banner851

banner955

“FINDIKLA HİÇ İŞİ OLMAYANLAR, FİYATLARI ELEŞTİRİYOR”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı İlhami Caboğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ordu’da açıklanan fındık fiyatlarını eleştiren muhalefete sert sözlerle tepki gösterdi. Açıklanan fındık fiyatlarının üreticileri tatmin ettiğini belirten Caboğlu, “hiç fındıkla alakası olamayan, yılda bir avuç bile fındık yemeyen fındık fiyatlarını konuşuyor” dedi.

Siyaset 10.08.2022, 12:37
1287
“FINDIKLA HİÇ İŞİ OLMAYANLAR, FİYATLARI ELEŞTİRİYOR”
banner1032

MHP İl Başkanı İlhami Caboğlu’nun gündeminde fındık fiyatları vardı. Fındık fiyatları ile ilgili Öncü Haber mikrofonuna konuşan Caboğlu, açıklanan rakam üzerinden siyaset yapan muhalefet partisi il başkanlarına yüklendi.

“Fındık 70 – 80 TL olmalı diyenlere, ben fındığımı 60 liradan veririm. Hatta kapı teslimi, nereye istiyorlarsa, oraya da getiririm” diyen Caboğlu, açıklanan rakamın günümüz koşullarına göre yüksek olduğunu savundu.

“Muhalefetin dillendirdiği fiyatlar inandırıcı değil”

Caboğlu; “Ben de bir fındık üreticisi Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu bu fiyatı eleştirmek veya bunu yorumlamak bizim haddimiz değil. Bugün Cumhurbaşkanımız seçmen bandında, üretici bandında, işçi bandında bugünün bütün şartları zorlayarak, özellikle üreticiye destek anlamında bir fiyat vermek gayreti olduğunu ben görüyorum. Biliyorsunuz bekara boşamak kolay. Bu sene geçen yıla oranla az fındık var. Rabbim bu sene bazı yerlere fındık vermiş, bazı yerlerde fındık yok. Burada fındık 70 – 80 TL olmalı diyenlere, ben fındığımı 60 liradan veririm. Hatta kapı teslimi, nereye istiyorlarsa, oraya da getiririm. 70 lira, 80 lira ve 90 lira bu rakamlar çok inandırıcı rakamlar değil. Bugünün şartlarında fındığa 70 TL fiyat verilmesi gibi, ülkemizin böyle bir durumu olmuş olsaydı, Sayın Cumhurbaşkanımız zaten bu fiyatı verirdi” diye konuştu.

“Açıklanan fiyat üreticileri tatmin etti”

Açıklanan fındık fiyatının üreticiyi tatmin ettiğini belirten Caboğlu, “Fındığı ele aldığımızda, sadece üretici açısından bakmamak lazım. Tüketici açısından bakmak lazım. Yani yarın marketlerde fındık 100 TL, 150 TL olunca da onu eleştirecek muhalefet. Diyecek ki; ‘biz fındığı 150 TL’den yiyoruz’ diyecek. Yani bunu tüketici açısından da düşünmek lazım. İnşallah daha iyi olacak. Eğer siz fındık üreticisiyseniz, filizini siz almıyorsanız, tırpanını yapmıyorsanız, fındığı kendiniz toplamıyorsanız, zaten siz fındık üreticisi değilsiniz. Bugün bakıyorsunuz, hiç fındıkla alakası olamayan kişiler, gelip fındık fiyatını değerlendirir, fındık konuşur. Yani senede bir avuç fındık yemeyen kişi bile fındık fiyatlarını konuşur. Bunlar doğru şeyler değil. Ben sahada dolaşıyorum, fındık üreticileri ile temas ediyorum, açıklanan rakamın kendilerini tatmin ettiğini görüyorum. Bugün baktığımızda da fındık fiyatları 50 TL’nin üzerinde açıklandı. Tabii bu fındık fiyatları açıklanırken mazot 32 TL’ydi. Bugün 22 TL’ye gerilemiş durumda. Belki yarın, biraz daha düşecek. Baktığımızda da fındık fiyatları o günün şartlarında daha iyi pozisyonda. O manada baktığımızda, bu sene tüccarın fiyatının TMO’yu geçeceği kanaatindeyim. Zaten TMO’nun aldığı fiyat, bir şekilde piyasayı rahatlatacak. Fındık üreticileri inşallah bu sezon sonunda karlı çıkacak” şeklinde konuştu.

banner844
Yorumlar (10)
Sadettin Candan 2 ay önce
Siyaseti de sadece yaranma adına yapanların bu millete verecek hiç bir şeyi yoktur. Ve de hiç konuşmamalıdır. Mesela MHP.
Reis81 2 ay önce
Sizde sp işçisi gibi direnin.ancak örnek alabilirsiniz.sizlerde nerde çözüm üretme.ancak oturduğunuz koltuklara sarılıp eleştirirsiniz.bu arada filiz alma işiniz bitmiştir inş.
yolcu 2 ay önce
Sayin Caboglu isciligi kendimiz yapiyoruz.peki onu maliyete saymayacak miyiz.?Elbette sayacagiz.kendimizde calissak iscilik maliyeti vardir.birde ana lapital olan sermaye baglanmis arazinin getirisi olmalidir.bu gunku maliyetlerle ciftci findiktan kar elde edektedir.konu budur.sizoon gibi wkonomistten anca bu kadar olur.kendin calisinca maliyet dusuyor sanan zihniyet.ben kolemiyim.bir iscilik maliyeti elbet olacak.tum ticaret mallarinin oldugu gibi tartlaminda bir getirisi olmali
Vatandaş 2 ay önce
Sizin gibilerin siyaset yaptığını gördükçe insan insanlığından utanıyor..
Düzceli 2 ay önce
Başkan sizde iyi olan herşeye muhalifsiniz muhalefet kötü bir şeymi diyor 70 yada74 olsun diyor insanların hakkı değilmi o kadar masraf yapıyorlar sıcakta perişan oluyorlar
vatadaş 2 ay önce
Hesap bilmeyen cahil siyasetçilerin yüzünden ülkemiz hep geri kaldı. Enflasyon ve karşılığı ne olmalı bilmiyorsun. yalakalık yapıyorsun. Allah ülkemizi cahillerden korusun.
08YAVUZ81 2 ay önce
Caboğlu fındık fiyat yüksek derken sen kimin adına bu konuşmayı konuşuyorsun sen kimin tarafını kolluyorsun yahu biraz utanın be bu kadarda insanın gözüne parmak atılmaz ya ama bu millet yapacağını bilir
Şampiyon 2 ay önce
Bu vatandaş beni MHP den soğuttu… Yorumları ise gülme kirizine sokuyor… Gerçekten bu kadarda olmaz dedittiriyor…
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
18
parçalı bulutlu