banner614

ÇİN BASKISI PROTESTO EDİLDİ

banner619

İYİ Parti Düzce İl Teşkilatı, Doğu Türkistan’da Uygur Türkleri’ne uygulanan soykırımı ve yapılan zulmü Büyük Camii önünde düzenledikleri basın açıklamasıyla protesto etti.

banner846
Siyaset 19.12.2019, 17:46 19.12.2019, 19:53
1135
banner844

İYİ Parti İl Teşkilatı, Doğu Türkistan’da Uygur Türkleri’ne uygulanan soykırımı düzenlediği basın açıklamasıyla protesto etti. Büyük Camii önündeki açıklamayı İYİ Parti Siyasi İşlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Sezgin Kemal yaptı. Çin Halk Cumhuriyeti’nin Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere karşı son zamanlarda baskı ve zulmünün daha şiddetlendiğini belirten Kemal, oluşturulan toplama kamplarında Uygur Türkleri’ne dinlerini, dillerini değiştirmek adına bir asimilasyon uygulandığını aktardı.
 İyi Parti Düzce İl Başkan Yardımcısı Sezgin Kemal basın açıklamasında “Çin yönetiminin ayrıcalık suçlaması ile yıllardır cezaevinde tuttuğu Doğu Türkistan fikir adamı ve insan hakları savunucusu Prof. İlham Tohti’nin kızı Cevher ilham, BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasında, Çin yönetiminin mesleki eğitim merkezleri yalanıyla anlattığı toplama kamplarını ve buradaki yaşanan baskıyı “Pekin, İslam’ı tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak görüyor” şeklinde tarif etmiştir. İYİ Parti olarak 2018 ve 2019 yılları içerisinde Doğu Türkistan’da milyonlarca Müslüman Uygur Türk’ünün kamplara kapatılması ve yaşanan Çin zulmüne ilişkin Meclis’e vermiş olduğumuz araştırma önergeleri, ne yazık ki iktidar partisinin “ret” ve ittifak ortağının “çekimser” oylarıyla reddedilmiştir. Doğu Türkistan davasının sesi olan İsa Yusuf Alptekin, vefatından önce “Doğu Türkistan davasını sizlere emanet ediyorum” demiştir. İYİ Parti olarak bizler de soydaşımız ve dindaşımız olan Doğu Türkistan’daki kardeşlerimizin bu haklı davasına sahip çıkarak, Türklük şuurumuzun ve dini inancımızın bir gereği olarak bu uğurda mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz. Çin yönetiminin, Uygur Türkleri’nin milli ve dini kimliklerini değiştirmek adına yaptıkları insanlık dışı bu zulmü kınıyor ve iktidarın da bu konuda gereken adımları atmasını bekliyoruz."

Yorumlar (6)
Türkmen 1 yıl önce
İktidardan Çıt Yok Onu Ne Yapacağız :)
hamza 1 yıl önce
Bazi insanlarda zulum gorwn turkler yada vatan ugruna sehit olanlar icin degilde nerse suriyeli filistin arap budalasi varsa onlar icin yaygara yapiyor onlarin elinde olsa turkleri haritadan silecekler haberleri yok din kuklalari
yaf he he. 1 yıl önce
şimdi onlarında çok umurundaydı.5/10 kişi toplanmış..Siz değitirmedinizde ne oldu.Kendi ülkende EYT kazanılmış hakka sahipken hakkı elinden alındı niye ses çıkartmıyorsun tırşik.
sağır sultan olmak 1 yıl önce
BİRİLERİNİN BU ACIYA KULAK VERDİĞİNİ GÖRMEK BİLE İNSANIN İÇİNİ RAHATLATIYOR, ANCAK İKTİDAR PARTİSİNDEN BU GÜNE KADAR BİR SES ÇIKMAMASI İNSANLARI ÇOK ÜZÜYOR.
Lades 1 yıl önce
Bir kere de Amerikayı protesto edin ya
resul inan 1 yıl önce
reis sesini çıkarmıyor sırf çin ile bozuşmamak için akp de susuyor bu zulme
17°
kapalı