banner851

banner614

EKONOMİDEN BİHABERLER

Yerel seçim hazırlıkları kapsamında Düzce Teşkilatı'nı ziyaret eden CHP Samsun Milletvekili İhsan Kalkavan, hükümetin ekonomi politikasını eleştirdi. Son dönemde yapılan zamlara atıfta bulunan Kalkavan, “Yapılan zamların hiçbir izahı yok. Zaten mantıklı bir açıklama da yapmıyorlar. Kesinlikle ekonomiden bihaberler…” dedi.

banner619
Siyaset 17.10.2012, 13:42
200
EKONOMİDEN BİHABERLER

CHP, yerel seçimler öncesi iller bazında örgütlerde yaşanan sorunları çözmek için her ile bir milletvekili ve parti üyesi görevlendirdi. Düzce’den görevli CHP Samsun Milletvekili İhsan Kalkavan ve Parti Meclisi Üyesi Berrin Gürçay Dilekçi bugün Düzce teşkilatında partililerle bir araya geldi.
Yerel seçimlere ön hazırlık yaptıklarını söyleyen CHP Samsun Milletvekili İhsan Kalkavan, seçimlere bir yıl kadar bir süre olmasına karşın Düzce teşkilatının birçok ilden daha iyi hazırlanmış olduğunu dile getirdi.
Ak Parti’nin Uydusu Haline Getirilmek İstiyorlar
Kalkavan, TBMM İçişleri Komisyonu'nda görüşülen Büyükşehir Belediyesi Kanunu Tasarısına ilişkin endişelerini paylaştı.
Kalkavan, “Anayasa değişikliğinde bize uygun bazı maddeler olmasına karşın, bazı konularda hükümet Türkiye’yi tamamen AK Parti’nin uydusu haline getirmek istiyor. 18 ili büyükşehir belediyesi kapsamına almak istiyorlar. Daha önce 13 il büyükşehir belediye kapsamındaydı, bununla yetinmiyorlar. Bütün şehirleri bu kapsama almak istiyorlar. Bunların sakıncaları çok. Büyükşehir kavramının belli bir alt yapı hazırlanmadan uygulanmasını, beldelerin alelacele kaldırılmasının zararlarını düşünmüyorlar.” dedi.
Sıfır Sorun Değil, Sıfır Komşu Durumuna Geldik
Kalkavan, Suriye'ye asker gönderilmesi için hükümete yetki veren Başbakanlık tezkeresine CHP olarak neden “Hayır” dediklerini açıklarken, hükümetin dış politikasını da eleştirdi.
Kalkavan, “Suriye tezkeresinde hükümet dünyadaki bütün devletlere saldıracak bir yetkiyi içeren tezkere getirdi. Bu tezkereye bilhassa başbakanın egosunu tatmin etme yoluna gideceği için “hayır” dedik. Maalesef başbakan biat eden belli bir topluluğun oy çokluğu ve MHP’nin işbirliği ile geçti. Bundan önce sayın başbakan Esat’la kardeş geçiniyordu. Onları Marmaris’te Bodrum'larda ağırladı. Hiçbir şey yokken biz neden Suriye’ye ile savaşa giriyoruz? İktidara gelmeden komşularımızla sıfır sorunumuz olacak dediler. Bugün Rusya ile de dalaşmaya başladık. Hiçbir komşumuz kalmadı. Sıfır sorun değil, sıfır komşu durumuna geldik. Suriye ile başbakanın savaş istemesinin tek sebebi Türkiye’de kötüye giden ekonominin belli bir sebep bağlanmasıdır. Türkiye şuanda ayakta duruyorsa Amerika ve Arap devletlerinden gelen sıcak para ile ayakta duruyor. Ekonominin sıfıra düşmemesi için de Amerika’ya biat etmek zorunda.” diye konuştu.
Ekonomiden Bihaberler…
Yapılan zamlara da değinen Kalkavan, hükümetin bozulan ekonomiyi halktan koparılan paralarla düzeltmeye çalıştığını savundu.
Kalkavan, “Son 1 yıl içinde elektriğe yüzde 30, doğalgaza da yüzde 54 zam geldi. Yapılan zamların hiçbir izahı yok. Zaten mantıklı bir açıklama da yapmıyorlar. 10 yıldır Türkiye’yi AK Parti hükümeti idare ediyor. Bu da bunların beceriksizliğini gösteriyor. Ekonomiyi düzeltmek için sağlanacak getiriyi halktan çıkıyorlar ama bir taraftan kendi yandaşlarını zengin etmeye çalışıyorlar. Kesinlikle ekonomiden bihaberler…” dedi.
Tarımı Öldürmek İstiyorlar
Fındık fiyatlarında yaşanan istikrarsızlığa dikkat çeken Kalkavan şöyle konuştu:
“Fındık fiyatları bu yıl 4 TL, geçen yıl 7 TL’ydi. Geçen yıldan bu yan gübre, işçi fiyatları düştü mü? Hayır. Peki neden fındık fiyatları böyle. Çünkü tamamen tarımı öldürmek istiyorlar. Köylüyü de primlerle, desteklerle sadaka toplumu haline getirmeye çalışıyorlar.” 
Kalkavan ayrıca Büyükşehir Yasasıyla köylünün elinden topraklarının da alınacağını ileri sürdü.
Terörü bitirmiyorlar çünkü…
Terör olaylarının bugün en yüksek seviye geldiğini belirten Kalkavan, Başbakan’ın isterse terörü 3 günde bitireceğini öne sürdü.

Kalkavan,“İktidara geldiklerinde azalmakta olan terör bugün limit yapmıştır. Bitirilmesi gereken terörü devlet bitiremiyor. Başbakan istese terörü 3 günde bitirir. Bitirmiyor çünkü başbakanın kendi meclisi içinde PKK kanı taşıyan milletvekillerinin partisinden ayrılacağından korktuğu ve anayasa değişikliğinde BDP’nin oyuna ihtiyacı olduğu için terörün üzerine gitmiyor.” diye konuştu.

Haber; S. KAŞKIR

Yorumlar (0)