banner851

banner614

İDDİANEME İÇİN FLAŞ AÇIKLAMA

banner619

15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan FETÖ/PDY terör örgütüne yönelik soruşturma kapsamında Düzce Üniversitesi’nin ele geçirilmesine yönelik hazırlanan iddianame gündeme oturdu. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın, iddianamede adlarının geçtiğini iddia ettiği isimler çok konuşulacak cinsten.

banner846
Siyaset 25.04.2017, 18:35 27.04.2017, 11:43
2990
İDDİANEME İÇİN FLAŞ AÇIKLAMA
banner844

Düzce Üniversitesi yönetiminin FETÖ/PDY terör örgütü tarafından ele geçirilmeye çalışıldığına dair hazırlanan 150 sayfalık iddianame 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. Hazırlanan iddianamede 21’i tutuklu 77 şüpheli hakkında suçlama bulunuyor.

Kanalımızı ziyaret eden CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın gündeminde de iddianame vardı. “FETÖ yapılanmasıyla ilgili üniversite, esnaf, iş dünyasındaki ve farklı alanlardaki ayağı bulundu. Siyasi ayağı bulunmadı” diyen Tanal, söz konusu iddianame ile FETÖ’nün Düzce Üniversitesindeki siyasi, sivil toplum kuruluşları ve basın ayağının ortaya çıktığını iddia etti.

Tanal, iddianamede bir eski milletvekili, bir eski sendikacı, bir yerel gazetenin iki çalışanının isimlerinin geçtiğini öne sürdü.
Tanal, “İddianameye baktığımız zaman 9 numaralı sanığın ifadesine göre, üniversitede bu yapılanmanın ayaklarından birinin eski AK Parti Düzce Milletvekilinin adı geçiyor. Bu işin, siyasi ayağıdır. Aynı şekilde bir eski bir sendikacının adı geçiyor. Bu ise sivil toplum kuruluşu ayağıdır. Aynı şekilde Düzce’de bir yerel basın kuruluşunda çalışanların ve çalışmış olanların isimleri geçiyor.” dedi.

Anılan iddianamede ismi geçen söz konusu kişiler hakkında hiçbir adli süreç işletilmediğini belirten Mahmut Tanal, bu durumu sorguladı.
Tanal, “Bu kişilerin iddianamede isimlerinin geçmesi Cumhuriyet Savcısının bu kişiler hakkında re ’sen ayrı bir iddianame düzenlemesi gerekir. Tüm bunlar olurken siyasi ayağının olmadığı söyleniyor. Peki AK Partili eski milletvekili bu işin neresinde? Siz kalkıp devlet tarafından sendikaya üye olanlara, devlet tarafından açılan bankaya para yatıranlara ‘terörist’ diyeceksiniz, yargılayacaksınız. Adı iddianamede sanık ve tanık beyanlarıyla geçenlere bir işlem yapmayacaksınız. Bu bir kayırmacılıktır.” şeklinde konuştu.

Mahmut Tanal, iddialarının dozunu yükselterek iddianameyi hazırlayan savcının bu konunun üstüne gitmesinden dolayı görev yerinin değiştirildiğini söyledi.
Tanal, “Burada ilginç nokta bu iddianameyi düzenleyen savcı görevden alınıp Düzce’den Kayseri’ye tayin ediliyor. İşin enteresan yönü burasıdır. 2.Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamenin duruşma tarihi 14 Eylül 2017 tarihi olarak belirleniyor.” İfadelerini kullandı.

Düzce Cumhuriyet Başsavcılığının hazırladığı iddianamede, “Silahlı terör örgütüne üye olma” ve “terör örgütüne finansman sağlama” suçlarından yargılanacak olan 21’i tutuklu 77 şüpheli için 5 yıldan onar yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Yorumlar (12)
HADİ GİT YERİNE 4 yıl önce
SENİN YERİN NERESİ, KİMLERLE YÜRÜYÜŞ YAPTIYSAN ORAYA GİT ONLARA ANLAT. BU MİLLETİ KERİZ SANMAYIN
yorumsuz.. 4 yıl önce
Yahu sayin tanal bi birakin gidin duzceyi. Ugrasmayin duzceli herseyi sonuna kadar hakediyor. Calismalariniza istinaden hecinlerden desteginiz ne oldu? Birakin gitsin yahu..
Doğrucu köylü 4 yıl önce
Yok canımmm.haksızlık bazıları için başarı .okulları övdüler millet çocuk yolladı.yurtları övdüler .sonra da vaayy sizmisini oraya çocuk yollıyan.Allah bunların şerrinden bizi muhafaza etsin.dos doğru Allah yolunu yolu Kuranda belli
Tırşik 4 yıl önce
Tanal'a hak veriyorum birileri banka kullandığı için yargılanacaksa bnm görüşüm şudur! Bankadan yurtdışına para akışı sağlayan şerefsizler için bu banka kullanım olayı baz alınmalı . Haksız yere banka kullandı die bu millete zulmü reva değl
Reis 4 yıl önce
Temizlik yapılacaksa adam ayırmadan adam kayırmadan yapılmalı. Tanal haklı
hepsi biliyor 4 yıl önce
Bu isimleri herkes biliyor,ne yaptıkları arşivlerde,internette ayan beyan ortada,zavallı garibanlar bedeli ödüyor ağalar sefasını sürmeye devam ediyor,Allahın adaletinden başka güvenilecek yer kaldı mı ki?
Has düzceli 4 yıl önce
Yarası olan gocunmuş, face hesabına bakarsanız!!!!
Yusuf 4 yıl önce
17 aralıktan sonra stv yi mesken tutan ve koza holdingin kanalların konuşup duran sen değilmiydin sayın vekil?
Yusufa 4 yıl önce
Sen önce o stv kanalını açtırana, onu yaşatana, Koza holdinge kamu arazilerini peşkeş çekenlere, Ankara'yı parsel, parsel babalar gibi parselleyenlere lafın yokmu? Önce onlar hesap verecek, sonra sıra diğerlerine gelir...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın