banner851

banner955

CHP KADIN KOLLARI’NDAN 8 MART ANMASI

Cumhuriyet Halk Partisi Düzce İl Teşkilatı, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde İl kadın Kolları Başkanlığı’nın düzenlediği etkinlikte Düzce’de son 10 yılda katledilen 21 kadın anısına fidanlar dikildi. Jale Akyıldız’ın istifasıyla boşalan kadın kolları il başkanlığı koltuğuna getirilen Jale Uzunhasan da kamuoyuna tanıtıldı.

Siyaset 08.03.2022, 15:15 09.03.2022, 13:13
575

Cumhuriyet Halk Partisi Düzce İl Teşkilatı, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde İl kadın Kolları Başkanlığı’nın düzenlediği etkinlikte Düzce’de son 10 yılda katledilen 21 kadın anısına fidanlar dikti.

Metek Toki Konutları, Karaca Deresi kenarındaki etkinlikte Jale Akyıldız’ın istifasıyla boşalan kadın kolları il başkanlığı koltuğuna getirilen Jale Uzunhasan da kamuoyuna tanıtıldı.

İl Başkanı Cemşit, yeni kadın kolları başkanı Uzunhasan’ı tanıttı

CHP İl Başkanı Semih Cemşit yaptığı konuşmada, “Emeğin hakkını ve mücadelesini veren tüm kadınlarımız, hepinizin Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Bu anlamda da yeni kadın kolları başkanımız Jale Uzunhasan’ı sizlerle tanıştırıyorum.” sözleriyle Uzunhasan’ı takdim etti.

‘21 kız kardeşimiz için fidanlar dikeceğiz’

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Jale Uzunhasan da, 8 Mart’ın sembol bir gün olduğuna değinerek, “8 Mart tarihi dünyada kadınların eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu bir yaşam umuduyla sembolleşmiş bir gündür. Bizler de bugün burada Düzce’de son 10 yılda erkek cinayetine kurban verdiğimiz 21 kız kardeşimiz için fidanlar dikeceğiz.” diye konuştu.

Partililer hep bir ağızdan ‘Burada’ dedi

Ardından Düzce’de hayattan koparılan kadınların adını tek tek sayan Uzunhasan’a partililer de hep bir ağızdan ‘Burada’ diyerek eşlik etti. Cinayet nedeniyle yaşamını yitiren kadınların anılmasının ardından ilk fidanı da İl Başkanı Semih Cemşit, İl Kadın Kolları Başkanı Jale Uzunhasan, Merkez İlçe Başkanı Özcan Dağıstanlı ve kadınlar hep birlikte dikti.

CHP’nin Düzce’de kadınlardan sorumlu yeni ismi Uzunhasan, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı.

‘Canlarıyla bedel ödeyen kız kardeşlerimizi anma günüdür’

Kadınların üretim hayatı içinde yer almalarının insanlık tarihi kadar eski olduğuna dikkat çeken Uzunhasan, “Bugün, canlarıyla bedel ödeyen kız kardeşlerimizi anma günüdür. Bugün, uğradıkları haksızlıkları kabul etmeyerek kaderlerini değiştirme iradesi gösteren bütün kadınlara saygı günüdür. Bugün, eşitsizliklere karşı dayanışmayı yükseltme ve mücadele günüdür.” dedi.

‘497 kadının ölümü ile teselli olunmasına isyan ediyoruz’

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini eleştiren Uzunhasan, “Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi’ni fesih eden Erdoğan, geçen hafta Türkiye’de kadın cinayeti oranının Avrupa ülkelerinden geride olduğunu söyledi. Şu gerçeği hatırlatmak isteriz ki; 2021 yılında 217’si şüpheli olmak üzere 497 kız kardeşimiz katledildi. 497 bir sayı değildir; 497 evlattır, kardeştir, annedir, hayattan koparılan canlardır. Biz tek bir kız kardeşimizin şiddet görmesine, hayattan koparılmasına tahammül edemezken, 497 kadının ölümü ile teselli olunmasına isyan ediyoruz.” diye konuştu.

‘Yasalara dokunma, uygula!’

Mevcut kadına yönelik şiddetle mücadele yasalarının uygulanması durumunda adaletin yerini bulacağını savunan Uzunhasan, “Şiddet uygulayıp mahkemelerde bahanelerin arkasına sığınan erkekler, iyi hal veya tahrik indirimleri ile ödüllendiriliyor. Kız kardeşlerimizin balkonlardan aşağı atılmasına intihar kılıfı verilmeye çalışılıyor. Katiller, cezasızlıkla ödüllendiriliyor.  Erdoğan, ısrarlı takibin suç olacağını açıkladı; “cezası da 6 ay ile 2 yıl arasında olacak” dedi. Oysaki Türk Ceza Kanunu’nun 96. maddesi ısrarlı takibi de kapsayan sistematik şiddet türleri için 2 ile 5 yıl arasında ceza öngörüyor. O halde ceza artışı yok, indirimi var! Gün artık kanunları değil, iktidarı değiştirme günüdür. Mevcut yasalar etkin şekilde uygulansa, adalet yerini bulacaktır. Bir kez daha sesleniyoruz: Yasalara dokunma, uygula!” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de her üç kadından sadece biri çalışma hayatının içinde yer aldığını kaydeden Uzunhasan, “Ülkemizin en işsiz kesimi genç kadınlar, en yoksul kesimi ise yaşlı kadınlar. Kadınlar çalışma hayatına katılabilse bile daha güvencesiz çalışıyor. Kadınlar aynı işi yapan erkeğe kıyasla daha düşük ücret alıyor.” dedi.

‘Toplumsal cinsiyet eşitsizliği bir demokrasi sorunudur’

“Tablo karanlık olsa da bizler asla karamsar değiliz.” diyen Jale uzunhasan sözlerine şöyle devam etti: “Toplumsal cinsiyet eşitsizliği bir demokrasi sorunudur. Bizler, ilk seçimlerden sonra dostlarımızla birlikte cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırmakta kararlıyız. Ülke sorunlarının tek bir kişinin kararıyla çözülemeyeceğini yaşayarak, bedelini çok ağır ödeyerek gördük. Bu nedenle Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ile temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alındığı, düşüncelerin özgürce ifade edildiği, din ve vicdan özgürlüğünün, basın özgürlüğünün, kadın haklarının, çocuk haklarının, çevre haklarının tam anlamıyla korunduğu özgürlükçü bir sistem inşa edeceğiz. Kadınların, çocukların, gençlerin ve tüm vatandaşların geleceğe umutla baktığı, toplumsal barış ve huzurun tesis edildiği mutlu bir ülkede yaşamak,  hepimizin hakkıdır. Bu amaçla bütüncül politikalar üreterek, çoğulcu ve katılımcı demokrasiyi inşa edeceğiz.”

‘Kravat taktı, efendi durdu diyerek yapılan indirimleri kaldıracağız’

İktidara gelmeleri durumunda ilk bir hafta içerisinde İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamaya koyacaklarını vurgulayan Uzunhasan, “Uluslararası sözleşmeleri ve ulusal mevzuat hükümlerini etkili şekilde uygulayacağız. Kravat taktı, efendi durdu diyerek yapılan indirimleri kaldıracağız. Faillere caydırıcı cezalar verilmesini, cezaların seçenek yaptırımlara çevrilmemesini, infazının derhal uygulanmasını sağlayacağız.  İttifak olarak şu konuda da mutabıkız; eğitimde güçlü reformlar gerçekleştireceğiz. İlkokul birinci sınıftan itibaren eğitim müfredatına insan hakları ve kadın-erkek eşitliği dersleri koyacağız. Kız çocuklarının eğitim hakkını güvence altına alacak ve bu hakka erişimin önündeki tüm engelleri tek tek kaldırılacağız.” diye konuştu.

HABER: Mehmet GÜNESEN

Yorumlar (4)
köylü 7 ay önce
Teşekkürler
Spiker 7 ay önce
Kadına daha nasıl bir hak vereilmeli ? Bakın sorun adalette değil sorun toplum of adet ve geleneklerini yitirdiği için bu şekil de ceza ile kimse akillanmaz özümüze dönmemiz gerek kadının erkeğe erkeğin kadına saygı gösterdiği eski günlere
Hasan 7 ay önce
Parti içinde tacize uğrayan kadınlar için ? Ses bile çıkarmadınız.
noname 7 ay önce
birde mezarlarına bir fatiha okusalardı
20
açık