banner851

banner955

ÇOCUKLAR İÇİN TOPLANDILAR

Son dönemde ülke gündeminden düşmeyen ve kanayan yara haline gelen çocuk istismarı konusuna ilişkin iktidara yüklenen CHP Düzce Kadın Kolları Başkanı İlknur Başak Tütüncü, “Ağacımızı, deremizi, Cumhuriyetimizin kazandırdığı bütün değerleri elimizden aldınız. Ama çocuklarımızı vermeyeceğiz” dedi. İktidarın çocuk yaşta evliliklerin önünü açtığını iddia ettiği yasa tasarısına ilişkin bilimsellikten uzak olduğunu Sübyan Mektepleri ile mevcut iktidar çocuk istismarı ile mücadelesi konusunda inandırıcılığını yitirdiğini kaydederek vakıfların verdiği yurt hizmetlerinin vakıflardan alınarak devlet eliyle kontrollü bir şekilde verilmesi gerektiğini ifade etti.

Siyaset 23.02.2018, 13:22 23.02.2018, 15:57
964

CHP Düzce Kadın Kolları Başkanı İlknur Başak Tütüncü ve CHP’li kadınlar parti binasında bir basın açıklaması yaptı.

Tütüncü, Afrin’de terör örgütü unsurları ile mücadele eden Kahraman Türk Askeri’ne destek olmak amacıyla Pazar günü Düzce Anıtpark Meydanı’nda düzenlenecek kermese tüm Düzcelileri davet etti.

Bir diğer önemli olan konunun çocuk istismarı olduğunu kaydeden ve buna yönelik önem ve cezaların yeterli düzeyde olmadığından yakınan Tütüncü, “CHP olarak çocukların istismarına ve bu ortamları yaratan kurum ve kuruluşlara karşı önlem almayan iktidarın samimiyetine inanmıyoruz. 16 yıldır iktidarda olan AKP hükümeti suçluyu değil, suçu ortaya çıkaranı cezalandırmıştır” dedi.

“İktidar, söylediği başka yaptığı başka olmaktan öteye geçemiyor”
“Ağacımızı, deremizi, Cumhuriyetimizin kazandırdığı bütün değerleri elimizden aldınız. Gözünüzü şeker fabrikalarına kadar diktiniz. Ama çocuklarımızı vermeyeceğiz” diyen Tütüncü çocuk istismarına ilişkin konuşmalarını söyle sürdürdü:

“Çocukların, güvenilir bir ortamda büyümelerini sağlamak hükümetin en öncelikli sorumluluğuyken, her gün yeni bir çocuk istismarı haberi ile uyanıyoruz. İktidarın başkanı bugün çıkmış, ‘Çocuk istismarı için en ağır cezaları getireceğiz, bu toplumsal bir dinamittir’ diyor. Ne yazık ki bu sözler, iktidarı, her zamanki gibi söylediği başka yaptığı başka olmaktan öteye geçiremiyor. Küçük yaşta evliliklerin önünü açan yasa tasarısı, çocukları vakıfların denetimsiz yurtlarına mecbur etmesi, bilimsel eğitimden uzak Sübyan Mektepleri ile mevcut iktidar, çocuk istismarı mücadelesi konusunda inandırıcılığını yitirmiştir.”

“Çocukları korumak hepimizin görevi, susmak ve sessiz kalmak suça ortak olmaktır”
Çocuk istismarının önlenmesi için cezaların artırılması gerektiğini ve istismara zemin hazırlayan kurumların ortadan kaldırılması gerektiği belirten Tütüncü şöyle konuştu:

“İnsanlığın partisi, dili, dini, ırkı yoktur. İstismar insanlık suçudur ve çocuklarımız geleceğimizken onları korumak hepimizin göreviyken susmak buna sessiz kalmak suça ortak olmaktır. Biz suç ortağı olmayacağız. Takipçi olacağız, denetçi olacağız, önleyen olacağız. Kirli zihniyetlerin sessiz sessiz hareket ederek çocuklarımızı incitmesine izin vermeyeceğiz. Çocuklarımız için endişe duyuyoruz, çocuklarımıza koruyucu bir ortam sağlayabilmek için derhal taleplerimizin dikkate alınmasını istiyoruz ve bu taleplerin yasal takipçisi olacağımızı ifade etmek istiyoruz.”

