banner851

banner614

FİYATI GÖRÜNCE ŞOK OLDU

CHP Düzce İl Başkanı Zekeriya Tozan, Türkiye’deki fındık üreticisinden 2,8 Euro’ya alınan fındığın fiyatının İtalya’daki bir doğal ürünler pazarında 12,24 Euro (yaklaşık 43 TL)’ya satıldığını ifade ederek “Suriyeli sığınmacılara 10 milyar dolar harcadık diye övünmesinler” diyerek hükümeti sorumlu gösterdi. Tozan geçtiğimiz günlerde yapılan fındık çalıştayında, üreticinin olmamasını eleştirerek, “Üreticinin olmadığı yerlerde sektör temsilcileriyle fındık üreticisinin sorunlarının çözülmesi mümkün değildir” diye konuştu.

banner619
Siyaset 06.12.2016, 16:10 07.12.2016, 17:07
31452
FİYATI GÖRÜNCE ŞOK OLDU

CHP Düzce İl Başkanı Zekeriya Tozan, parti binasında fındıkla ilgili açıklamalarına bir yenisini geçtiğimiz günlerde çıktığı İtalya seyahati üzerinden ekledi. Roma’da satılan fındık fiyatıyla, Türk çiftçisinden alınan fındığın fiyatını yorumlayan Tozan, bu iddialarını Roma pazarında gördüğü fiyatları çektiği fotoğraflarla destekledi.

“Doğal ürünler pazarında kilosu 12,24 Euro’ydu”
10 gün önce bir İtalya gezisinde olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Tozan, Avrupa’da fındığı en çok üreten İtalya’da nasıl bir fiyatla karşılaşacağı merakıyla yaptığı araştırmadan bahsetti. Tozan, “İtalya’nın arkasından 25-30 bin tonla İspanya gelir. Yunanistan’da daha azdır. Avrupa’daki fındık fiyatlarının yüksek olduğunu biliyorduk. Ne kadar olduğuna baktığımızda, bir doğal ürünler pazarında fındığın kilosunun 12,24 Euro (yaklaşık 43 TL)’dan satıldığını gördük. Fındığın kalitesine baktığımızda bizim yabani fındık dediğimiz o büyük ağaçlarda yetişen iri sert kabuklu yağ oranının az olduğu bir cinsle karşılaştık.” dedi.

“Bu işe devlet el atmalıdır”
Türkiye’deki en büyük fındık alıcısının İtalyan ile Hintli şirketler olduğunu anımsatan CHP Düzce İl Başkanı Tozan, Türkiye’deki fiyatın yaklaşık 2,8 Euro’larda olduğuna kaydederek Avrupa’daki fiyatlara kıyasla Türk çiftçisinin ne kadar zararda olduğunu şöyle dile getirdi: “Bu işe devletin el atması gerekiyor. Avrupa’daki kendi fındığını pazarda 12 Euro’dan satacak, toptan fiyatları da 6 Euro’lar civarında olacak ama biz geldiğimizde Türk çiftçisi olarak 9.5-10 liralara boyun eğeceğiz. Üstelik rekolte bu kadar düşükken.”

“Suriyeli sığınmacılara 10 milyar dolar harcadık diye övünmesinler”
Fındık fiyatları üzerinden hükümeti eleştiren Tozan, ‘Suriyeli sığınmacılara 10 milyar dolar harcadık diye övünmesinler’ diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu şirketler SMS’lerle fiyat düşürüyorlar. Emanete fındık alıyorlar. Bizim fındıklarımızı aldıktan sonra kat kat para kazanıyor. Türk çiftçisinin sırtından temsilcileri olarak taşeronları hem yerli tüccarlarla işbirliği yaparak Avrupa’da büyük paralar kazanıyorlar. Tekrar söyleyeceğim,‘Suriyeli sığınmacılara 10 milyar doları harcadık’ diye övünen hükümetin yetkilileri fındığa müdahale edip 200-300 milyon alımla fındığın fiyatı Avrupa’daki üreticinin sattığı fiyatlara çıkabilir. Bu şekilde dövize bu kadar ihtiyaç olduğu bir dönemde TL bazındaki bir alımla devletin döviz girdisi de en az 2-2,5 buçuk katına çıkacaktır. Hesap çok basittir. Hem Türkiye döviz kazanacaktır hem çiftçinin problemi bitecektir.”

“Üreticinin olmadığı yerde; üreticinin sorunu çözülmez”
Geçtiğimiz günlerde yapılan fındık çalıştayında, fındık üreticisi olmamasını eleştiren Tozan şöyle konuştu: “Öyle üreticinin olmadığı yerlerde sektör temsilcileriyle yapılan fındık çalıştaylarıyla fındık üreticinin sorunlarının çözülmesi mümkün değildir. Dünyada yüzde 80’inin ürettiğimiz bir ürünü tasarlayamamanın verdiği acizlikle Türk çiftçisinin ne hale geldiğini görüyoruz. Fiyat ortada her şey ortadadır. Bunun sorumlusu hükümettir, bunun sorumlusu tarım bakanıdır. Halkımız da oylarını verirken bunu düşünerek oy versinler.”

Yorumlar (40)
kudret 5 yıl önce
bizim fındık fiyatları bu yıl 15 ve üstü olsaydı kimse tepki göstermezdi. 10 tl gerçeten çok az... Devletimizin üreticiye sahip çıkmaması üzücü.. Allah biz üreticilere sabır versin.
Mustafaguner 5 yıl önce
Haha bi chp liden de ancak böyle bir sacmalik beklenir zaten.
Avrupaya gitmenize gerek yok Turkiyede doğal ürünler pazarında 55 tl fındık
Hasan 5 yıl önce
Şu memlekette ne doğruki kara deniz bölgesinde kaç millet vekili var nerde bu kabadayı vekiller biz toplum olarak müslüman görünurüz ama inanın bizler müslüman oldumuz yokyaradan
Düzceli hasan 5 yıl önce
Adam haklı beyler bayanlar her ne kadar partisi chp de olsa ama parti olarak samimi değiller diyorki italya da bu fiyat ya arkadaşım gitme oraya gel fındığın çıktığı memlekette bak tezgahtaki fiyatına aynı para bu yada şu farketmez bu sadece fındık olarak değil bu herşey için böyle ben çok şey söyleyeceğim ama gerek yok bizim ülkemizde bu düzen değişmedikçe hiç bir şey beklemeyin hani bu chp li ya olmaz ama olurda bir gün başa geçecek olursa ki Allah göstermesin bunlar bize daha beterini yapar simdi bazı çatlak sesler diyecek nerden biliyorsun ki şurdan biliyorum muhalefetken ki verdikleri sıkıntı ve zararlar iktitarda yapabileceklerinin fragmanıdır.
hasan 5 yıl önce
,Trabzon da her-gün fiyat soruyorum.Emeğimin karşılığını alabilr miyim diğe uğramadık yer bırakmıyorum.Ben 60 yaşına dayanıyorum.O % 2 komisyon alanlar bundan böyle fındık bulurlarda nasiplenirler.Beyler çocuklarımız tarlaya girmiyor bunların bilinmesi lazım.Ülkemize en büyük dövizi fındık sağlıyor.Bularda yersiniz.
DÜZCE'Lİ 5 yıl önce
sadece fındık değilki. ülkemizde yetişen tüm ürünler pazarlarda tarladakinin 5-10 katına satılıyor. ama burda sorun üreticide. bizim tek sorunumuz birlik olmamak. fesatlık, gıybet oldukça bu iş böyle devam eder gider. şimdi 10 fındık çiftçisine biraraya gelin ortak hareket edin desen hepsinin birbiriyle hesabı husumeti vardır. köylerde komşuluk eden bile yok. herkes birbiriyle tavuk yüzünden, damla yüzünden inek yüzünden küsmüş. herşeyi hakediyoruz
MEHMET 5 yıl önce
İtalyadaki fiyat gayet normal çünkü fındık Türkiyede de doğal ürünler pazarında o fiyata satılıyor.Marketlerde 300-500 gramı kaç tl görmüşsünüzdür,doğal ürün pazarında da olsun o fiyat.Araştırılacaksa bu araştırılsın.Tarladan çıkışı 10 lira diyelim,tarlanın yan tarafında markette 30-40 tl, aradaki fark işleme maliyetimi.
Aslı 5 yıl önce
Bu nasıl bir yorum, "araştırmaya mı gittin, tatilde mi gördün", . ne fark eder...Uzun zamandır bu konu ile ilgili açıklamar yapıyor. ilimiz ekonomisi ve halkın büyük kısmı'nın geçim kaynağı. Takdir etmiyorsunuz...bari bilgilenin.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın