banner614

“KADINA YÖNELİK ŞİDDET POLİTİKTİR”

banner619

Cumhuriyet Halk Partisi Düzce İl Kadın Kolları Başkanı Jale Akyıldız 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle parti il binasında basın açıklaması düzenledi.

Siyaset 25.11.2020, 11:39 25.11.2020, 16:11
478
banner785

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Örgütleri 81 ilde eş zamanlı olarak ortak basın açıklaması yaptı. Açıklamanın Düzce ayağında Cumhuriyet Halk Partisi Düzce İl Kadın Kolları Başkanı Jale Akyıldız kameralar karşısına geçti.

25 Kasım gününün tarihinden bahseden Akyıldız, “Bundan tam 60 yıl önce Dominik Cumhuriyeti'nde yaşayan ve tarihe ‘Kelebekler’ olarak geçen üç kız kardeş; Mirabel kardeşler, ülkedeki diktatörlüğe karşı direndiler. Hapsedildiler, tutuklandılar, ağır işkencelere maruz kaldılar. Var güçleriyle 30 yıldır süren diktatörlüğe meydan okudular. 25 Kasım tarihinde iktidar güderi tarafından tecavüz edilerek öldürüldüler. Cansız bedenleri bir uçurumun dibinde bulundu. Kadınların baskıya karşı mücadelesini, Mirabel kardeşleri yok ederek sindireceğini sanan diktatör, onların katliamının ardından patlayan ve ülkeyi saran öfke seli ile devrildi” dedi.

Mirabel Kardeşler’in her 25 Kasım'da Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nün sembolü olduklarını belirten Akyıldız, “ Bütün dünyada kadınlar, bu üç kız kardeşten aldığı mücadele bayrağını daha da ileri taşımanın inancı ve dayanışması içinde CEDAW'dan, İstanbul Sözleşmesi'ne kadar önemli uluslararası anlaşmaların hayata geçirilmesini sağladı” ifadelerini kullandı.

“AYRIMCILIK VE HAK İHLALLERİ ARTARAK DEVAM EDİYOR”

Bu yıl 25 Kasım'ı pandemi koşullarının gölgesinde karşıladıklarını söyleyen Akyıldız, “Ancak hepimiz biliyoruz ki; ülkemizde kadına yönelik şiddet, ayrımcılık ve hak ihlalleri artarak devam ediyor, kadınlar şiddete, istismara, yoksulluğa, güvencesizliğe sıkıştırılmış hayatlar yaşıyor. Pandemi döneminde bu sorunların daha da büyümesi yetmezmiş gibi kazanılmış haklarımıza dahi göz diken, kadınları "fıtrat ve kader arasına sıkıştıran bir iktidarla mücadale ediyoruz. Kadınların kıyafetinden kaç çocuk doğuracağına, nafaka hakkından İstanbul Sözleşmesi'ne kadar uzanan elleri, gereken cevabı her gün büyüttüğümüz örgütlü mücadelemiz ile veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz” dedi.

“HER ALANDA SÖZÜMÜZÜ ÇOĞALTACAĞIZ”

"Kadına yönelik şiddet politiktir" mesajı veren Akyıldız, “Haykırmayı sürdüreceğiz. Bizler Halide Edipler’den, Bahriye Üçoklar'den, Türkan Saylanlar'dan aldığımız ilhamla, kadınların demokrasi, eşitlik ve insan hakkı mücadelesini uluslararası dayanışma içinde sürdüreceğiz. Sokakları, meydanları kampüsleri, fabrikaları, tarlaları terk etmeyeceğiz. Hayatı kurduğumuz her alanda sözümüzü çoğaltacağız. Siyaset yapmaktan da emeğinizin hakkını savunmaktan da vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“BİZ KADINLARIZ. BİZ HER İKİ KİŞİDEN BİRİYİZ.”

Eşit, özgür ve demokratik bir gelecek: biz kadınların ellerinde yükseleceğinin altını çizen Akyıldız, “Yaşamın her köşesini sevgiyle, barışla, kardeşlikle, güvenli bir gelecekle donatacağız. El ele verip, önce eril zihniyeti sonra dünyayı değiştireceğiz. Cesaret biziz. Azim biziz. Emek biziz. Biz kadınlarız. Biz her iki kişiden biriyiz. Bu 25 Kasım hepimize; kardeşliğin, dayanışmanın, eşitliğin, mücadelenin ve kazanımların habercisi olsun!” dedi.

HABER: Mehmet GÜNESEN

Yorumlar (0)
14°
kapalı