“Çocuklarımızın istismar edilmesine zemin hazırlayan kurumlar kapatılıncaya kadar susmayacağız”
Tütüncü son olarak alınması gereken tedbirleri sıralayarak şunları kaydetti:

1.Çocuk istismarı ile ilgili kanunlar, mahkemelerin iyi hal indirimi ya da ceza indirimine imkan vermeyecek şekilde yeniden düzenlenmeli. 2. Çocuklarımıza yurt hizmetinin vakıflardan alınarak, devlet eliyle ve denetimli, kontrollü bir şekilde verilmesini talep ediyoruz. Tüm yurtlar ve özel eğitim kurumlarının düzenli olarak çok sıkı denetim ve kontrollere tabi tutulmasını talep ediyoruz. 3. Çocuk istismarını öven ‘6 yaşında çocukla evlenilebilir’ gibi çocuk istismarını öven, teşvik edenlere, küçük yaşta evliliği özendirenlere de ağır cezai yaptırımların getirilmesini talep ediyoruz.

Hükümeti acil olarak bu tedbirleri almaya çağırıyoruz. Bilinmelidir ki biz kadınlar, çocuklarımız için güvenli ortamlar oluşturuluncaya kadar, çocuklarımızın korunması için konulmuş yasal çerçeve yeniden düzenleninceye kadar, çocuklarımızın istismar edilmesine zemin hazırlayan kurumlar kapatılıncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz.”

Haber: Ö. YILMAZ

banner844
Yorumlar (10)
CHP 5 yıl önce
Chp ye yorum yapan partisiz. Sen okumuşsun belliki ama bazı şeyleri eksik almışsın. Gazi Mustafa Kemal Atatürkün düşüncesindeki bir parti muhalefet olmak için terörün yanında olmaz. Sıkıyorsa idam isteyin vede asılsın cahil tecavüzcüler. yiyorsa pkk pyd ypg terör örgütü deyin. Ve yiyorsa abd teröre yardım ediyor deyin. Yiyorsa fetö duşmanımız deyin. Diyemezsiniz.. Çünkü Atatürkçü düşünce sözde kalmış. Tek derdiniz Recep Tayyip Erdoğan. Sizin istemediklerinizi biz arttırcaz ve desteği bırakmıcaz.
Yorumcu 5 yıl önce
Kapatilsinlar.Ne maksatla actiklari belli.
Hamidiye 5 yıl önce
Yüreğin varsa idam desene. Ama sizin kökünüz bozuk kökünüz.
asabi 5 yıl önce
Biz ne kadar istemesek de her şeyin anahtarı elinde bulunan Allah bir bakmışız evlatlarımızın kalbini hak din İslam'a döndürmüş... Cenab-ı Allah bizlere şah damarımızdan daha yakın! Teyzelerim siz yine de öyle demeyin, belki evlatlarınız Allah Azze ve Celle'nin rızasını kazanır da sizleri kurtarır? Allah bilir biz bilemeyiz.
Mert 5 yıl önce
Iki yorum yapılmış ikisi de haberle alakasız ve cahilce. Biri Chpye karşı çıkmak için neredeyse çocuk istismarını savunacak. Diğeri de çocuğunu dinci okullara gönderip istismarı göze aliyor. Fetöden ders almamışlar hala.
asabi 5 yıl önce
Mert bey cinsel istismar sadece dini eğitim veren yerlerde mi oluyor? Kemalist Laik rejimin okullarında istismar olmuyor mu? 2005 yılında Namık Kemal İlkokulunun Kemalist Laik öğretmeni okul bahçesinde neden vuruldu? Veya İzmir chp yöneticisi gezi esnasında otobüste ne yaparken yakalandı... Vicdan! İstismarı kim yaparsa yanlıştır. Ve en sert şekilde cezalandırılmalıdır!
CHP 5 yıl önce
CHP kurulduğundan beri iktidara girebilmek için hep bu ülkenin inanç değerlerine karşı çıkmaya çalışmış bir partidir. Chp artık Gazi Mustafa Kemal Atatürkün düşüncesinden uzaklaşmış ve şuanda tıpkı incil tevrat gibi kutsal kitaplarda olduğu gibi herşeyleri insanların uçkuruna ve uydurmasına göre olan bir parti haline gelmiştir. Hiçbir şey zorla değil. Ama üzüleceğiniz tek bişey var. Siz istemedikçe arttıracağız ve size karşı orayı daha çok destekleyen taraf olacağız. Saygılar..
Partisiz 5 yıl önce
Nutuk okumadın galiba! Atatürk'ün dindar veya dine saygılı biri olduğunu nereden çıkardınız? Laik, demokratik, biri idi. Dinle diyanetle pek işi olmazdı. Olmadığı gibi göstermek sureti ile adamın kemiklerini sızlatmayın!
metek 5 yıl önce
kimse zorla bu okullara çocuğunu göndermiyor siz istemiyorsanız göndermezsiniz bırakın bu kafayı artık
Yani 5 yıl önce
Ensar vakfında, çocklara tecavüz edilmesi, Adana'da Tarikat yurdunda kız çocuklarının ihmalden yanması araştırılmasın mı,görmezden, duymazdan mı gelelim.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
22
kapalı