banner851

banner614

CHP’DE KONGRE HEYECANI

CHP İl Başkanı Zekeriya Tozan, 30 Aralık tarihinde yapılacak Olağan İl Kongresi’nde il başkanlığı koltuğuna son kez aday olduğunu açıkladı. Herkesten destek isteyen Tozan, sorumluluklarının farkında olduğunu ifade etti ve erken olabileceğinin sinyalini verdi. Tozan ayrıca, ya AKP’li ya da Atatürkçü olunabileceğini kaydederek, “Şu anda ülkeyi kuranlara iki ayyaş diyen insanların ülkeyi yönetemediği gerçeği de ortadadır” dedi.

banner619
Siyaset 27.12.2017, 16:09 27.12.2017, 20:32
1126

Kongre heyecanının sürdüğü Cumhuriyet Halk Partisi’nde il başkanlığı yarışı başladı. 30 Aralık Cumartesi günü Düzce Belediyesi Kültür Merkezi’nde yapılacak kongre öncesi CHP Üyesi Hayati Çaklı’nın ardından mevcut il başkanı Zekeriya Tozan da bugün parti binasında yaptığı basın açıklaması ile il başkanlığı koltuğuna yeniden talip olduğunu açıkladı.

Pek çok isim geliyor
Kongreye ilişkin bilgilendirmede bulunan Tozan şunları kaydetti:

“30 Aralık Cumartesi günü Düzce Belediye Kültür Merkezi’nde olağan ilk kongremizi yapacağız. Kongremize Grup Başkan Vekilimiz Sayın Özgür Örel katılacaklar. Divan başkanımız Sayın Mahmut Tanal olacak. 24.dönem Milletvekilimiz, Genel Başkan Yardımcımız Umut Oran katılacak. Bugün görüşeceğiz. Sayın Muharrem İnce’nin büyük bir olasılıkla katılacağını düşünüyorum. Kendisi yurt dışında olduğu için kesinleşmedi.”

“Ortada vahim bir yargı problemi var”
Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kolay kurulmadığını ve devletin Atatürk’n çizgisinde uzun yıllar yönetildiğini ifade eden Tozan konuşmasına şöyle devam etti:

 “Ama bugünlerde olağan üstü durumlar yaşıyoruz. 15 Temmuz’da hain darbe girişimin hep beraber reddettik, devletimizin yanında olduk. Darbelere karşı olduğumuzu her zaman ifade ediyoruz. Ama asıl problem 20 Temmuzda OHAL’in ilanıyla meclis devre dışı bırakılmış ve Türkiye başka bir yönetim anlayışı ile yönetilmiştir. Artık hakimiyet kayıtsız, şartsız milletin değildir. Ülke artık KHK’lar ile bir kişinin idaresi ile yönetilmektedir. Şu an yaşadığımız temel problem budur. Demokrasilerin olmazsa olmazı yargı bağımsızlığıdır. Ortada vahim bir yargı problemi vardır. Siyasi yapı yargı üzerinde baskı kurmaktadır.

Bu hükümet 15 yılı aşkın zamandır ülkeyi yönetmektedir. Bu hükümet 16 Nisan Referandumundan önce bir takım sözler vermiştir. Bu referandum geçsin, bu sistem gelsin terör bitecek demiştir ama bitmemiştir. Bu sözler yalandır. O dönem için ciddi endişelerimiz vardı. Anayasanın KHK yetkisinin bir kişiye verilmesinin bu ülkeyi parçalayabileceği endişesini söyledik.

Sadece kanunla düzenlenmeyen alanlarda da cumhurbaşkanı yetki kullanacak dedik biz haklı çıktık. Bundan 3-5 ay önce Artvin’in Kemalpaşa beldesi ile Aksaray’ın Sultanhanı beldesini Sayın Cumhurbaşkanı KHK ile ilçe yaptı. Bunu anayasa mahkemesi bu yetki alanınızın dışındaydı diyerek bir girişimde bulunmadı. Yarın bir gün bir başkasının Türkiye’yi  7 eyalete bölmesini n artık önüne geçilemez bir emsal karar vardır.”

“Ülkeyi kuranlara iki ayyaş diyen insanların ülkeyi yönetemiyor
Birkaç gün önce çıkan KHK’ya ilişkin de konuşan Tozan, iktidara da yüklenerek şu ifadelerde bulundu:

“Diyorlar ki 15 Temmuz darbesinde olaya müdahale eden sivillere yargı affı getiriliyor ama çok vahim bir şekilde bu değiştirildi. Bunun devamı niteliğindeki terör olaylarına yapmış oldukları müdahalede yargı muhalefiyeti getiriliyor. Bunun devamı olan olayla kim karar verecek. Bunun devamı olan olayların terör olayı olup olmadığını, başka bir münferit olayın ne olduğunu kim nasıl bilebilecek? Bu sokakta sivil olan eli silahlı insanların yarın Sayın Cumhurbaşkanının yapmış olduğu kararnameye göre şu grubu katlettim derse bu ülkedeki kaosa kim engel olacak. Bu çok yanlış ve ciddi bir meseledir. Meclis devre dışı bırakılırsa bizi temsil edenlerin milletvekilleri değil de kanunlar bir kişi çıkarırsa ortaya bu vahim tablo çıkar. Bu tablo değişmelidir.

Bu tablonun değişmesinin tek yolu 2019’daki seçimlerdir. 2019’da 50+1’i alan ya biz alacağız Türkiye Cumhuriyetini laik demokratik sosyal hukuk devleti Atatürk’ün bize emanet ettiği ülke olarak bu çizgide tutacağız. Ya da şu anda bu çizgide giden devletin yönetim şekline farklı bir ray döşendi AKP bunu aldığında bir makas değişikliği ile ülkeyi biraz önce anlattığım tabloda bir kişinin meclisi devre dışı bırakarak kanun çıkartıp yönettiği bir ülke olacak. Bu anlamda geçmiş dönemde ülkeyi kuranlara iki ayyaş diyenler referandumda Atatürk’e sarılmıştır. Ama şu anda ülkeyi kuranlara iki ayyaş diyen insanların ülkeyi yönetemediği gerçeği de ortadadır. Ya AKP’li olursunuz ya Atatürkçü olursunuz ikisi birden olmaz.”

“Son kez il başkanlığına adayım”
2019 seçimlerinin bir dönem noktası olduğunu ve bu seçimlerin kiminle alınacaksa onun arkasından gidileceğini kaydeden Tozan, son kez il başkanlığına açıkladığını belirterek şöyle konuştu:

“Bu anlamda seçimleri yönetmek adına yaklaşık 2005 yılından beri aktif olarak siyasetin içerisinde olan bir arkadaşınızım. Son defa il başkanlığına adaylığımı açıklıyorum ve desteğinizi istiyorum. Ya bu ülkede tekrar siyaset yapılabilecek bir ortam olacak veya bundan sonra siyaset yapmanın hiçbir önemi olmayacak. Bu tarihi bilincin farkındayız. Burada en az bizim kadar sizin de sorumluluğunuz var. Burada seçilecek olan 20 kişilik yönetimlerle biz bu sorunun altından kalkamayız. Yapmamız gereken seçimlerden sonra genişletilmiş toplantı yapmak, çalışma grubu oluşturmak, yeni bir rota çizmek, partimizin tüzüğüne göre muhtarlık bölge sorumlularını oluşturarak sorunlarımızı tespit edip 2019’a 6 içinde hazırlanmaktır. Sayın Cumhurbaşkanının söylemine baktığımızda halkın refahını yükseltmeyi yönelik ekonomi bu kadar kötüye giderken bu kadar can soluğu vermek adına yapılan çalışmalarına baktığımızda bir erken seçim bizi bekliyor olabilir.”

Haber: Ö.YILMAZ
Yorumlar (10)
Can . D 4 yıl önce
SAYIN TOZAN BAK ISINE AKSAM SABAH AK PARTI KONUSUYON BASKA BIR HIZMETIN YOK SEN AKPARTININ HIZMETLERINDEN YARARLANIYOSUN SONRADA ELESDIRIYOSUN BUNA NE DERLER HE SEN SÖYLE VE BEN COK IYI BILIYORUM CHP LI YILLARI INSANLARI NASIL AYRISDIRDIKLARINI KAPALI ACIK BASI SIKORTADA DA AYNIDI YATIRIM YOK YOL YOK HASTANE YOK ÜNÜVERSITE YOK VARDI COK ESKI KÜLÜSDÜRDÜ SIMDI BAK NASIL HE MODERN ISTANBUL GECE KONDUYDU UCAKDAN GÖRÜRDÜK YA SIMDI COK GÜZEL OLMUS SÜPER DARISI DÜZCEMIZE GÜZEL OLSUN
Can . D 4 yıl önce
TOZAN TOZ OL GIT ISIN GÜCÜN AKSAM YAT AK PARTI SABAH UYAN AK PARTI BUMU SIYASET HE CHP TEK BIR HIZMET YAPMADI GÜZELIM ÜLKEMIZE SSK YI BATIRAN KILICDAR OGLU EMEKLI KUYRUGU HASTANE KUYRUGU BITDI O ESKI CHPLI ZAMANLARI HATIRLAMAK BILE ISDEMIYORUM NE MODERN HASTANE NE MODERN ÜNÜVERSITE NEDE MODERN HIZLI TIREN NEDE OTOBAN YAPILDI NEDE KÖPRÜ OTOYOLLAR NEDE FABRIKALAR HEP FAKIR ZENGIN AYRIMCILIGI VARDI HASTANELERDE ARTIK O GERIDE KALDI BASINDA YAZMA VAR SEN ISI UNUT DEVLET DAIRELERINDE
yasaklı 4 yıl önce
Yargının adaletin hukukun olmadığı bu zamanlarda cesaretli doğru sözü söylemekten korkmayan Cumhuriyet ve demokrasiye sahip çıkan ender kişilerdendir tozan. Ama ne de olsa doğruyu söyleyeni dokuz köyden kovarlar..
Sorgulayan 4 yıl önce
CHPli bile olmayanların rica minnet gireceği yönetiminizde bazı yöneticileriniz yan gelip yatarken hangi bilinçli partiliden sokağa inmeyi bekliyorsunuz?
Böyle giderse sokağa inecek kimse bulamazsınız.Hem getirdikleriniz şimdi nerde?
Sade Vatandaş 4 yıl önce
Bizim köyde bir söz var yav hee hee...
CHP muhalefeti bu 4 yıl önce
Düzce'yi düzcenin sorunlarını ele almayan seçimden seçime düzce halkından oy istiyen chp muhalefeti düzcede muhalefeti beceremiyor rızanda Keleş gibi gitmeli
Düzce iktidarı ne ki 4 yıl önce
24 yıldır Düzce'yi yönetenler ne yaptı ki? Eğitimde, kültür de , ekonomide, çevre kirliliğinde, tavan yaptıranlara oy veriyorsunuz, sonra da muhalefete çamur atıyorsunuz.
asım 4 yıl önce
yenilmekten bıkmadın mı,koltuk sıcak mı geldi,senden başka adam yok mu ?
Ufuk 4 yıl önce
Tozan harika bir siyasetçi kıymeti bilinmeli
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın