banner851

banner955

"İKTİDAR OLURSAK İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NİN TARAFI OLACAĞIZ”

DEVA Partisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü nedeniyle, Türkiye’nin 81 ilinde eş zamanlı program düzenledi. DEVA Partisi Düzce İl Kadın Politikaları Başkanı Tuğba Özcan programda yaptığı konuşmada, “İktidara geldiğimizde İstanbul Sözleşmesi’nin tekrar tarafı olacağız” dedi.

Siyaset 26.11.2021, 12:51 26.11.2021, 12:58
905
"İKTİDAR OLURSAK İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NİN TARAFI OLACAĞIZ”

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu tarafından şiddete karşı farkındalık oluşturma amacıyla 1999 yılında ilan edilen ‘25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ Düzce’de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

DEVA Partisi Genel Merkezi koordinesinde de Türkiye’nin 81 ilinde eş zamanlı program düzenlendi.  DEVA Partisi Düzce İl Binasında düzenlenen programa, kadınlar büyük ilgi gösterdi. Kadınlara yönelik olarak hazırlanan Programda, DEVA Partisi’nin kadınlara yönelik politikaları anlatıldı. Programda ayrıca, DEVA Partisi İl Kadın Politikaları Başkanı Tuğba Özcan, bir sunum gerçekleştirdi.

“Kadınların yaşam hakları vahşice ellerinden alınıyor”

Programda konuşan DEVA Partisi İl Kadın Politikaları Başkanı Tuğba Özcan, kadınların yaşam haklarının vahşice ellerinden alındığını savunarak, “Aradan geçen yıllara rağmen kadınlar; halen toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, erkek şiddetine, cinsel şiddete, aile içi şiddete, ekonomik şiddete, psikolojik şiddet ve tacize maruz kalmaktadır. Bunun yanında en temel insan haklarından yaşam hakları vahşice ellerinden alınmaktadır. Ülkemizde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (ASPB) Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü (KSGM) tarafından; 2014 yılında gerçekleştirilen Türkiye’de Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Araştırması’na göre her 10 kadından yaklaşık dördü, eşi veya birlikte olduğu erkeklerin fiziksel şiddetine; %44’ü psikolojik şiddete; %30’u da ekonomik şiddete maruz kaldıklarını beyan etmişlerdir. 2020 yılında Türkiye genelinde 373 kadın öldürülmüş, 263 kadın ve aile bireyi ise yaralanmıştır. 2021 yılının Kasım ayının ortasına kadar da öldürülen kadın sayısı 345’i bulmuştur” şeklinde konuştu.

‘Hükûmet, kadına karşı sorumluluğundan vazgeçmiş’

AK Parti iktidarının kadına karşı sorumluluğundan vazgeçtiğini öne süren Özcan, “Kadına yönelik şiddet ile ilgili bugüne kadar en önemli ve yaptırım gücü olan uluslararası düzenleme; “Avrupa Konseyi İstanbul Sözleşmesi” dir. İç Hukukumuzda İstanbul Sözleşmesi’nin yansıması olan 6284 sayılı “Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun” 2012 yılında kabul edilmiştir. Hükümetimiz bu kanun ile, kadına yönelik şiddetle mücadelede “şiddete sıfır tolerans” prensibi ile hareket edeceğinin sözünü vermişse de sözünü tutmamış, kadına karşı sorumluluğundan vazgeçmiş ve ne yazık ki 20 Mart 2021 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan 3718 sayılı Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile İstanbul Sözleşmesi’ni fesih etmiştir” diye konuştu.

‘İstanbul Sözleşmesi’nin tekrar tarafı olacağız’

İktidara geldiklerinde yeniden İstanbul Sözleşmesi’nin tarafı olacaklarını kaydeden Özcan, “Biz DEVA PARTİSİ olarak İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz. İktidara geldiğimizde İstanbul Sözleşmesi’nin tekrar tarafı olacağız. 6284 sayılı Kanunu, İstanbul Sözleşmesi’ne göre yeniden uyarlayarak kırılgan gruplar ile ilgili ek bir düzenleme yapacak, Kanunun en etkin biçimde uygulanmasını sağlayacağız. Türk Ceza Kanunu’nda ve İnfaz yasasında, değişiklikler yapacak ve kadına yönelik şiddet ile ilgili olarak caydırıcı cezalar öngöreceğiz. Kadına yönelik şiddet ile ilgili koruyucu tedbir kararları verilmesi sonrasında işlenen suçlarda; denetimli serbestlik, iyi hal, haksız tahrik gibi tedbir ve ceza indirimlerinin uygulanmasını engelleyeceğiz” açıklamalarında bulundu.

HABER: Savaş ARI

banner844
Yorumlar (0)
Yeni Sayımız