın açıklaması yapan CHP İl Başkanı Zekeriya Tozan, “Çok partili döneme iktidar kaygısı gözetmeyen İsmet İnönü sayesinde geçilmiştir” dedi.

banner619
Siyaset 25.12.2017, 16:28
358
CHP, İNÖNÜ’YÜ UNUTMADI

CHP İl Başkanı Zekeriya Tozan CHP’nin Atatürk’ten sonraki Genel Başkanı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün ölümünün 44. yılını yaptığı yazılı basın açıklaması ile andı.

“Çok partili döneme İsmet İnönü’nün kararlı tutumu sayesinde geçildi”
İsmet İnönü’nün siyasal yaşamda çok sık görülmeyen, ender özelliklere sahip, onurlu bir asker ve devlet adamı olduğunu kaydeden Tozan şu ifadelerde bulundu:

“Laik, Demokratik Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı Kurtuluş Savaşına önemli katkılar veren İnönü, Sevr’i geçersiz kılmış ve diplomasi tarihinde önemli ve değişmez bir yer edinmiştir. Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bağımsızlığını ve egemenliğini onaylayan, Sevr Antlaşması ve Mondros Mütarekesini geçersiz kılan Lozan Antlaşmasını yaparak Türkiye Cumhuriyeti için çok önemli bir sözleşmeyi imzalamıştır.
İnönü, Türkiye’nin modern bir ülke olarak gelişip güçlenmesinde ve gelişmiş medeniyetler seviyesine ulaşması hedefi doğrultusundaki gelişmelere ve çalışmalara değerli katkılar sağlamıştır. Çok partili döneme iktidar kaygısı gözetmeyen İsmet İnönü’nün kararlı tutumu sayesinde geçilmiştir. Türk siyasal yaşamının bugün gelinen noktada sağlamış olan katkı çok değerlidir. Cumhuriyetin kurulması ve gelişmesine sağlamış olduğu katkılar ve üstün hizmetleriyle 2. Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü’yü ölümünün 44.yılında Şükran, sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz.”

Haber: Ö. YILMAZ

banner844
Yorumlar (6)
ADNAN 4 yıl önce
İNÖNÜ BU ÜLKE İÇİN NE YAPTI DİYE SORAN ZATLAR OKUMA YAZMANIZ YOKMU TARİHİNİ BİLMEYEN MİLLET TEN BİR OLMAZ
Ay yıldıza kurban 4 yıl önce
Cumhuriyetin bütün imkanlarından yararlanıp cumhuriyeti kuranlara namkörlük eden türküm diyemez desede kimse kabuletmez inönü bu ülke için ne yaptı diyen gaffillerle aynı havayı tenefüs etmek bile incitici
Allah aşkına 4 yıl önce
inönü nün bi tane hizmetini yazabilir misin eyyyy cehape
yılmaz 4 yıl önce
kongre yaklaşınca tirbüne oynamak buna denir
adamın teki 4 yıl önce
Çok partili sisteme geçti de ne yaptı? Açık oy, gizli sayım! Yav, muhalefetten bir tane adam çıkmayacak mı siyaset bilen?
Sabri 4 yıl önce
On numara siyasetçi tozan