banner851

banner614

CHP 'İPTAL' İSTİYOR

banner619

Referandumun ardından CHP'den YSK'ya tepki dinmiyor. Kameraların karşısına geçen CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, "YSK güvenli bir seçim yapamamıştır, yapmamıştır, yaptırmamıştır" diyerek milleti hukuk ekseninde rahatlatacak tek kararın seçimin iptal edilmesi olduğunu savundu.

banner846
Siyaset 17.04.2017, 15:32 17.04.2017, 18:16
1519
banner844

CHP'den 'gizli sayım' iddiası! CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, "Bu referandum açık oy gizli sayım ilkesinin uygulandığı 2017’nin sopalı seçimi olarak tarihin kara sayfasında yer alacaktır." dedi. Düzenlediği basın toplantısında mühürsüz oy pusulalarının geçerli sayılması kararı üzerinden Yüksek Seçim Kurulu (YSK)'na yüklenen Tezcan'ın açıklamasından satır başları şöyle:

"YSK güvenli bir seçim yapamamıştır" 
"YSK güvenli bir seçim yapamamıştır, yapmamıştır, yaptırmamıştır. YSK’nın görevi seçimlerin yargı gözetim ve denetimi altında yapılmasını güvence altına almaktır. YSK bu seçimlerin referandumun iktidar gözetim ve denetiminde yapılmasının güvencesi ve aracı olmuştur. Öncelikle kampanya döneminde medya denetimini sağlayan, medyadaki propagandanın adaletini sağlamaya dönük seçim kanunu değişikliğini olağanüstü hal kanun hükmü kararnamesiyle yapılan seçim kanunu değişikliğini, YSK Anayasa’nın 67’nci maddesine rağmen yürürlükte kabul etmiştir." 
 
"Seçimin meşruiyetine gölge düşüren bir tutumdur"
"Kanuna açıkça aykırı olmasına rağmen, mühürsüz oy pusulaları geçersiz olmasına rağmen kabul etmiştir. YSK, bu kanunun açık hükmüne rağmen arkasında oy pusulası olmayan, sandık pusulası olmayan oy pusulalarını geçersiz saymıştır. YSK bu açık kanun hükmüne rağmen o kanunları da geçersiz saymıştır. Bunları sayım başladığı anda, başladıktan sonra geçerli saymıştır. Yani maç başlamış, kuralları değiştirmiştir. Sadece kendi genelgesi değil, kanuna aykırı şekilde kuralları değiştirmiştir. Bunu AK Parti temsilcilerinin itirazları üzerine yapılmıştır. Sayım sırasında bu karar alınmıştır. Bu açık bir şekilde seçimin meşruiyetine gölge düşüren bir tutumdur."

'Aslolan bu seçimin iptal edilmesidir'
"Bu anayasa değişikliği referandumunun meşruluğu sürekli tartışılacaktır. Kamu vicdanında ‘hayır’ın önde olduğu ve toplumun bu anayasa değişiklik teklifini kabul etmediği çok açık ortaya çıkmıştır. Toplum tek adam rejimine hayır demiştir. Biraz önce anlattığım şaibeli ve hibeli yollarla bütün itiraz süreçleri tamamlandıktan sonra da hukuka usule aykırı bir şekilde bu sonuçlar teknik olarak mümkün değil. Bu genelge nedeniyle mühürsüz olan oy pusulası ve zarfların tamamı, geçerli olarak kabul edilmiştir. Bu nedenle meşruiyet tartışmasını sona erdirecek ve milleti hukuk ekseninde rahatlatacak tek bir karar vardır. Seçimin YSK tarafından iptal edilmesidir. Aslolan bu seçimin iptal edilmesidir."

"İlk önce süreli olan itirazlarımızı yapacağız"
"CHP olarak ilk önce süreli olan itirazlarımızı yapacağız. Atmamız gereken adımları atacağız. Bu söylediğimiz her şeyde eş zamanlı olarak bir siyasi çıkışın göstergesidir. Eş zamanlı yapacağız. Hem ilçelerdeki kurullara itirazımızı yapacağız, YSK’ya eş zamanlı itirazımızı yapacağız. Anayasa yargısı ve AİHM yargısı dahil olmak üzere her noktaya gideceğiz."

