banner851

banner955

‘İKTİDARIN SON OYNADIĞI KANUN OLACAK’

TBMM Genel Kurulu, AK Parti ve MHP milletvekillerinin ortak imzasıyla hazırlanan seçim kanunu teklifi için mesai yapacak. Seçimlerde yüzde 10 olarak uygulanan ülke seçim barajının yüzde 7'ye indirilmesi hamlesini muhalefet cephesi birçok yönden eleştiriyor. Öncü Medya’yı ziyaretinde konuşan CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, “Seçim kanunu iktidarın son oynadığı kanun olacak.” diyerek, sandığı işaret etmişti.

Siyaset 27.03.2022, 15:07 28.03.2022, 17:02
743

Meclis, önemli konularda mesai yapacağı yoğun bir haftaya daha giriyor.​

Haftalık çalışmasına 29 Mart Salı günü başlayacak genel kurulda, Milletvekili Seçimi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ele alınacak. Teklife göre, seçimlerde yüzde 10 olarak uygulanan ülke seçim barajı yüzde 7'ye indirilecek. İttifakın aldığı oy toplamı ülke barajını geçtiği takdirde, seçim çevrelerinde milletvekili hesabı ve dağılımı, ittifak içinde yer alan her bir partinin o seçim çevresinde almış olduğu oy sayısı dikkate alınarak yapılacak. İttifakı oluşturan siyasi partilerin her birinin çıkaracağı milletvekili sayısı, her seçim bölgesinde ittifak içinde elde ettiği oy sayısı esas alınarak genel D'Hondt uygulamasıyla belirlenecek. Salt TBMM'de grup kurmuş olmak, seçime katılabilmenin yeter şartından biri olamayacak. Seçime katılma yeterliliği elde eden parti, süreleri içinde ilçe, il ve büyük kongrelerini üst üste iki defa ihmal etmemiş olma koşuluyla seçime katılabilecek. Mahalli idareler genel seçimlerinde, yerleşim yeri adresine göre oluşturulan seçimin başlangıç tarihinden 3 ay önceki seçmen kütüğü üzerinden güncelleme yapılacak.

‘İktidarın kredi limitesi bitti’

Öte yandan geçtiğimiz günlerde İl Başkanı Semih Cemşit ile birlikte Öncü Medya Grubu’nu ziyaret eden CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Cumhur İttifakı’nın seçim kanunu teklifi hakkında dikkat çeken değerlendirmelerde bulunmuştu. Durmaz, “Hakem aziz millettir. Biz iktidara erken seçim söyledik. Eğer azizi millet sizi tercih ederse kredi kartınızı yenilersiniz. Yok, vatandaş tercihini Millet İttifakı’ndan yana kullanırsa buna saygı duyun. Sandıktan ve halktan korkmamak lazım. Kaçmamak lazım. Bana göre iktidarın kredi limitesi bitmiştir. Şu anda bir seçim kanunu getirmek istiyorlar. Şunu bilsinler ki seçim kanunuyla oynayan iktidarların son oynadığı kanun olmuştur.” ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (4)
vatadaş 9 ay önce
kaybettiklerini anlayınca kıvırmaya başladılar.
halk 9 ay önce
inşAllah oynadığınız oyunlar yaptığınız değişiklikler hepsini kendinizde bulacaksınız..Memleketi, suriyeliye peşkeş çeken benzini doları yağı fırlatan türk halkını yok sayan bi akepe mehepeeee...haydi gidicisiniz..Sizin ve tarikatlarınız yüzünden dinden soğuduk sözde müslümanlar..yandaşa peşkeş çektiniz torunun torunu borçlu doğacak bu ülkede..
Gurhan 9 ay önce
Ak parti secimi kaybediyor yuzde 10 farkla geride anketlerde
Halk 9 ay önce
Ne yaparsaniz yapin..Suriyelilerinizle beraber Gİ DE CEK Sİ NİZ..MARSA 4 ŞERİTLI YOL YAPTIK DİYE INANANLARINIZI VE YADAŞINIZ MEHAPE YİDE UNUTMAYIN..
Yeni Sayımız