banner851

banner955

İSTİFA GEREKÇESİ PARTİ İÇİNDEKİ KADINA ŞİDDET OLAYI

CHP Düzce İl Kadın Kolları Başkanı Jale Akyıldız, kadına şiddet uygulayan Akçakoca İlçe Başkanı Tuğrul Abanoz’la ilgili yaptırım mekanizmasının hayata geçmemesine verdiği tepkiyle görevinden istifa etti. İstifanın başkan Akyıldız’la sınırlı kalmayacağı, parti içinden ve yönetiminden başka kadınların da istifaya hazırlandıkları öğrenildi.

Siyaset 28.02.2022, 16:35 01.03.2022, 12:58
2009
banner1032

CHP Düzce İl Kadın Kolları Başkanı Jale Akyıldız, görevinden istifa etti. Akyıldız’ın istifa nedeninin kadına şiddet uygulayan Akçakoca İlçe Başkanı Tuğrul Abanoz’la ilgili yaptırım mekanizmasının hayata geçmemesi olduğu bilgisine ulaşıldı. 2 yıldır Düzce CHP Kadın Kolları Başkanlığı görevini yürüten Akyıldız, sosyal medya hesabından yaptığı duyuruyla mesai yürüttüğü arkadaşlarına teşekkürlerini iletirken, istifa dilekçesini de ilgili birimlere verdiğini belirtti.

CHP Akçakoca İlçe Başkanı Tuğrul Abanoz, Düzce il binası içinde bir toplantı sonrasında, CHP’nin kıdemli yöneticilerinden Nazmiye Çakmak Eskici’ye şiddet uyguladığı iddia edilmiş sonrasında parti içi disiplin mekanizmaları devreye girmişti. Abanoz’un cezalandırılmasının beklendiği disiplin soruşturmasından uyarı cezası çıkınca, bu durum parti içinde başta kadınlar olmak üzere çok sayıda ismin tepkisini çekmişti.

İstanbul Sözleşmesi’nden yana olan ve kadın haklarına yönelik çalışmalarıyla dikkat çeken CHP içerisinde yaşanan bu kadına şiddet örneği, il kadın kolları başkanının istifasıyla sonuçlandı. Akyıldız’ın istifasıyla beraber başka istifaların da yaşanması beklenirken, istifa dilekçesinde öne çıkan ifadelere bakıldığında, kadına şiddete prim veren bir partinin içinde görülmenin vatandaşlarla ve özellikle kadın seçmenlerle sağlıklı politik ilişki kurmayı zorlaştırdığı belirtildi.

Başkan Akyıldız’ın yanı sıra, istifa etmeye hazırlanan yöneticilerin de dilekçelerini hazırladıkları öğrenilirken, il başkanlığının bu kopmalara karşı nasıl bir tutum takınacağı ise merak konusu.

banner844
Yorumlar (2)
Yorumcu 8 ay önce
Ulan adammi yok memlekete kadına şiddet uygulayan adamı kovmazsaniz akp ye koz vermiş olursunuZ bu kadar safmisiniz
Şampiyon 8 ay önce
CHP Düzce il başkanı kınama açıklaması yaptınız mı acaba bir beyefendi olarak … Yoksa genel merkez gübi sizde bu konuyu görmezden mi geliyorsunuz…
18
kapalı