"YSK’ya iptal başvurusunu ne zaman yapacaksınız?" sorusu üzerine ise Tezcan, "Hazırlığımızı yapıyoruz, tamamladığımızda yapacağız." dedi

Yorumlar (30)
Cahit 4 yıl önce
Yenilen pehlivan gurese doymaz. Chp tarih boyu mizikcilik yapmayi sever. %20 olsun benim olsun. %20 ile %80 ni ben yoneteyim istegi hic bitmedi. Parti musahitleri uykuda ise YSK ne yapsin. Sanki o oylarin hepsi evet. Yalaniniz bitmedi.
Yenilen pehlivan 4 yıl önce
Guvensiz secim tabirini 1950 oncesi chp sine sormak gerek
vatandas 4 yıl önce
Sanirsiniz ki CHP yeni oy kullanmaya basladi. bundan onceki secimlerde insan pusulalari evlerinden bile getiriyordu. bu yeni olan bisey degil ki, CHP hicbirsey yapamaz. Sandik basindaki gorevlileri tutanak tuttursaymis.
Doğrucu köylü 4 yıl önce
Siirt te iptal döneminde hukuk devletiydik şimdi çalıyorlar ama çalışıyolar evresine geçtik.hani daha dindar olduk ya.
nsm 4 yıl önce
siirt'de "1 oy pusulasi mühürsüz" diye secimi yeniletenler, 2,5 milyon mühürsüz oyun hukuka uygun oldugunu bana anlatmaya calisiyorlar. bir kez daha adalet kelimesinden ne anladiginizi anladik.
çıkmışsın yenmişler, çıkm 4 yıl önce
2002 ile 2017 arasındaki hangi seçim, referandum da CHP kazanmış? Sen nerde yaşıyorsun? Vah vah, hem de ne vah.
Sizi gibi çorbacı sizi... 4 yıl önce
İpe sapa gelmez düşüncen sen ve seninkilere ait. Her partiden müşteki varken CHP li müşteki neredeymiş? Çorba mı dağıtıyordu?
nsm 4 yıl önce
yenmisler diyene: nasil yenmisler? devlet imkanlarini dibine kadar kullanip, ysk kanununu cigneyip 2,5 milyon oyu ic ederek. buna ragmen % 51,4. bu mu galibiyet? ben o saibeli galibiyet yerine "onurlu" %48,6'e raziyim. farkimiz bu.
çıkmışsın yenmişler, çıkm 4 yıl önce
EVET nsm, başka başka ne olmuş? Zikriniz ne ise fikriniz o. Merak buyurma Cumhuriyet'i sahipsiz bırakmayız. Sen işine bak.
nsm 4 yıl önce
Saibe 1: bu secimin adil ortamda olmadigini herkes gördü. Saibe 2. kanunen mühürsüz 2,5 milyon oy pusulasinin gecerliligi yoktur Saibe 3. bir akp yetkilisi "oylar sayilirken" niye mühürsüz pusulalarin gecerli olmasini ister? acikla ey ysk.
Ne olcak şimdi? 4 yıl önce
Sözde şaibe 2, 3, 4 nerde? 1 dedin kaldın.
Yav he he, 4 yıl önce
Çok komiksiniz.
MOTORCU 4 yıl önce
YSK BAŞKANI AÇIKLIYOR 5 TANE PARTİ TEMSİLCİSİNİN OLDUĞU ALANDA AÇILIP MÜHÜRLENİP SAYILIYOR. NESİNE İTİRAZ EDİYORSUNUZ DAHA. CHP HER ZAMANKİ CHP İŞTE.
Doğrucu köylü 4 yıl önce
Din bezirganları nerdesiniz Allaha inancınız varsa dürüst olun utanmadan üste çıkmaya çalışıyorsunuz benim inandığım din kuran daki din ya sizinki
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın