banner851

banner614

ÇİFTÇİYİ UMURSAYAN YOK, DÜNYADAN BİHABERLER!

banner619

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, gübre fiyatlarındaki üreticiyi isyan ettiren artışları meclis gündemine taşıdı. Gübredeki zammın gıda fiyatlarını yükselteceğine işaret eden Yılmaz, çiftçilere destek olması gereken tarım kredi kooperatifi ve alt kuruluşu Gübretaş’ı dünyadan bihaber borsa oyuncusu olmanın peşine düşmekle itham etti.

banner846
Siyaset 10.02.2021, 17:30
1904
ÇİFTÇİYİ UMURSAYAN YOK, DÜNYADAN BİHABERLER!
banner844

Yüzde 50'nin üzerinde artan gübre fiyatları, tarımsal üretimi olumsuz etkilemeye başladı. Yüksek fiyatlar nedeniyle ihtiyaç duyduğu gübreyi kullanamayan çiftçiler, üretimi azaltma yoluna gitmeye hazırlanıyor. Bu durum gıda fiyatlarında yeni bir zam dalgasının habercisi olarak yorumlanıyor.

TBMM oturumunda söz alarak çiftçilerin gübrede yaşadığı sıkıntıya parmak basan MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, şöyle konuştu:

“Tarımsal üretim girdilerin önemli bir kısmını oluşturan gübre son bir yıl içinde yüzde 50’nin üzerinde zamlanmıştır. Gübre fiyatlarındaki bu artış çiftçinin üretimine sekte vurmasının yanı sıra gıda fiyatlarında ve gıda enflasyonunda aşırı artışa sebep olacaktır.

Tarım Bakanlığı yetkililerin gübre üreticileri ile yaptığı toplantıda sanayicinin haklı serzenişlerinin yanı sıra geçerli olmayacak mazeretleri tüm kamuoyu tarafından takip edilmektedir. Bu mazeretlerin başında gelen döviz kuru artışı tamamen geçersizdir, zira geçen yıldan bu yıla kadar dövizdeki artış yüzde yirmi iken, gübre fiyatlarındaki artış yüzde 50’nin üzerindedir. Petrol fiyatları ise varil fiyatında artış bir yana yıl içinde düşüşler yaşanmıştır.

Bu arada çiftçilere destek olması gereken tarım kredi kooperatifi ve alt kuruluşu Gübretaş dünyadan bihaber borsa oyuncusu olmanın peşine düşmüştür.”

Yorumlar (9)
düzceli 6 ay önce
Mhp her konuda olduğu gibi bu konuda da habersiz. Haktan kopuk
Kesinlikle haklı 6 ay önce
Yoğurt 13 lira, beyaz peynir 15 lira, kaşar peyniri 24 lira, zeytin 15 lira... Ekleyin, toplayın daha. Dört kişilik aile sadece bunları tüketerek hayatını sürdürebilir, öyle değil mi?
Zam üstüne bir zam daha... Elektrik, su, doğalgaz bedava. Deterjana gerek yok, küle kile geri dönün! Yaşam standartı sokağın görünümü, yani makyaj olsaydı herkesin yüzünde güller açardı.
Aklına esen fabrika açmış, üretim yapıyor, stok yapıyor, fiyatı yükseltiyor. Entegre tesisleri kurmuşlar, et ve süt ürünlerinde. İşlenmiş gıda olarak sunuyorlar, özellikle et ürünlerinde.
Piyasayı da onlar belirliyorlar, paket ürün olarak yüksek fiyatla ucuzmuş gibi satarak. Eskiden tavuk sosis, tavuk salam, tavuk döner mi vardı? Bunlar ucuz değil mi. Tekeline almış birileri, soğuk hava depolarına yığıyorlar ne varsa, yükselt-sat! Buna engel olunmazsa da cebi delikler çoğalmaya devam eder.
doğalgaz, elektrik? 6 ay önce
Neden doğalgaz ve elektriğe gelen zamlara da sesinizi çıkar mıyorsunuz?
Düzceli81 6 ay önce
Senin üzerine su Düzceye vekil gelmedi Düzce ye iğne faydaları olmadı Adam gibi bi tek sen varsin Rabbim yar ve yardimcin olsun Inşallah
mahmut 6 ay önce
Bu nasil is nerde ittifak ayip ayip
Semih 6 ay önce
Kime kızıyor şimdi bu. Hep etliye sütlüye dokunmadan beyanatlar. Muhalif olarak seçildi Düzcede. Ama akp lilerden daha akpli oldu sanki
mehmet 6 ay önce
asıl sen bihabersin memleketten sayın vekil.. sen farkındasın demi cumhur ittifakının :) insanlarla dalga geçme.. sana bol şans. hadi hadi
Ersin 6 ay önce
Boş laf icraat yap o zaman iktidar destekçisi olarak
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın