banner851

banner955

‘HALKIMIZ GEÇİM SIKINTISINI AŞAMAZ DURUMA GELDİ’

Gelen zamlar ve yüksek enflasyon nedeniyle memur, işçi maaşları ile asgari ücrete yılbaşında yapılan zamların eridiğini belirten İYİ Parti İl Başkanı Yunus Özay Er, “Acilen verilen zamların güncellenmeli ve hemen ek zamların maaşlara yansıtılmalıdır. Hatta bu maaş güncellemelerinin 3 ayda bir sürekli hale getirilmelidir” dedi.

Siyaset 03.03.2022, 13:00 03.03.2022, 18:28
1297
‘HALKIMIZ GEÇİM SIKINTISINI AŞAMAZ DURUMA GELDİ’

Son dönemde başta enerji fiyatları olmak üzere gelen zamlar nedeniyle vatandaşlar ekonomik açıdan zor günler geçirirken akaryakıta gelen son zamlarla benzin ve motorinin litre fiyatı 18 TL sınırına dayandı. LPG oto gaz ise 10 TL’yi geçti. TÜİK, şubat ayı enflasyonunu 4,81 olarak açıklarken yıllık enflasyon ise yüzde 54.44’e ulaştı.

‘Halkımız geçim sıkıntısını aşamaz duruma geldi’

İYİ Parti Düzce İl başkanı Yunus Özay Er, yaptığı yazılı açıklamada ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdi. Er, “Son birkaç aydır hükümet yeni ekonomi paketler açıklamakta, kimi zaman Çin modeli kimi zaman Türk tipi büyüme modeli kimi zaman da kur korumalı mevduat adları verilen bu sistemlerle gittikçe derinleşen ekonomik şartlara çare bulmaya çalışmaktadır. Pandeminin yarattığı global durgunluk ve Ukrayna-Rus savaşının oluşturduğu gergin uluslararası siyasetin yaptığı etkinin ekonomik yansımaları yadsınamaz bir gerçektir. Bununla beraber hükümetin aldığı ekonomik tedbirlerin kalıcı çözümlerden uzak olması halkımızı git gide içinden çıkılmaz bir ekonomik sarmala sokmaktadır. Artışı sürekli hale gelen akaryakıt fiyatları elektrik ve doğalgaza yapılan fahiş fiyat zamlar ve özellikle gıda enflasyonu halkımızı geçim sıkıntısını aşamaz duruma getirmiştir” ifadelerini kullandı.

Maaş güncellemesi çağrısı

Memur, emekli ve asgari ücretlinin bu ortamda maaş güncellemesiyle desteklenmesi gerektiğini savunan Er, “TÜİK rakamlarıyla TÜFE yıllık yüzde 54.44, ÜFE yıllık yüzde 105.01 artmıştır. Bu inanması güç artışlara karşı memur ve emekliye ilk 6 ay için sadece yüzde 7.5 zam verilmiştir. Asgari ücretle yapılan son artışta bu fahiş zamlarla buharlaşmıştır. İYİ Parti olarak önerimiz, yapılan bu zamları memura, işçiye ve asgari ücrete yapılan bu zamların acilen güncellenmesi ve hemen ek zamların maaşlara yansıtılmasıdır. Hatta bu maaş güncellemelerinin 3 ayda bir sürekli hale getirilmelidir.  Aksi halde bu enflasyonist ortam ve fiyat artışları halkımızı çok zor duruma getirecek sıkıntılı sosyal bir sorun haline gelecektir” cümlelerine yer verdi.

‘Mühür sizde, yetki sizde’

Hükümete çağrı yapan İYİ Parti İl Başkanı Er, “Mühür sizde, yetki sizde. Halkı daha fazla fakirleşmeye ve hatta açlık ile karşı karşıya getirmeye hakkınız yok.” cümlelerini aktardı.

banner844
Yorumlar (15)
vatadaş 7 ay önce
başkan doğruları söylüyor. sen anlamıyorsan yapacak bir şey yok. anlamaya çalış. anlamıyorsan başkana sor.
Arkadaş 2 7 ay önce
Doğalgaz tek odada kullanılabilir. Sobası olan için yalıtımlı evde kabukla bile ısınabilir, sezonunda tonu 450-500 liraydı ben köydeki eve aldım. Dağlarda odunlar çürümeye terkedilmiş, otlara zehir atılır, eskiden bunlar temel ihtiyaç kalemlerindendi, fındık odununu keser ince cirpisina kadar yakardık, fındık altı biçer hayvana kışlık hazırlardık. Köydeki adam çalışmayacak şehirdeki adam gösteriş yapacak, sonra geçinemiyoruz açız..
vatadaş 7 ay önce
boşuna konuşuyorsun. insanlar zor günler yaşıyor. sen kaval çalıyorsun.
Arkadaş 1 7 ay önce
Dünyanın durumu ortada, eskiden karnını zor doyuranlarin simdi tatile gidemiyoruz diye dertlendigi bir dönemdeyiz. Doğru, fiyatlar yüksek ama herşeyi devletten hazir beklemek yerine ne yapabilirizi düşünsek daha iyi degilmi. Sıkıntı gıda ise mesela pazar daha uygun çoğu şeyde. Sıkıntı fatura ise israfın önüne geçmeye çalışabiliriz. Gösterişe gerek yok, indirin avizeleri 3-4 w lik led ampul yetiyor. Ekmeği erişteyi evde yapabiliriz 400 liralık un 2 ay yeter. Çocuk her gün okulda hamburgerinde ne olduğu belirsiz şeylere günde 20-50 vereceğine evden daha sağlıklı olan ekmek arası veya saklama kabında yiyecek götürebilir
Cemdal 8 ay önce
AK Parti iktidara geldiğinden beri AK Parti'ye oy veriyorum ama bu adam gerçekten Burada doğru bir kelam etmiş insanların maaşlarına acilen ek zam yapılmalı emekli ve SSK çalışanlarına
Şampiyon 8 ay önce
Bu emeklileri gerçekten düşünen hiç yok.. Bir emeklinin maaşı nasıl 2700 TL yaparsınız inanılır gibi değil … anladık artık kuldan utanma arlanma yokta hiç mi Allah’tan korkmuyorsunuz bu kadar olamaz… Emekli nasıl geçinir bu kadar mega ekonomik kirizde bu parayla …
Resul Tatvan 8 ay önce
Büyük basgan konuştu. Hukumete ayar verdi.
Reklamlar bitti. Kapatabilirsiniz.
düzceli 7 ay önce
hükümete ayar vermek muhalefetin görevidir. Başkan doğru muhalefet yapıyor. Dili iyi kullanıyor, çatışma yaratmıyor. sizler çatışmayı meslek yapmışsınız.
vatadaş 8 ay önce
Halk gerçekten zor durumda. Allah kolaylık versin.
Kamil 8 ay önce
Kazandiginiz belediyelerde işten attığınız adamlari geri alın sonra bu taleplerinizi oralarda uygulayin daha sonra hükumeti elestirinki samimiyetiniz ortaya çıksın
vatandaş 7 ay önce
cevap verecek bir şey yok. değmez.
Davut Sam 8 ay önce
Buna cevap verecek ip ci var mı.
Ahmet 8 ay önce
Belediye ne alaka kamil sen maaşından memnunsan sana zam gelmesin.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
20
açık