banner851

banner614

HESAPLAR TUTMADI!

banner619

16 Nisan’da sandık başına gidilen Anayasa Değişikliği Referandumu sonuçları ile 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri sonuçları karşılaştırıldığında Düzce, Bolu ve Sakarya’da dikkat çekici bir tablo ortaya çıktı. AK Parti 3 ilde de son seçimlerdeki oy oranı kadar ‘Evet’ desteği gördü. MHP’den gelecek oylarla artış yaşanacağı beklentisi sandıkta karşılık görmedi.

banner846
Siyaset 18.04.2017, 12:07 19.04.2017, 15:24
6037
banner844

Türkiye, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” olarak adlandırılan başkanlık sistemine geçişi öngören Anayasa Değişikliği’ni oylamak için geçtiğimiz Pazar günü sandık başına gitti. Cumhuriyet tarihinin 7. anayasa referandumu, yönetim sistemi değişikliğiyle sonuçlandı. Anayasa değişikliği 2.8 puan farkla kabul edildi. Düzce ile birlikte komşu iller Bolu ve Sakarya’da açık ara farkla ‘Evet’ kararı çıktı.

DÜZCE: Referandum: %70.6 - 1 Kasım: %70.8
Düzce’de 70.6 ile yeni sisteme evet kararı çıkarken, sonuçlar 1 Kasım 2015 Seçimleri ile kıyaslandığında MHP’nin de desteğini almasına karşılık AK Parti’nin oylarında artış olmadı. AK Parti, 1 Kasım’da Düzce’deki oyların yüzde 70.8’ini alırken, MHP oyu ise yüzde 8.4’te kalmıştı. İki partinin yaklaşık olarak yüzde 80 oranında oy almasına bağlı olarak aynı iradenin referandumda da sandığa yansıyacağı beklentisi ise karşılık bulmadı. AK Parti son seçimlerde aldığı oyun 0.2 oranında gerisinde kaldı.

BOLU: Referandum: %62.2 - 1 Kasım: %62.8
Komşu illere bakıldığında ise Bolu’da Anayasa Değişikliği Halk Oylaması için sandığa giden vatandaşların yüzde 62.2’si ‘Evet’, yüzde 37.7’si ise ‘Hayır’ yönünde oy kullandı. 1 Kasım Seçimleri’nde AK Parti’nin yüzde 62.8 oranında oy aldığı Bolu’da MHP’nin oy ise yüzde 10.9 olmuştu. Burada da iki partinin oylarının referandumda kendisini göstereceği tahmin edilse de sonuç öyle olmadı. MHP’den gelen oylar da düşünüldüğünde AK Parti, son seçimdeki aldığı oya göre referandum yarışında yüzde 0.6 oranında bir artış elde etti.

SAKARYA: Referandum: %68 - 1 Kasım: %67.6
Diğer bir komşumuz Sakarya’da da durum farklı olmadı. AK Parti yine 1 Kasım 2015 seçimlerindeki oyuna yaklaşık bir değerle büyükşehirden “Evet” almayı bildi. Sakarya’da yaşayan vatandaşların yüzde 68’inin kararı ‘Evet’ olurken, yüzde 32’si sistem değişikliğine ‘Hayır’ dedi. Son genel seçimlerde Sakarya’daki oyların yüzde 67.6’sını alan AK Parti, yüzde 70’leri göremedi. MHP’nin 1 Kasım yüzde 12.2 olan oy oranı da hesaba katıldığında Sakarya’da yüzde 70’lerin üzerine çıkılacağı tahminleri sandıkta gerçeğe dönüşmedi.

Düzce ve komşu illerdeki AK Partili siyasilerin MHP’den ve diğer destek veren partilerden gelecek oylarla son seçimlerin çok üzerinde oy alınacağı hesapları referandumda tutmadı. AK Parti, 3 ilde de son seçimde aldığı oy oranını elde etti.

Yorumlar (15)
Evet 4 yıl önce
Duzcenin yarinlarina karabasan gibi çöreklenen akp yönetiminin yerine adil kul hakki taniyan zulmetmeyen savunma hakki veren.yeni kişiler için evet.evet
Objektif 4 yıl önce
Ben de evet vardım ama biraz dürüst olup doğru iş yapın MHP hiç vermedi AKP silme Evet verdi öyle mi? %0,2 lik bir düşüş var oda kesin oy kullanmaya gitmeyen AKP lilerdir. Allah doğrunun yanında olsun sonuç ülke için en iyisi olur İnşAllah.
düzcli 4 yıl önce
keleş falan değil kardeş... fetö davasından dolayı kaybedildi bu oylar...varsın kaybedilsin hainin oyuna ihtiyacımız yok millet olarak... kim kendini kiminle yürür bulduysa onunla yola devam etsin...
x 4 yıl önce
artık Ankaranın bu keleş ve avanesini toplama zamanı gelmiş. daha fazla ne kadar zarar verebilirler ne kadar oy kaybettırebılırler.
genelde artış var 4 yıl önce
Sanıldığının aksine Türkiye genelinde oylar artmıştır. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan 21 milyon oy almıştı. 16 nisandaki referandumda Erdoğan liderliğindeki evet ci cephe 25 milyon oy almıştır.
KILIÇ 4 yıl önce
NDM KÖYLÜ MİLLETİN EFENDİSİDİR
Kılıç'a 4 yıl önce
Bende Köylüyüm ve köylü olmaktan gururluyum. Yalnız İstanbul'un, Ankara'nın, İzmir'in, Adana'nın vb, köylüleri yerli uçak, yerli tomobil nerede diye sorgularken, benim köylüm sorgulamıyor...
Politik 4 yıl önce
Üç ilde de AKP resmen yerinde saymış. Demek ki teşkilatların yenilenmesi gerekiyor. Belediyenin yenilenmesi gerekiyor. Kısacası siyaseten bitmiş mevcut isimlerin aradan çıkması gerekiyor. Sayın Bakanın memleketi Çilimli bile eridi.
Ndm 4 yıl önce
Düzce' de Yenitepe Köyü ve benzer birçok köylü İstanbul'a köprü, marmaray yapıldı diye evet veriyor.İstanbul' da bunları kullanan halk Hayır veriyor.Biraz fazla akıllımıyız..
Ndm her kimsen 4 yıl önce
yaptığın biraz ukalalık gibi geliyo bana.dünyalık bişey değil bizim davamız, eğer öyle olsaydı fındık 23 liralardan 8 liraya düşmüşken bu oy çıkmazdı.bizim maneviyat, ülke bayrak gibi değerlermiz var keşke sende de olsa da tatsan bu duyguyu
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın