banner851

banner614

İYİ PARTİLİ TÜRKKAN'DAN BAKAN'A 9 SORU

banner619

Düzce'de son dönemde kalp krizine bağlı olarak yaşanan vefatlarda doktor ve teçhizat yetersizliğine bağlı olarak zamanında müdahale yapılamadığı yönündeki şikayetler meclis gündemine taşındı. İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Düzceliler'den gelen şikayetler ışığında hazırladığı 9 soruluk önergesini TBMM Başkanlığı'na sundu. Türkkan önergesinde, Düzce'de kalp rahatsızlığı olan hastalara müdahale edecek doktor eksikliği bulunduğunu vurguladı.

banner846
Siyaset 18.09.2019, 13:53 18.09.2019, 18:20
825
banner844

Geçtiğimiz günlerde bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Düzce'ye gelen İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, bakanlık yetkilileri ile yaptığı görüşmenin ardından söz verdiği gibi Düzce'nin sağlıkta yaşadığı sorunları meclise taşıdı.

Bakan Koca'dan yazılı cevap istedi
Uzman hekim ve cihaz ihtiyacı başta olmak üzere son dönemde Düzceliler'den gelen şikayetleri dikkate alarak hazırladığı soru önergesini Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na sunan Türkkan, özellikle kalp rahatsızlıklarına bağlı olarak yaşanan sıkıntıları gündemine aldı.

"Düzce’de ciddi anlamda doktor sıkıntısı çekiliyor"
Önergesinde, Düzce’de ciddi anlamda doktor sıkıntısı çekildiğini belirten Türkkan, özellikle kalp rahatsızlığı olan hastalara müdahale edecek doktor eksikliği bulunduğunu vurguladı.

"Hastanelere sevk sırasında zaman kaybı yaşanıyor"
Düzce'de yaptığı istişareler sonucunda sağlıkta edindiği bilgileri paylaşan Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, kalp krizi geçiren hastaların; başta kardiyoloji konusunda doktor olmaması, teçhizat yetersizliği, mevcut teçhizatların bozuk olması ya da çalışma performansının düşüklüğü ve başka hastanelere sevk edilme sırasında yaşanan zaman kaybı nedeniyle vefat ettiğinin ifade edildiğini aktardı.

İki doktor eçici görevle Şırnak’a gönderildi

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi’nde görev yapan Kalp Damar Uzmanı Dr. Ekin İlkeli ve Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Sinan Cumhur Karakoç'un geçici görevle Şırnak’a gönderildiği bilgisine ulaştığını ifade eden Türkkan, ayrıca hastanedeki bazı ameliyatların iptal edildiği yönünde de duyumlar alındığını kaydetti.
Tüm bu bilgiler ışığında Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'ya Türkkan, şu 9 soruyu yöneltti:
1- Kalp krizi geçiren hastaların; başta kardiyoloji konusunda doktor olmaması, teçhizat yetersizliği, mevcut teçhizatların bozuk olması ya da çalışma performansının düşüklüğü ve başka hastanelere sevk edilme sırasında yaşanan zaman kaybı nedeniyle vefat ettiği doğru mudur?
2- Düzce’de Atatürk Devlet Hastanesi ve Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi olmak üzere 1 devlet, 1 de üniversite hastanesi olmasına rağmen kardiyoloji konusunda neden sıkıntı yaşanmaktadır?
3- Bu hastanelerde kardiyoloji bölümü var mıdır? Varsa bu hastanelerde görev yapan kardiyoloji uzmanı sayısı kaçtır?
4- Düzce’de bu konuda açık yaşanmasına rağmen Düzce Atatürk Devlet Hastanesi’nde görev yapan Kalp Damar Uzmanı Dr. Ekin İlkeli ve Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Sinan Cumhur Karakoç’un geçici görevle Şırnak’a gönderildiği doğru mudur? Bunun gerekçeleri nelerdir? Bu iki doktor yerine atama yapılmış mıdır?

5- Düzce Devlet Hastanesi’nde bazı ameliyatların iptal edildiği doğru mudur? Bunun gerekçeleri nelerdir?
6- Düzce’de kalp rahatsızlığı yaşayan hastalar için gerekli teçhizatlar neden bozuktur, bu konuda neden yetersizlik yaşanmaktadır, bu teçhizatların çalışma performansı neden düşüktür?
7- Düzce’deki hastanelere kardiyoloji ile ilgili teçhizatlar ne zaman alınmıştır, bunlar alınırken nasıl bir prosedür izlenmiştir? Bu teçhizatların denetimi yapılmakta mıdır?
8- Düzce’ye yeterli sayıda kardiyoloji uzmanı doktor ataması yapılması düşünülmekte midir? Bu ne zaman gerçekleşecektir?
9- Düzce’deki 2 hastanede kardiyoloji konusundaki sıkıntılar giderilene kadar özellikle kalp krizi geçiren hastaların hayatlarını kaybetmemesi ve başka rahatsızlık yaşayan hastaların sağlıklarına kavuşması için Bakanlık olarak ne gibi tedbirler alınması düşünülmektedir?
HABER:C.ÜSTÜNER

Yorumlar (6)
yıldırım 2 yıl önce
Lütfü cüm sen en iyi bildiğini anlat,mesela okyanus ötesi :)
Adore81 2 yıl önce
Bunları Sayın vekil Fahri Çakır soramaz çünkü şehrimiz ilk il başkanı yanı Büyük başkanın dava arkadsşı istermiki Düzce'de sıkıntı duyulsun.zuladan vekil oldu ikinci kez HAKtır bu ile reva görüken.İP sorar ama olağan cevap alır stardsrt bu.
Calisan 2 yıl önce
Bir personel akşam iki kata bakıyor hemşire yok sayı yetersiz sizde kalkmış anijo dan bajsediyosunuz alt yapı yok hastanede iki doktor iki hemsireyle olmaz o işler baskı yüzünden acil sorumlusu istifa etmiş araştırın derim
Selahattin Çolak 2 yıl önce
ŞOW PARTİSİ ANCAK ŞOW YAPAR. BAK BURAYA YAZIYORUM İP TEN VEKİL ÇIKMAYACAK. BOŞUNA TİRİBÜN YAPMAYIN. TEŞKİLATINIZ İKTİDAR TAŞIYACAK GÜÇTE OLMADIĞINI SİZDE BİLİYORSUNUZ. YORULMAYIN. MHP BU İŞİ DE ÇÖZDÜ.
GARDAŞ 2 yıl önce
YÖNETCİ OLMAK İÇİN BİR FİKİR ÜRETMEK İÇİN NE GEREKLİ SADEC BUNU SORUN.LİYAKATMI.CEMAAT Mİ MEMUR SEN Mİ.BUNU SORUN BAKIN CVB ÇIKACAK HEMEN..BİRDE GBT TEMİZ DENİYO FETÖ DOSYASI AÇIK OLAN VARMI.
MIGHTY 2 yıl önce
Helal valla.Sorular çok doğru.Cevapları merakla bekliyoruz.