banner615

banner614

banner701

DÜZCE İL VE İLÇE BAŞKANLARININ PERFORMANSLARI DEĞERLENDİRİLECEK

banner619

CHP'de, partinin iktidar olması halinde uygulanacak yerel yönetim politikalarının somut olarak belirlenmesi amacıyla başlatılan çalışmalarda son aşamaya gelindi. Buna göre Tüm Türkiye genelindeki örgütlerde olduğu gibi Düzce İl ve Merkez İlçe Başkanlarının performansları değerlendirilecek.

Siyaset 16.11.2020, 13:26
645
DÜZCE İL VE İLÇE BAŞKANLARININ PERFORMANSLARI DEĞERLENDİRİLECEK
banner785

CHP Genel Merkezi, tüm Türkiye Genelinde olduğu gibi, Düzce İl Örgütlerini de kıskaca aldı. Düzce İl ve Merkez İlçe Başkanı ile İlçe Başkanlarının performanslarının değerlendirilmesi için, çalışmalar önümüzdeki günlerde başlayacak. Aynı zamanda, CHP Genel Merkezi Düzce İl ve Merkez İlçe Teşkilatlarına, Düzce’nin ve halkın sorunları ile daha çok ilgilenilmesine yönelik yazı gönderdi.

CHP, genel seçime giden süreçte, yerel yönetimlerin performansının ve başarılı projelerinin artırılmasının yanı sıra partinin iktidar olması halinde uygulanacak yerel yönetim politikalarının somut olarak maddeler halinde belirlenmesi amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Partinin yerel politikalarının ana çerçevesini oluşturacak Yerel Yönetimler Politikası Belgesi'nin hazırlanması çalışmaları kapsamında, ilk olarak dünyadaki farklı ülkelerin yerel yönetim uygulamaları incelendi ve kapsamlı bir rapor hazırlandı.

Raporda, farklı ülkelerin belediye sayıları, yetkileri ve finansal durumları incelenerek Türkiye ile karşılaştırıldı. Bu rapor ışığında akademisyenler, sivil toplum kuruluşları, yerel yönetim uzmanları, eski ve yeni belediye başkanlarının görüşlerinin alınacağı toplantılar zincirinin de aralık ayı itibarıyla başlanmasına karar verildi.

Çalıştay düzenlenecek

Bu kapsamda, 5 Aralık Cumartesi günü düzenlenecek çalıştaya yerel yönetim uzmanları, kanaat önderleri, sivil toplum temsilcileri ve akademisyenler katılacak. Çalıştayda, CHP'nin yerel yönetim politikaları üzerine kapsamlı değerlendirmelerde bulunulacak, görüş ve öneriler alınacak. Çalıştayda, Türkiye’nin ideal belediye sayısının, belediyelerin yetkilerinin ve finansal kaynaklarının nasıl düzenlenmesi gerektiği üzerinde de durulacak.

Partinin eski ve yeni belediye başkanlarıyla toplantılar yapılmasının ardından son şekli verilecek belge, daha sonra partinin yetkili kurullarına sunulacak. Söz konusu belge, CHP’nin yerel yönetimlerle ilgili hazırlayacağı reform niteliğindeki yasal düzenlemelere de ışık tutacak.

"Yeni bir merkez-yerel dengesi öneriyoruz"

Çalışma hakkında AA muhabirine bilgi veren Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP'nin 37. Olağan Kurultayı'nda kabul edilen İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi'nin 12. maddesindeki gibi Türkiye'de yeni bir "merkez-yerel dengesi"nin kurulmasını önerdiklerini söyledi.

Bu kapsamda, kurultayın hemen ardından, partinin Yerel Yönetimler Politikası Belgesi'nin hazırlanması için çalışmalara başladıklarını bildiren Torun, şunları kaydetti:

"Politikamızı ilgili tüm kesimlerin katkısını alarak, ortak akılla hazırlayacağız. Daha sonra ise iktidara geldiğimizde uygulayacağımız yerel yönetim politikalarını, somut olarak, maddeler halinde kamuoyuna açıklayacağız. İnanıyoruz ki, yereldeki sorunların çözümüne odaklanan, yenilikçi bir anlayışla hazırlanacak Yerel Yönetimler Politikası Belgemiz, siyasete yeni bir soluk getirecektir."

Yorumlar (5)
Ayşen 2 hafta önce
Düzce’de çok iyi bir çıkış yapan CHP yi maalesef şuan il ve ilçe yönetiminde yer alan bazı kişiler kendi hırsları yüzünden partiyi bitirdiler yazıklar olsun ..
Yav He He 2 hafta önce
Ya bırakın hikaye anlatmayı. Parti içi dikta yönetimi neden eleştirmekten bu kadar tırsıyorsunuz? Partinin yaptığı ve genel başkanın başarılarını sayabiliyor musunuz? Kaç seçim kaybetti? İktidar olma gibi düşünce yok. Koltuğu bırakmam da bırakmam diyor.
merak ettim 2 hafta önce
Bu CHP nin HDP iyip ve saadetle birlikte yaptıkları Türkiyeyi bölme anayasası çalışması nasıl gidiyor?
Aa 2 hafta önce
İyisiniz, hoşsunuz ama halktan kopuksunuz.
Osman 2 hafta önce
Daha yeni akıllarına geliyor.
kapalı