banner851

banner614

CHP’NİN OYLARI ERİDİ

banner619

Cumhurbaşkanı ve 27.Dönem Milletvekili Seçimleri için Düzce’de “En az 1 vekil” iddiası bulunan Cumhuriyet Halk Partisi, Düzce’den hüsranla çıktı. 1 Kasım seçimlerinde aldığı oyun yüzde 2’sini kaybeden parti, Düzce’de 3.parti olurken bunun en büyük sebebinin seçimler öncesinde parti teşkilatının dağılması olarak gösteriliyor.

banner846
Siyaset 26.06.2018, 10:21 27.06.2018, 09:48
1428
banner844

CHP’nin oyları eridi
24 Haziran Cumhurbaşkanı ve 27.Dönem Milletvekili Seçimleri sona erdi. Yeni sistemin ilk seçiminin en iddialı partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ise Düzce’de ciddi bir kan kaybı yaşadı. Oylarında 1 Kasım 2015 seçimlerine göre erimenin yaşandığı CHP de, AK Parti gibi oy oranını düşürdü. Bir önceki seçimde yüzde 16,4 oy alan CHP bu seçimde oyunu yüzde 14.3’e çekmesi, ‘CHP’nin oyları Düzce’de eridi’ şeklinde yorumlandı.

Parti içi meseleler sandığa yansıdı
CHP’nin Düzce’de kan kaybetmesinin başlıca sebebinin ise, parti içinde yaşanan anlaşmazlıklar ve çeşitli olaylar olduğu gösterildi. CHP İl Başkanı Zekeriya Tozan, milletvekilliğine soyunmak için partideki görevinden istifa etti ve parti içinde Tozan’a yakınlığı ile bilinen İl Saymanı Vildan Cemşit Tozan’ın yerine göreve getirildi. Tozan’ın milletvekili adayı gösterilmemesi üzerine Cemşit ve Tozan’a yakın olan parti yönetim kurulu üyeleri, partideki görevinden istifa etti. CHP’nin Düzce’de kan kaybetmesinin en büyük nedeni olarak gösterilen bu küskünlük de beraberinde partilileri ayrılığa sürükledi. Bunun da en büyük yansıması seçmenin son sözü söylediği ‘sandıkta’ oldu.

Teber de kesin bir dille kabul etti
CHP’nin Düzce 1.Sıra Milletvekili Adayı Zafer Teber de yaptığı açıklamada parti yönetiminin istifa etmesi ile birlikte seçimlere teşkilatsız girilmesinin oyların kaybedilmesinde etkisinin olduğunu kesin bir dille vurguladı.

Adaylar arasında uyum yoktu
Tüm bu yaşananların bir diğer cephesi olan milletvekili adayları Zafer Teber, İlknur Başak Tütüncü ve Hasan Servet Öktem arasındaki uyum seçmenin beklediği gibi olmadı. Düzce’de 1.Sıra Milletvekili Adayı olarak gösterilmeyen Öktem, seçim çalışmalarını diğer adaylardan ayrı sürdürmeyi tercih etti. Hem parti içi meselelerin böyle kritik bir zamanda patlak vermesi ile birlikte adaylar arasındaki bütünlüğün olmayışının seçime yansıması CHP’nin oy kaybetmesine neden oldu.

Haber: Ö.YILMAZ

Yorumlar (10)
FATMA 3 yıl önce
keşke baştan kabul edip 1.sıra aday olmasaydınız Sayın Teber.
AHMET 3 yıl önce
Tozana verilecek 4 oyumuz vardı olsaydı oyumuz onundu olmadığı için MHP verdik.
Remzi 3 yıl önce
Zekeriya tozana yakışırdı aday olmak.kendini çok sevdirmişti.tozan aday olsa kazanabilirdi.tozana ayak oyunu yapanlar sandıkta cevabı aldılar.
KARDEŞİNE VERMİŞLER 3 yıl önce
HDP YE VERMİŞ OLABİLİRLER.KARADENİZ BÖLGESİ CHP VE FETÖ HDP YE VERMİŞLER.BİR ÇOK KARADENİZ İLLERİN DE 3. 4. 5 E YAKIN OY ÇIKMIŞTIR
Duzceli 3 yıl önce
Balık baştan kokar..adam hala o koltuktaysa suçluyu başka yerde aramayalım.hala çıkmış komedi açıklamalar yapıyor.Artik tamam.yeteer
Vatandaş 3 yıl önce
Tozan aday olsaydı ilk kez oy verecektim chp ye.hak etmişti
Düzceli vatandaş 3 yıl önce
Parti teşkilatından felan değil mesele mesele Düzce halkında düzce halkı en iyi aday ve teşkilat dahi olsa chp ye oy vermez keşke bir tane muhalefet milletvekili çıksa idi ama olmadı mhp akp nin yedek lastiği o yüzden ona muhalefet diyemeyiz
Düzceli 3 yıl önce
Secmen için kimse bulunmaz hit kumaşı degıldır secmenın her zaman altarnatifi vardır bu da düzcede görüldü bazı kendini şartlandırmişlar üzülebilir şaşırabilir ama secmenin kim oldugunu gördüler önümüzdeki secimler için uyalarılarını aldılar hadi bakim şimdi daha itinalı olacaklar daha korkulu olacaklar hizmet varsa oy var
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın