banner851

banner955

İKTİDARA SESLENDİ: ACİLEN DURDURUN!

TMO’nun üreticiden aldığı 138 bin ton fındığı satışa çıkardığını belirten CHP Düzce İl Başkanı Zekeriya Tozan, “Tekel olarak bilinen firmanın depoları şuanda boşalmış ve fındık fiyatlarının yükselişe geçeceği esnada TMO’nun fındık satışı yapması fiyatların yükselmesine engel olacaktır ve üreticilerimiz mağdur olacaktır. Bu durum ise tekel firmanın ekmeğine yağ sürecektir.” diyerek AK Parti iktidarına “TMO’nun fındık satış kararını acilen durdurun!” çağrısı yaptı.

Siyaset 23.02.2018, 12:35 23.02.2018, 16:31
3945
banner1032

CHP İl Başkanı Zekeriya Tozan yazılı basın açıklaması yaparak, TMO’nun fındık satış kararı üzerinden iktidara yüklendi. Tozan, yerli ve milli söylemlerle siyaset ürettiğini savunduğu AK Parti iktidarını fındık konusunda Fransız kalmakla suçladı.

“Tekel firmanın ekmeğine yağ sürecek”
TMO’nun deposundaki 138 bin ton fındığı talep olduğunu açıklayarak satışa çıkardığını belirten Tozan, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“TMO’nun alım amacı arz fazlası fındığı almak, rekabet ortamını oluşturmak ve fiyatların üretici lehine yükselmesini sağlamak değil midir? Tekel olarak bilinen firmanın depoları şuanda boşalmış ve fındık fiyatlarının yükselişe geçeceği esnada TMO’nun fındık satışı yapması fiyatların yükselmesine engel olacaktır ve üreticilerimiz mağdur olacaktır. Bu durum ise tekel firmanın ekmeğine yağ sürecektir. TMO üreticinin ardında durmalı ve milli ürün için milli bir duruş sergilemelidir.” 
                      
“TMO fındığı 3 ay bekletsin fiyat 15 TL olur”
TMO’nun deposunda bulunan fındığı 3 ay bekletmesi halinde fiyatların 15 TL’yi görebileceği tahminini paylaşan İl Başkanı Zekeriya Tozan, “Çünkü talep ortamı oluşmuştur. Fındık bir hammaddedir ve üretici olarak tekel bir ülke konumundayız. Biz fındığın yüzde 70’ini üretiyorsak fiyatları da belirleyici olmamız gerekir. Tekel firma yıllık 200 milyon dolar sermaye ile 20 milyar dolar ciro yapabilmektedir. AK Parti iktidarı ise bu durumu tüm uyarılarımıza rağmen ısrarla görmemektedir.” ifadelerini kullandı.

“Satış kararı durdurulmazsa AK Parti, fındık konusuna Fransız kalmış olacaktır”
AK Parti iktidarının yerli ve milli bir söylem üzerinden siyaset ürettiğini savunan Tozan, açıklamasını şu ifadelerle noktaladı: “İşte yerli ve milli olan bir konu önümüzde durmakta ve milyonlarca üreticinin emeği bir tekel firma tarafından adeta sömürülmektedir. Yerlilik ve millilik; inanç, azim, kararlılık, duruş ve tavır ister. Lâf ile olmaz. AK Parti iktidarı TMO’nun fındık satış kararını acilen durdurmalıdır. Durdurursa milli ürüne ve çiftçisine sahip çıkmış olur ve ülkemizin milyonlarca dolar kazanmasına sebep olabilir. Bunu sağlaması için TMO’nun fındığı 3 ay bekletmesi yeterli olacaktır ve çözümü bu kadar basittir. Aksi durumda AK Parti iktidarı milli ürüne sahip çıkmamış ve fındık konusuna Fransız kalmış olacaktır.”

Haber: C. ÜSTÜNER

banner844
Yorumlar (34)
Murat eroglu 5 yıl önce
Olurmu durdurursa cepleri dolmaz beyefendilerin nasıl ureticeden al 9.50 kurusa sonra git 12,50 kurusa sat tonda 3 bin TL kazan sozde ureticeye sahip çıkıyor dwvlet
Milletin efendisi 5 yıl önce
Masa basında oturup yorum yapanlar çiftçi simdi gubre atiyor 1 gun gidin yardim edin bakayım anlattiginiz kadar kolaymi o isler ama ona gelince gelmezsiniz dimi unuttum.
Ali 5 yıl önce
Devlet arazisine fındık ektiniz devlet size tapu verdi bide ağlamayın nankörlük etmeyin
Garip 5 yıl önce
Ne garip yahu amma zırla olduk yahu hertaraf düşman dolu ülkemiz ne hallere getirilmek isteniyor yok findk 7 mis 15 olmalıymış 20 olsa gene doymayız.verrr mehteri reji.tuccars niye verdiniz fndgnizi .
Köyün Delisi 5 yıl önce
Hesabını 2019 da sormasını biliriz
Vatandaş 5 yıl önce
Ey tozan üreticiye sordunuzmu hiç fındığını nereye vermiş üreticinin bir çoğu fındığını tüccara verdi 8.5 tl den verdi sonrada ofise fındık verme hakkını tüccara kullandırdı di tüccar üreticiden 8.5tlye aldiği ürünü 10 tl den ofise verdi
Düzceli üretici 5 yıl önce
Zekeriya bey bir üretici olarak teşekkür ediyorum size.Partinize değilde şahsınıza oy verebilirim milletvekili adayı olursanız.Saygılar sunuyorum
Reco 5 yıl önce
Aglamayin leyn..yok mazot parasi.yok gubre parasi.yok dekar basi parasi..yuzunuzu dursun..devlet tum mafraflarinizi karsiliyor daha ne istiyosunuz nankorluk etmetin.bide sukur deyin
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
13
kapalı