banner614

“HERKESİN ÖVÜNMESİ İFTİHAR DUYMASI GEREKİR”

banner619

AK Parti Düzce Milletvekili Fahri Çakır, TBMM Genel Kurulu’nda 2021 Yılı bütçe kanun teklifi görüşmelerinde, Ticaret Bakanlığı, Helal Akreditasyon Kurumu hakkında grubu adına söz aldı. Helal akreditasyonun dünyadaki önemini anlatan Çakır, 2021 bütçesine ‘savaş bütçesi’ nitelendirmesi yapan HDP milletvekillerine de “Dünyada yerini almış Türkiye’den herkesin övünmesi iftihar duyması gerekirken bu bütçeye savaş bütçesi demek bu millete en büyük ihanettir” diyerek tepki gösterdi.

Siyaset 12.12.2020, 11:30
1524
banner785

AK Parti Düzce Milletvekili Fahri Çakır, TBMM Genel Kurulu’nda konuştu. Çakır, 2021 yılı bütçe kanun teklifi görüşmelerinde, Ticaret Bakanlığı Helal Akreditasyon Kurumu hakkında grubu adına söz aldı.

Kurumun önemine gerekliliğine dikkat çeken Çakır, “Tabii ki helal akreditasyon bir sertifikasyon ve belgelendirmeyle alakalı. Adında helal var belki dini bir terminoloji ama ihtiyaç var.  Zaten yasalar kurumlar ihtiyaçlara binaen oluşturulmuştur. Dolayısıyla Müslüman ülkelerin kahir ekseriyeti bir araya gelerek ittifakla böyle bir kurumun kurulmasına karar verdiklerinde Türkiye bunun öncülüğünü yapmış ilk devlettir. Ben Ticaret Bakanlığı’nı bu hususta tebrik ediyor, bu ihtiyaca cevap verdikleri için kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Helal akreditasyonunun sadece müslümanları ilgilendiren bir mesele olmadığını belirten Çakır, “Gayri Müslimleri de değişik dinlere mensup milletleri de ilgilendiren bir kavram. Çünkü artık ticaret hinterlandı öyle bir noktaya gelmiş ki yaklaşık 2 trilyon dolara sari bir ticaret hacminin içerisinde birçok belgeler artık ticari malların alınıp satılmasında aranır hale gelmiştir. O sebepledir ki Musevilerin özellikle Yahudi ticaret erbabının da bu şekilde çarşıda, pazarda bu belgeleri onlar da uluslararası pazardaki hinterlanda ulaşmak için uyarlamıştır. Hatta bizim ihracatçılarımızdan dahi o belgelere müracaat edenler olmuştur. O nedenle ihtiyaçtır.

1.8 milyar Alem-i İslam’ı düşündüğümüzde 2 trilyon dolara sari bir ticaret hacminin konuşulduğu böyle bir dünyada hiç şüphesiz bu kurumlarımıza ihtiyaç v ardır. 50 personelden oluşan fevkalade deneyimli, geçmişte bu konuyla alakalı doğrudan irtibatlı kimselerde oluşan bir kadro ve 5 kişilik ehil bir yönetim ile ihdas edilmiş bir kurum. İnşallah bu ülkenin evlatlarına, bu ülkeden ihracat ve üretim yapacaklara katkı sağlayarak hayırlı hizmetler verecektir” ifadelerini kulandı.

2021 bütçesiyle ilgili bazı HDP’li milletvekilerin ‘savaş bütçesi’ nitelendirmesi yapmasına ayrı bir parantez açan Çakır, sert şekilde yüklendi.

“MİLLETİMİZİN GELECEĞİ AYDINLIK OLACAK”

Çakır, “Bu kürsüden çokça söylendi, lafı edildi. İnanın sadece cevap vermek adına söylüyor değilim. Elimizi vicdanımıza koyarak söylemek istediğimizin esası şu olmalıdır diye düşünüyorum. Bu millet büyük millet. Bu millet sadece 83 milyon ile de sınırlı değil. Gönül coğrafyamıza, Alem-i İslam’a, tüm bölgesine ve sahip olduğu kültür coğrafyasına hitap eden bir millet. Dolayısıyla bu milletin dünü de bugüne, inşallah geleceği de aydınlık olacaktır” cümlelerini kullandı.

BU BÜTÇE BU MİLETE ANASININ AK SÜTÜ GİBİ HELALDİR”

Konuşmasının devamında sesinin tonu sertleşen Çakır, “Bu bütçeye gelip burada milletin gözünün içine bakarak ‘Bu bütçe savaş bütçesidir’ diyenleri lanetliyorum. Bu bütçe savaş bütçesi değildir. Bu bütçe anasının ak sütü gibi helal bütçesidir” dedi.

“SAVAŞ BÜTÇESİ DEMEK İHANETTİR”

Dünyadaki gelir eşitsizliğine değinen Çakır,  “Dolayısıyla bugün dünyada yaklaşık 7 buçuk milyar insanın yaşadığını düşündüğümüzde insanların belli bir kısmının çok yemekten obez olduğu bir kısmının da ekmek aş  bulamadığı için öldüğü bir dünyada yaşıyoruz. Böyle bir dünyada yerini almış Türkiye’den herkesin övünmesi iftihar duyması gerekirken bu bütçeye savaş bütçesi demek bu millete en büyük ihanettir. Bakınız top yaptı bu ülke. Tüfek yaptı, tank yaptı, İHA yaptı, SİHA yaptı diye bu bütçeye özellikle ‘savaş bütçesi’ demek kimin haddine Allah aşkına?” ifadelerini kulandı.

HABER: Mehmet GÜNESEN

Yorumlar (9)
YAVUZ0881 1 ay önce
Sen son nefesini nasıl vereceksin bu kadar kul hakkıyla hakkım varsa zehir zıkkım olsun
Osman 2 ay önce
Bütçede Düzce ile ilgili bir şey var mı? Onu da bi sorsaydın ya. Edirne vekili misin? Diyarbakır vekili misin??? Sen Düzce vekilisin. Unutma Düzce'yi.
Düzce 2 ay önce
Ama partisine ihanet edip birde maaşı al çık konuşma yapıyon
Gariban cifci 2 ay önce
Sayın vekilim sanayi bakanına söyleyinde düzceyi kurtarın tarımı bitirmeyin
vatandaş 2 ay önce
israf bütçesi delik açık bütçesi. en büyük meziyetiniz din ile süsleyip millete yutturmak.. bir de milletin sizden olmayan kısmını lanetlemek..
METE 2 ay önce
DE HE HEEEE
Düzceli 2 ay önce
Aaaaaa bu adam Düzce vekili değilmi nekadar benziyor.
oğuz 2 ay önce
milletin cebi boş ne anlatıyo?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
10°
hafif yağmur