banner851

banner955

“EYT’LİLER CHP İKTİDARINI DÖRT GÖZLE BEKLİYOR”

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili basın açıklaması yapan CHP Düzce İl Başkanı Semih Cemşit, iktidarın EYT’lilere verdiği sözü tutmasını istedi. EYT sorunun CHP iktidarı döneminde ortadan kaldırılacağını savunan Cemşit, “EYT’liler Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidarını dört gözle bekliyor” dedi.

Siyaset 14.01.2022, 15:33 14.01.2022, 16:25
1180
“EYT’LİLER CHP İKTİDARINI DÖRT GÖZLE BEKLİYOR”

Bolu, Düzce, Sakarya Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Derneği Başkanı Mehmet Ali Çelik CHP İl Teşkilatına ziyaret düzenledi. Ziyarette açıklamalarda bulunan CHP İl Başkanı Semih Cemşit, EYT’lilerin 22 yıldır hak mücadelesi verdiklerini belirtti.

“Yasa teklifi AK Parti ve MHP oyları ile ret edildi”

 EYT ile ilgili yasa teklifinin AK Parti ve MHP oyları ile ret edildiğini hatırlatan Cemşit, “Emeklilikte Yaşa Takılanlar, 2 yıldır hak mücadelesi veriyorlar. 22 yıldır anayasal hakları olan emeklilik haklarının verilmesini istiyorlar. Kısacası Emeklilikte Yaşa Takılanlar lütuf değil kazanılmış haklarını istiyorlar. 1999 yılında yapılan değişiklikler ve sonrasında 2008 yılında yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Yasası ile emeklilik yaşı ve prim ödeme gün sayısı kademe kademe arttırıldı. Ve bunun neticesinde ülke tarihinin en büyük hak gaspı ortaya çıktı. İlk sigorta girişi 9 Eylül 1999 öncesi olup, emeklilik için gereken sigortalılık süresi ve prim gün sayısını doldurduğu halde, çalışanların emeklilik hakkı elinden alındı, uzun yıllara ötelendi. 1998 yılında işe giren bir işçi 2023 yılında emekli olma hakkına sahipken,1999 yılında çıkarılan bir yasa ile emekliliğinin 15 yıl sonraya, 2038 yılına ertelendi. Emeklilikte Yaşa Takılanlar, yaş engelinin ardından birde AK Parti-MHP engeline takıldılar. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu mağduriyete ne zaman son vermek istesek, karşımızda AK Parti-MHP ittifakını gördük. Emeklilikte Yaşa Takılanların mağduriyetine son verilmesi için verdiğimiz tüm kanun teklifleri, her seferinde AK Parti - MHP oylarıyla reddedildi. EYT mağdurlarına devlet daha gençsin emekli olamazsın diyor. Öte yandan işverenler sen yaşlısın, sana iş veremem diyor.  Bu ülkenin birer yurttaşı olan vatandaşlarımıza devlet adeta sen yoksun diyor. Emeklilik hakkı elinden alınan ve halen çalışmak zorunda olan yurttaşlarımız ise iş cinayetlerinde can vermeye devam ediyor” dedi.

“Erdoğan Ülkeye yük olarak görüyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın EYT’lileri ülkeye yük olarak gördüğünü öne süren Cemşit, “2013 yılından bugüne emeklilik yaşı gelmiş olduğu halde emekli olamayıp çalışan 2 binden fazla işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Bir başka deyişle EYT mağdurlarının payına sadece açlık değil, iş cinayetlerinde can vermekte düşüyor. AK Parti Genel Başkanı Erdoğan geçmişte ne demişti? ‘’Ülke ekonomisini çökertmeye dönük nasıl bir adım olduğunu herkes kabul edecek ve bunun karşısında durmaya başlayacaklar’’ Erdoğan emeklilik hakkını isteyen vatandaşlarımızı ülkeye bir yük olarak görüyor ve ekonomiye zarar vermek istediklerini söylüyor. 20 yıldır ülkeyi yönetip faiz lobilerine her ay 2 milyar 271 milyon 284 bin dolar faiz ödeyen iktidar ülke ekonomisini çökertmiyor, ama iş kendi vatandaşının emeklilik hakkına gelince bunu devlete bir yük olarak görüyor. Bir gecede dolar milyarderi yaptığı yandaşlarına hazine garantili faizle, hayat vaat ediyor. Öte yandan kendi vatandaşının emekliliğini, bir hak olarak görmüyor. Erdoğan ayrıca; ‘’38 yaşında emekli olan biri,40 sene devletten maaş alacak. Böyle bir uygulama olamaz’ ’diyordu. Peki, o halde kendisi neden 1 Nisan 2000’den itibaren, yani 46 yaşında, emekli maaşı almaya başladı?” ifadelerini kullandı.

“EYT’liler CHP iktidarını dört gözle bekliyor”

Erdoğan EYT’LİLERİ hedef alırken ‘’İskandinav Ülkeleri’’ bu modelle battı diyordu. Oysaki İskandinav ülkelerinin‘’ Emeklilerine en iyi yaşam koşullarını sunan’’ ülkeler olduklarını bilmiyordu. Türkiye’de yaklaşık 7,9 milyon emekli, asgari ücretin altında aylık alarak açlık sınırının altında yaşıyor. 4 Milyondan fazla emeklimiz geçinebilmek için, ya bir iş arıyor, ya da bir işte çalışıyor. Devletine 40 yıl hizmet etmiş bir emekli ise, en çok tükettiği ürün olan kuru ekmeğe, muhtaç yaşıyor. Umut tacirliği yapan AK Parti iktidarı, bugüne kadar her defasında EYT mağdurlarının hayalleri ile, âdeta alay etmeye devam etti. Daha birkaç ay önce, hatırlayalım ne diyorlardı? İktidarın havuz medyası her gün, müjde üstüne müjde veriyor, EYT sorunu çözülüyor diyordu. İktidar yetkilileri, sorunun çözümü için, çalışma başlattık diyordu. Ve en sonunda ise, ne dediler? ‘ ’ Böyle bir gündemimiz yok, çalışmamız yok’’ EYT’LİLER artık kandırılmak istemiyor, mağduriyetlerinin çözülmesini bekliyor. EYT’LİLER kendilerine yönelik devletin ekonomisine zarar verecek güçler olarak görülmek değil, hakkı olan emeklilik hakkını istiyor. EYT’LİLER insanca yaşamak için,22 yıl önce gasp edilmiş, ellerinden alınmış haklarının, kendilerine iade edilmesini istiyor. EYT’LİLER emeklilik çağında olmasına rağmen, çalışmak zorunda kalıp, iş cinayetlerinde can vermek istemiyor. EYT’LİLER bu ülkenin bir yurttaşı olarak, kamusal sağlık haklarından yararlanmak istiyor. EYT’LİLER bu ülkenin birer yurttaşı olduklarının, iktidar tarafından kabul edilmesini istiyorlar. Kendi deyimleri ile’’ Edirne’den Kars’a, Dünya’dan Mars’a’’ diyerek, artık bu mağduriyete son verecek yasanın, çıkmasını istiyorlar. EYT’LİLER kendilerini yok sayan, inkâr edenlere karşı, seçimi bekliyor. EYT’LİLER artık yeter diyor.  Oyalanmaktan, haklarımızın gasp edilmesinden yorulduk diyor. Kendilerini inkâr eden bu iktidardan kurtulmak için gün sayıyor. Kendi emeklerini ve alın terini, bir avuç yandaşa peşkeş çeken iktidara hesap sormak için sandığın bir an önce gelmesini istiyor. EYT’liler CHP iktidarını dört gözle bekliyor. EYT’liler bu mağduriyete CHP iktidarında son verileceğini biliyor” ifadelerine yer verdi.

Bolu, Düzce, Sakarya Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği Başkanı Mehmet Ali Çelik ise Cemşit’e açıklamalarından dolayı teşekkür etti.

HABER: Savaş ARI

banner844
Yorumlar (7)
sts 11 ay önce
SANIRIM EYT VE DİĞER BÜTÜN SORUNLAR ÇÖZÜLEÇEKTİR SİZ İKDİDAR OLSAYDINIZ BIRAKMAMAK İÇİN YENİDEN SEÇİLEBİLMEK İÇİN BUNU YAPMAZMIYDINIZ
Aa 11 ay önce
Geldi heyetten birkaç kişi, biz konuşmayacağız siz konuşacaksınız dedi. Hemen akabindevsktimiz yok gidiyoruz dedi. Çok samimilerdi(!)
Svo 11 ay önce
Sen ye torunun ödesin. Lokantacı işler bozulunca reklam için cama sen ye torunun ödesin yazmış. Bunu gören vatandaş yemiş içmiş tam çıkarken lokantacı hesabı istemiş. Vatandaş yazıyı göstermiş. Lokantacı zaten senin hesabını istemiyoruz, dedende buraya hesap bıraktı onun ödenmesini istiyorum. En iyisi milletvekilleri uzayda altın madeni bulup öyle ödesinler. Sınırsız özgürlük olmadığı gibi sınırsız kaynak yok. 35 yaşındaki emekli olanların parasını kimler ödedi. SSK genel müdürlüğü ödemişti bir zamanlar. Kendi maaşları ödendi.
Ertan 11 ay önce
Emekli intibak içinde çalışma yapılmasını istiyoruz
Ertan 11 ay önce
Emekli intibak içinde çalışma yapılmasını istiyoruz
Koç yazili 11 ay önce
Ak partili yoneticiler bu haberi okuyorsanız olayın ciddiyetini anlayın artık.ortak bir uzlaşı ile bu sorunu çözün seçime bırakırsanız büyük tepki alırsınız sandıkta.
noname 11 ay önce
cumhurbaşkanı da her gün bu siteden haber takip ediyor zaten kesin duymuştur çözüm üretir
Yeni Sayımız