banner851

banner614

“HÜKÜMETİMİZİ ÜRETİCİYİ KORUMAYA DAVET EDİYORUZ”

banner619

Fındık sezonuna 4 aydan az bir zaman kala İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özar Er’den Toprak Mahsulleri Ofisi açıklaması geldi. Er, TMO’nun yeni sezon girene kadar piyasadan çekilmemesi gerektiğini belirterek, “TMO’nun depo sorunu ya da fındık satma sorunu yoktur. TMO piyasadan çekilir çekilmez, fındık fiyatları da 20 TL’nin altına doğru düşeceği aşikârdır” ifadelerini kullandı. “Üretici korunmalıdır” vurgusu yapan Er, “Yeni sezon fiyatı öncesi, 25 TL olarak belirlemeli ve yeni sezona kadar alımlarını sürdürmelidir” çağrısı yaptı.

banner846
Siyaset 19.04.2021, 13:50 20.04.2021, 18:16
2667
“HÜKÜMETİMİZİ ÜRETİCİYİ KORUMAYA DAVET EDİYORUZ”
banner844

İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, yaklaşan fındık sezonu öncesi Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) yeni sezon girene kadar piyasadan çekilmemesi gerektiğini belirtti.

TMO’nun piyasadan çekilmesi halinde fındık fiyatlarının 20 TL’nin altına düşeceğini ifade eden Er, “Bilindiği üzere, TMO, 2020/2021 yılı fındık alım sezonu 30 Nisan’da bitecektir. 30 Nisan tarihinin giderek yaklaştığı bu günlerde ise gerek Pandemi kaynaklı ekonomik kriz sebebi ile gerekse de TMO’nun fındık alımını sonlandıracağından, üretici stoklarındaki bütün fındıkları da satmaktadır. Dolayısı ile Fındık alım fiyatları da düşmüş, 20.25 ile 20.75 TL bandına kadar gerilemiştir. TMO piyasadan çekilir çekilmez, fındık fiyatları da 20 TL’nin altına doğru düşeceği aşikârdır çünkü TMO dışında piyasada fındıkta ana aktörler,  en büyük alıcı olarak Ferrero, ikinci sıradaki en büyük ihracatçı şirket Singapur merkezli Olam Gıda ve üçüncü olarak da Balsu Gıda kalacaktır. Fındık yeni sezona düşük fiyatla girmemeli, üretici korunmalıdır” vurgusu yaptı.

“TMO FINDIK ALIRSA ŞARTLA ÜRETİCİ LEHİNE OLUR”

TMO’nun yeni sezon başlayana kadar piyasadan çekilmemesi gerektiğini belirten Er, “TMO yeni sezon girene kadar piyasadan çekilmemelidir. TMO’nun depo sorunu yoktur. TMO’nun fındık satma sorunu da yoktur. İhracatçılar kolay olarak TMO’dan ve depolarından fındığı alıp ihraç etmektedir. Bu ayrıca ihracatçının da işini kolaylaştırmakta ve daha denetimli, daha kaliteli ve kriterlere uygun fındık ihraç etmelerini de sağlamaktadır. Tabii ki bu da piyasadaki bütün oyunculara rol imkanı vermekte, 3 firmanın da rakibi çoğalmakta, şartlar da üretici lehine gelişmektedir. Ayrıca bu durum fındık fiyatlarının dalgalanmasını da önlemekte ve istikrar sağlamaktadır” cümlelerini kullandı.

“TMO YENİ SEZONA KADAR FİYATI GÜNCELLEMELİ”

Yeni sezon öncesi TMO’nun fiyat güncellemesine giderek fındığın kilogram fiyatını 25 TL olarak belirlemesi gerektiğini savunan Er açıklamasında, “TMO yeni sezon girene kadar piyasada ve oyunda olmalı, bir an önce fiyat güncellemesine gitmeli ve fiyatı, yeni sezon fiyatı öncesi, 25 TL olarak belirlemeli ve yeni sezona kadar alımlarını sürdürmelidir. Yeni sezonda piyasa erken açılmalı, 1 Ağustos’ta yeni sezon fiyatları açıklanmalıdır” görüşünü belirtti.

“HÜKÜMETİMİZİ ÜRETİCİYİ KORUMAYA DAVET EDİYORUZ”

Dönüm teşvik parası konusuna da değinen Er, “Yeni sezonda üreticiyi koruma adına da fındık ekimine getirilen sınırlama nedeniyle yasal olarak izin verilen iller dışında dönüm teşvik parası verilmemelidir. Bu noktada hükûmetimizi ve karar alıcıları hızlı ve sorumlu hareket ederek, üreticiyi korumaya davet ediyoruz” sözleriyle yetkililere çağrı yaptı.

Yorumlar (4)
iyiler 3 ay önce
Muhalefetin görevi halkın çıkarına iktidarı denetlemek. İyi parti çok iyi muhalefet yapıyor. Halk da takdir ediyor.
Enbiya 3 ay önce
Bekara karı boşamak kolaydır.......
Muhalefet olsun görüntü olsun diye siyaset doğru değil. Küçük enişte aday ol birşey deneyeceguz .
Taraşköylü 3 ay önce
Zararınamı satalım anlamadımki niye kimse el atmıyor illa düzcenin göbeğinde yakalımmı
düzceli 3 ay önce
fındık fiyatının üretici lehine olması için çok doğru öneri.