banner851

banner955

“KADIN VE CUMHURİYET BİR BÜTÜNDÜR”

Cumhuriyet Halk Partisi Düzce İl Kadın Kolları Başkanı Jale Uzunhasan, 3 Nisan 1930’da belediye seçimlerinde kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıyan Belediye Kanunu’nun kabul edilişinin 92’inci yılında bir basın açıklaması yaptı. Uzunhasan açıklamasında, “Kadın ve Cumhuriyet birbirini tamamlayan bir bütündür” dedi.

Siyaset 03.04.2022, 16:45 03.04.2022, 15:26
891
“KADIN VE CUMHURİYET BİR BÜTÜNDÜR”

CHP Düzce Kadın Kolları Başkanı Jale Uzunhasan 3 Nisan 1930’da belediye seçimlerinde kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıyan Belediye Kanunu’nun kabul edilişinin 92’inci yılı nedeniyle yaptığı açıklamada, “Türkiye'de kadınların seçme ve seçilme hakkını kazanmasının ilk adımı 3 Nisan 1930 tarihinde atılmıştır. 92 yıl önce bugün, Belediye Kanunu’nu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilmiş ve kadınlar yerel yönetimlerde seçme ve seçilme hakkını elde etmiştir. Bir kez daha ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve eşitlik mücadelesine omuz verenleri saygıyla ve minnetle anıyoruz” dedi.

Açıklamasına “Cumhuriyet, aslında bir kadın devrimidir. Kadın ve Cumhuriyet birbirini tamamlayan bir bütündür” diyerek devam eden Uzunhasan, şu ifadelere yer verdi:

“Ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’ni kadın erkek bir arada kurduğumuzu vurgulamış ve şöyle demiştir: “Dünyada hiçbir milletin kadını ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar gayret gösterdim diyemez.” Partimizin ilk kadın üyesi ve Atatürk’ün manevi kızı olan Afet İnan, örnek bir siyasi profil olmuştur. Çok iyi bir eğitim almış ve yaptığı konuşmalarda, kadının seçme ve seçilme hakkını savunmuştur. Milli hakimiyetin, cinsiyet farkı gözetmeksizin tüm millete ait olduğunu vurgulamıştır. Milli egemenlik bir bütündür ve sadece toplumun bir kesimini oluşturan erkekler için değil herkes için vardır. Tarihin akışının değişmesinde önemli bir görev üstlenen Afet İnan, kadınların erkeklerin yaptığı bütün işleri yaptığını, savaşlarda, meydan muharebelerinde erkeklerle birlikte mücadele ettiğini anlatmıştır. Kadının seçme ve seçilme hakkını kazanmasının, demokrasinin gerekliliği olduğunu güçlü bir şekilde ifade etmiştir.  Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı; 3 Nisan 1930’da, Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlı Kılıçkaya beldesinden seçilen Sadiye Hanım idi. 26 Ekim 1933 tarihinde ise kadınlar, köy ihtiyar heyetlerinde ve muhtarlıklarda seçme ve seçilme hakkını kazandı. Aydın'ın Çine ilçesine bağlı Demirdere köyünde, yaklaşık 500 oy alarak seçimi kazanan Gül Esin, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kadın muhtarı oldu. 5 Aralık 1934 tarihinde, kadınlar parlamentoda seçme ve seçilme hakkını birçok gelişmiş ülkeden önce elde etti. Türkiye’nin ilk kadın il belediye başkanı olan Müfide İlhan ise, hak kazanımından 20 yıl sonra; 1950 yılında Mersin’den seçildi.”

Yorumlar (3)
BAŞKAN 9 ay önce
MAŞAALLAH JALE HANIM TAM DA YERİNDE BİR GÖREVDE, YERİNİ FAZLASIYLA DOLDURACAK OLUP EN KISA ZAMANDA HALK ARASINDA KARŞILIĞI GÖRÜLECEKTİR
bizde inandık 9 ay önce
28 şubatta ünivesiteden atılan her türlü hakaret uğratılan kadınlar olmasa inanacağız. CHP lilerin herşeyi yalan üzerine
vatadaş 9 ay önce
28 şubat ile chp'nin ne ilgisi var? ülkemize demokrasiyi getiren chp'dir. okumak bilgi sahibi olmak fazilettir.
Yeni Sayımız