banner851

banner955

İL BAŞKANI ER, FINDIK BELİRSİZLİĞİNİ GÜNDEME GETİRDİ

İyi Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, fındık sezonunun yaklaşmasıyla birlikte gerekli önlemlerin bir an önce alınması gerektiğini belirtti. Fındığın bölgenin en önemli geçim kaynağı olduğunun altını çizen Er, fındık hasatında korona virüse karşı önlemlerin alınmasını istedi.

Siyaset 08.06.2020, 12:07
1552
İL BAŞKANI ER, FINDIK BELİRSİZLİĞİNİ GÜNDEME GETİRDİ
banner1032

İyi Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, fındık sezonunun yaklaşmasıyla birlikte gerekli önlemlerin bir an önce alınması gerektiğini  belirterek, " Bölgemizin en önemli geçim kaynaklarından biri olan Fındık hasat sezonu yaklaşmaktadır. Korona virüs salgını sebebi ile ekonomik olarak zor günler geçiren Düzce halkının Fındık geliri ile biraz olsun rahatlayabilmesi için hemşerilerimizin hasat için tarlalara girmesine yaklaşık 1,5 ay kaldığı bu günlerde İyi Parti Düzce teşkilatı olarak bazı konuları gündeme getirmeyi elzem görmekteyiz" dedi.

Er, "Fındık üreticisi için elbette en önemli konu Fındık fiyatıdır. Fakat fiyatı belirleyen unsurlarda gerekli adımlar atılmaz ise belirlenecek fındık fiyatında hayal kırıklığına uğramak kaçınılmaz görünmektedir ” İfadelerini kullandı.

İyi Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er fındık hasatında alınması gereken önlemleri tek tek sıralayarak şunları ifade etti:

“1) Fındıkta, sürekli dile getirdiğimiz üzere, kısa vadeli günü kurtaracak tedbirlerden artık vazgeçilmeli, fındığın stratejik ürün ilan edilmesi ile beraber bir an önce Fındık Kanunu hazırlanmalı, Fındık üreticiden nihai tedarikçiye kadar herkesin kazandığı bir ürün haline gelmeli, 5 ve 10 yıllık planlamalar yapılmalıdır.

2) Fındığın maliyetinde korona virüs sebebi ile önemli belirsizlikler mevcuttur. Özellikle Fındık toplayan işçiler ile alakalı Düzce özelinde bir an önce bir kurul oluşturulmalı, fındık üreticisi belirsizliklere terkedilip kaderi ile baş başa bırakılmamalıdır.

3) Fındık isçisine ödenecek ücret maliyetin en önemli kısmını oluşturmaktalar. Fındık işçisinin Düzce’ye ulaşımında, korona virüs sebebi ile, otobüslere az sayıda insan alındığı için, maliyet artışı olacaktır. Dolayısı ile, otobüs bileti fiyatlarına gelecek zammın Fındık işçisi açısından Devlet tarafından karşılanması, üreticiye yük olunmaması gerekmektedir.

4) Düzce’ye gelecek fındık işçilerinin, salgın tehdidi göz önüne alınarak, isçiler mağdur edilmeyecek şekilde , kent girişlerinde toplu sağlık tarama merkezleri oluşturulup sağlık taramasından geçirilmesi gerekmektedir.

5) Fındık işçilerinin barınmasında, fındık üretimi yapılan ilçelerimizde, toplu barınma merkezleri ve çadırlar oluşturulmalı, başta valilik ve Belediye Başkanlıkları olmak üzere yer belirlemesi yapılmalıdır. Aksi halde, salgın şartlarında, üretici için maliyet artışı kaçınılmaz olacaktır.”

Er son olarak “Devletimiz bu zor zamanda yerel yönetim bazında fındık üreticisini belirsizlikler içinde tek başına bırakmamalı, sahip çıkmalıdır. Üreticiye ekstra masraf yüklenmemelidir. Fındık maliyet kalemleri üretici lehine bir an önce belirgin hale gelerek açıklanacak olan satış fiyatı da fındık üreticisini tatmin edecek düzeyde olmalıdır" dedi

Yorumlar (5)
Yılmaz 2 yıl önce
Kahrolsun hain fetocüler,
CAN.D 2 yıl önce
YINEMI ZAM ISDEYECEKSINIZ NEREYE GIDECEK BÖYLE HE 100 TL OLURSA MUTLUMU OLURSUN IS BILENDE KILOSU KAC GIT GÖR ALTINI GECDI
Çift çi 2 yıl önce
Birazda mısır çiftçisinin sorunlarına egilseniz iyi olacak bölgede mısır fiyatları en alt seviyede bir ton mısır satıp bir torba tohum alamıyoruz gübre fiyatları aldı başını gitti siyasetçiler ne zaman şovmenligi bırakıp köylü ve çiftçi ile ilgilenecek mısır hasatina az kaldı çözüm bekliyoruz
Kamil 2 yıl önce
Millet fetocularla pkk lilarla kolkola yürüyen chp ile ittifak yapana sahip çıkmaz. Rızk endişemiz yoktur amma Erdoğanı dusurucegiz diye yola çıkanların ihanetinden endişe ederiz. Fındığı sen dert etme hükumet gereğini yapar.
Köylü 2 yıl önce
Akılcı yaklaşımlar. Teşekkürler
20
açık